dodano , Redakcja AU

Włoskie lody po polsku - Gelato Festival Europa

Słynny konkurs wreszcie zawitał do Polski! Zwycięzca pojedzie do Florencji i zawalczy o tytuł lodziarskiego mistrza świata.

20 – 22 kwietnia 2018 na Piazza Michelangelo we Florencji, odbyło się wielkie otwarcie Gelato Festival Europa – pierwszego na świecie konkursu na najlepszego kreatora i wytwórcę lodów, o najlepszym smaku. Wędrujący konkurs odwiedza kolejne miasta: Rzym, Mediolan, Turyn, Londyn, Berlin, Wiedeń i Warszawę. Wielki finał z wyłonionymi w poszczególnych przystankach zwycięzcami odbędzie się  w połowie września we Florencji.

9-10 czerwca Wodny  Park Warszawianka stał się przestrzenią do prezentacji 16 niepowtarzalnych gelato, które poddawane były ocenie jury oraz publiczności. 

 

 

Zwyciężył unikatowy smak "Chlebowiec z ryżem jaśminowymi jagodą kamczacką", który przygotowali Piotr i Adam Lubocki, z Artisan Szczecin.

 

 

Nagrody w poszczególnych kategoriach:

 

>>>  Technical Jury Award za najwięcej punktów od Jury - Tomasz Szypuła (Lodziarnia Pod orzechem - Lody Mistrzowskie -                   naturalnie dobre) za smak "Cud miód orzeszki".

>>>  Tonda Challenge and Golden Spatola - Mateusz Olszewski - Lodziarnia Palermo, Ząbki.

>>>  Gelato to Go - Paulina Salamończyk (Gelato Studio) i jej smak - “Twarożek kokosowy z salsą morelową”.

>>>  Nagroda publiczności - "Czarna Porzeczka" Petera Bertoti.

 

 

Zdjęcia: Home Photo Shot Magdalena Pawlak

Bieżące wydanie czasopisma

W nowym Panie nadają tonu. Monika Walecka odczarowuje stereotyp piekarza, Madame Caramel przewodzi po kulinarnych zakątkach Paryża, a sensorka Renata Januszewska odkrywa smakowe niuanse w czekoladzie. Pań nie brakuje w nowym dziale Rzemiosło Przyszłości, jednak mamy też zacne grono Panów. Sprawdź, kto i co się za tym kryje.

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji