dodano , Redakcja PS

Wciąż marnujemy dużo żywności

Do wyrzucania jedzenia minimum raz w tygodniu przyznaje się aż 30 proc. Polaków – rocznie na śmietnik trafia nawet 9 mln ton produktów spożywczych. Gospodarstwa domowe są odpowiedzialne za połowę marnowanej w Unii Europejskiej żywności.

Jest to o tyle paradoksalne, że jednocześnie na całym świecie z głodu umiera rocznie nawet 18 mln ludzi. Marnowanie żywności to jeden z największych problemów XXI wieku. Wyrzucając produkty spożywcze, przyczyniamy się do wzrostu cen żywności, generowania nadmiernej ilości odpadków i zanieczyszczenia środowiska, a jednocześnie marnowania energii i wody, potrzebnych do ich wytworzenia.

Według raportu Polityki Insight „Zgubione kalorie. Jak skutecznie walczyć z marnotrawieniem żywności” w Unii Europejskiej w marnowaniu żywności przoduje Holandia. Polska plasuje się na 5. miejscu rankingu – rocznie na śmietnik trafia u nas blisko 9 mln ton żywności. Za połowę wyrzucanych produktów spożywczych odpowiedzialne są gospodarstwa domowe – w skali całej UE to ok. 45 mln ton, w Polsce ponad 4 mln ton. Do kosza trafiają przede wszystkim pieczywo, wędliny, warzywa i owoce.
Jak włączyć się w walkę z tym zjawiskiem? Warto zacząć od najprostszych rzeczy: robić mniejsze zakupy, ale częściej, minimalizując ryzyko kupienia produktów niepotrzebnych lub o krótkiej dacie ważności. Zadbać o właściwy sposób ich przechowywania m.in. prawidłowe rozłożenie produktów w lodówce. Rodzice powinni edukować swoje dzieci, zwracać im uwagę na to, że niezjedzone bułki czy inne produkty przyczyniają się nie tylko do marnowania pieniędzy, lecz także do degradacji środowiska naturalnego.

Do walki z tym problemem zaczynają włączać się również duże sieci handlowe. Robią to, wdrażając odpowiednie strategie. Równie istotna jest współpraca przedsiębiorstw z dostawcami i rolnikami, pozwalająca na skrócenie łańcucha dostaw, aby zapewnić świeżość produktów przez dłuższy czas. Taka strategia może być jednak wdrażana tylko w porozumieniu z producentami żywności, bo również oni są współodpowiedzialni za to zjawisko. W przypadku owoców i warzyw przedsiębiorstwa powinny zadbać przede wszystkim o właściwe warunki transportu. Dobrym rozwiązaniem jest dostarczanie towaru od plantatora bezpośrednio do sieci handlowej, skraca to jego czas nawet o dwa dni i zapewnia klientom dostęp do świeżych produktów. Istotne jest również wykorzystywanie całego zbioru.

Z raportu Polityki Insight – zaprezentowanego podczas Central Europe Food Waste Conference – wynika, że w Unii Europejskiej sektor przetwórstwa żywności odpowiada za 19% marnowanego jedzenia, usługi żywnościowe za 12%, rolnictwo – 11%, handel natomiast za 5%.

Bieżące wydanie czasopisma

W nowym Panie nadają tonu. Monika Walecka odczarowuje stereotyp piekarza, Madame Caramel przewodzi po kulinarnych zakątkach Paryża, a sensorka Renata Januszewska odkrywa smakowe niuanse w czekoladzie. Pań nie brakuje w nowym dziale Rzemiosło Przyszłości, jednak mamy też zacne grono Panów. Sprawdź, kto i co się za tym kryje.

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji