Kruche i delikatne – takie powinny być wafle. Jak uzyskać ten efekt? Co – oprócz surowców – wpływa na jakość listków waflowych, rożków, muszelek czy kubków? O czym należy pamiętać, przygotowując idealnie płynne i jednorodne ciasto na wafle?
Podobne artykuły
Cynamonki – comfort food na jesieńPerfekcyjny croissantSłodko i kalorycznie, ale zdrowo – chałwaDo wyrobu ciasta na wafle stosuje się mąkę pszenną, cukier, wodę i olej roślinny. W przypadku bardziej złożonych receptur dodaje się mleko w proszku, jaja (lub żółtka), sól i chemiczne środki spulchniające. Idealne ciasto waflowe cechuje bardzo rzadka konsystencja. Powinna ona umożliwiać dozowanie i szybkie wypełnianie form. Ważne jest również otrzymanie ciasta o jednorodnej konsystencji. W tym celu do masy należy stopniowo dodawać mąkę. Wsypanie odmierzonej porcji od razu prowadzi do utworzenia się gęstego, „zaciągniętego” ciasta – w wyniku nierównego rozmieszczenia wody w mieszaninie. Następuje zlepianie się oddzielnych cząstek glutenu i tworzenie się siatki glutenowej nadającej ciastu lepkość. Stopniowe dodawanie mąki w procesie mieszania ciasta powoduje tworzenie się wodnych otoczek wokół cząstek napęczniałego glutenu, hamujących zlepianie się ich grupy. Jak zatem temu zapobiec i uzyskać ciasto o odpowiednich właściwościach?
Wilgotność ciasta
Utrzymanie właściwej wilgotności ciasta zapewnia odpowiednią grubość wodnych otoczek, zabezpieczających stałość struktury ciasta. Dlatego dużą wagę przywiązuje się do sporządzania ciasta waflowego o optymalnej wilgotności, która wynosi 64-66%. Zmniejszanie wilgotności ciasta wiąże się ze zwiększeniem jego lepkości, utrudniającej napełnianie form i wypiekanie listków waflowych. Natomiast zwiększenie wilgotności ciasta waflowego prowadzi do zmniejszenia wydajności komory wypiekowej oraz zwiększenia odpadów przy wypieku wafli.
Na konsystencję ciasta i jakość gotowych wyrobów znaczny wpływ mają również ilość zawartego w mące glutenu oraz jego jakość. Najlepsze wafle uzyskuje się przy stosowaniu mąki o zawartości nie większej niż 30% słabego lub średniego glutenu. Natomiast dodatek cukru, tłuszczu roślinnego i żółtek jaj obniża wilgotność ciasta.
Wafle kruche i złociste
Cukier zawsze gwarantuje otrzymanie kruchych, chrupkich wafli. Jego dodatek zapewnia waflom szklistość, dzięki czemu zachowują one chrupkość nawet przy wyższej wilgotności (jak w przypadku ciasta do wypieku listka waflowego, które zawiera 60-70% wody).
Przy produkcji wafli z nadzieniem pomadowo-owocowym listki waflowe szybko wilgotnieją i tracą charakterystyczną dla nich chrupkość. Następuje to na skutek przejścia wilgoci z nadzienia do listków waflowych już przy wilgotności nadzienia wynoszącej 6,5%. Natomiast listki waflowe sporządzane z ciasta z dodatkiem cukru w ilości ok. 6%, w stosunku do masy ciasta, zachowują chrupkość przy wilgotności nadzienia do 9%.
Z kolei użycie żółtek podnosi wartość odżywczą produktu, wpływa również na jego bardziej złocistą barwę. Dodatek żółtek i tłuszczu pozwala na łatwiejsze oddzielanie wypieczonych listków od form. Chemiczne środki spulchniające gwarantują porowatą strukturę.
Co i jak mieszać
Ciasto waflowe powstaje w procesie mieszania (napowietrzania). Jedna z metod przygotowywania ciasta zaleca wykonywanie następujących czynności:
• dozowanie wody, cukru, soli, wodorowęglanu sodu, części mąki i mieszanie przez kilka minut;
• dodanie żółtek i dalsze napowietrzanie przez ok. 15 minut;
• wprowadzenie pozostałych surowców oraz – porcjami – reszty mąki;
• napowietrzanie ciasta przez kolejne 10 minut.
Czas mieszania ciasta, w którym zwiększa ono swoją objętość dzięki napowietrzaniu, wynosi 15-20 min. Nie należy skracać tego czasu, ponieważ przy krótkim mieszaniu ciasto jest lepkie, co niekorzystnie wpływa na jakość wafli.
Formowanie i wypiek
Formowanie wyrobu następuje poprzez rozprowadzenie ciasta na powierzchni formy, w której odbywa się wypiek. Wyrób dokładnie odzwierciedla kształt formy. Przed wypiekiem ciasto należy poddawać krótkotrwałemu ubijaniu, aby zapobiec powstaniu osadu na dnie naczynia. W przypadku stosowania do ciast dodatku cukru ciasto należy ubijać około 25 minut.
W czasie krótkotrwałego wypieku (2-4 min) w temperaturze ok. 150-170°C następuje bardzo silne odparowanie wody. W rezultacie uzyskuje się wypieczony i wysuszony wyrób, zawierający zaledwie ok. 4% wody.
Proces wypieku listka waflowego odbywa się na dwa sposoby: ręcznie, w pojedynczych żelazkach waflowych, lub mechanicznie, w piecach waflowych. W obu przypadkach nieodzowna jest obecność dwóch płaskich stalowych płyt o gładkich lub grawerowanych powierzchniach, pomiędzy którymi (po ich zamknięciu) odbywa się wypiek. W piecach waflowych może być od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu, takich żelazek.
Problemy zautomatyzowanej produkcji wafli
Współcześnie produkcja wyrobów waflowych odbywa się na zautomatyzowanych liniach o bardzo dużej wydajności i potokowym systemie wytwarzania. Bezawaryjna i wysoko jakościowa produkcja na tych liniach wymaga dostarczenia surowca o powtarzalnej jakości i odpowiadającego wymaganiom technologicznym. Konieczność przetłaczania ciasta waflowego na duże odległości i uwzględnienie równomiernego jego dozowania na płyty waflarskie sprawia, że mąka do produkcji wafli musi spełniać szczególne wymagania. Dotyczą one małej lepkości wytwarzanego z niej ciasta oraz możliwie długiego przedziału czasu od momentu jego wytworzenia do chwili, w której następuje agregacja glutenu, czyli czasu, po którym w cieście zaczną się wytrącać strzępki białek glutenowych.
Zastosowanie nieodpowiedniej mąki wymaga podjęcia w procesie produkcyjnym zabiegów technologicznych mających na celu zmniejszenie lepkości oraz utrudnienie powstawania agregatów glutenu z takiego surowca. Do najczęściej stosowanych praktyk należą: zwiększanie udziału wody, wprowadzanie enzymów proteolitycznych oraz stosowanie dodatku skrobi. Zwiększony udział wody zagraża strukturze wyrobu gotowego, jak również wymusza zwiększenie nakładów energetycznych potrzebnych do jej odparowania. Dodatek skrobi jest kosztowny, zaś stosowanie enzymów jest niekorzystnie odbierane przez konsumenta jako zbyt duża ingerencja w naturalny skład i cechy wafli. Dotychczas nie zostały w pełni wyjaśnione mechanizmy decydujące o przydatności technologicznej mąki do wytwarzania wafli, stąd też kryteria jej oceny wymagają udoskonalenia. Zazwyczaj uważa się, że mąka do produkcji wafli powinna charakteryzować się małą zawartością białka, o możliwie słabym glutenie.
mgr inż. Tomasz Borowy, dr inż. Mariusz S. Kubiak
Różnorodność form waflowych półproduktów |