...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AK

XXIV Święto Chleba w Gdańsku – pochwała chleba na kwasie

28 lipca br. XXIV edycja Święta Chleba w Gdańsku odbyła się pod hasłem: „Kto chleb je codziennie, będzie tryskał zdrowiem promiennie”. Jak przebiegło wydarzenie od lat organizowane w ramach największego Jarmarku św. Dominika?

Tak jak w ubiegłym roku organizatorami wydarzenia były: Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP oraz Cech Piekarzy i Cukierników Gdańska, przy współudziale Międzynarodowych Targów Gdańskich SA i Gdańskich Młynów. Święto braci piekarskiej i cukierniczej zostało sfinansowane przez Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Przed oficjalnym otwarciem święta odbyła się msza św. w Bazylice Mariackiej, której przewodniczył bp Zbigniew Zieliński. Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej Alan Aleksandrowicz otworzył Święto Chleba, które zostało uświetnione odegraniem hejnału Święta Chleba. Na otwarciu przemawiali także m.in.: Leszek Meller – przewodniczący Koła Pomorskiego Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP, Piotr Gotowała – starszy Cechu Piekarzy i Cukierników w Gdańsku oraz Piotr Koperski – wiceprezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP.

Oficjalne otwarcie XXIV Święta Chleba w Gdańsku, fot. MTG

Rzemieślnicy, przekąski i chleb na kwasie

Nieliczne, ale najbardziej ambitne zakłady piekarskie i ciastkarskie Trójmiasta i okolic godnie reprezentowały kunszt rzemieślników wypiekających pieczywo i ciasta. Swoje stragany wystawiły takie zakłady, jak: Piekarnia-Ciastkarnia „Meller”, Piekarnia-Cukiernia Sławomir Mielnik, Piekarnia-Cukiernia Andrzej Szydłowski, Piekarnia-Cukiernia B&J Jarzębińscy, Piekarnia Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Żukowie oraz Cukiernia Tadeusz Czernis z Kolbud. Obok licznych handlowych wypieków stoiska ozdabiały dekoracyjne bochenki, a turyści i mieszkańcy byli częstowani rozmaitymi przysmakami gastropiekarskimi, w tym pajdami chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, pasztecikami z kapustą, francuskimi z pieczarkami i inne. Piekarnia Cukiernia Jarzębińscy oferowała także chleby bezglutenowe.        

Zwiedzający Święto Chleba mieli duży wybór chleba i drobnego pieczywa. Na zdjęciu stoisko Piekarni-Ciastkarni Meler z Pelpina, fot. Henryk Piesiewicz

Wypieki prosto z Piekarni-Cukierni Andrzej Szydłowski, fot. Henryk Piesiewicz

Piekarnia-Cukiernia Mielnik, obok pieczywa, przygotowała również przekąski gastropiekarskie i wyroby cukiernicze

Podczas XXI Święta Chleba w Gdańsku mocno propagowano pieczywo wytwarzane na kwasie piekarskim. Nawet na ulotce promującej święto przedstawiono m.in. schemat fermentacji ciasta polską metodą tradycyjną. Każda piekarnia wystawiła tego rodzaju chleby, jak np. piekarnia Andrzeja Szydłowskiego, w której ciasta fermentują metodą pięciofazową: zaczątek-przedkwas, półkwas, kwas i ciasto, czy też piekarnia „Mielnik” stosująca metodę trójfazową: żur, kwas i ciasto. Piekarnie z Pomorza Gdańskiego słyną z produkcji bardzo smacznego chleba żytniego razowego o stabilnej jakości i wytwarzanego na bazie naturalnego kwasu piekarskiego.

Stoisko Piekarni-Cukierni B&J Jarzębińscy z Kościerzyna, fot. Henryk Piesiewicz

Wypieki prosto z Piekarni-Cukierni Andrzej Szydłowski, fot. Henryk Piesiewicz

Eksperci od chleba

W czasie święta zwiedzający mogli skorzystać z porad ekspertów. Wśród nich był dr inż. Henryk Piesiewicz, który wyjaśniał, dlaczego chleb na kwasie piekarskim to produkt o nadzwyczajnych właściwościach prozdrowotnych. Porad na temat chleba w codziennej diecie, m.in. w przypadku nadwagi, udzielała mgr Dominika Dietrich, dietetyk medyczny i właścicielka „Akademii skutecznej diety”. Pani Dominika wręczała rozmówcom tygodniowy jadłospis zdrowego żywienia z posiłkami zawierającymi pieczywo.
Na stanowisku ekspertów Witold Kozajda – technolog firmy Gdańskie Młyny – udzielał konsultacji nt. „Pradawne zboża. Co to są pradawne zboża, ich cechy i walory żywieniowe, wykorzystywane w przemyśle piekarskim”. Gdańskie Młyny, które wyspecjalizowały się w produkcji mąk z pradawnych zbóż, na swoim stoisku prezentowały chleby wyprodukowane z mąk oraz prowadziły degustacje kanapek z chlebów przygotowywanych na bazie orkiszu i płaskurki.

Konkursy z chlebem

Nie ma świętowania bez licznych atrakcji. Obok muzycznych występów i teatralnych, Strefy zabaw dla dzieci w Gdańsku nie mogło zabraknąć konkursów na najlepszy chleb domowego wypieku (po raz szósty) i na smakołyk Święta Chleba.

SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA 2019 r.

w kategorii wyrób piekarski:

WYRÓŻNIENIE: Piekarnia-Cukiernia Bernard i Jacek Jarzębińscy za chleb żytni z żurawiną
NAGRODA  GŁÓWNA: Piekarnia- Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Żukowie za bułkę „Wawrzyniak” z burakiem

kategorii wyrób cukierniczy

WYRÓŻNIENIE Cukiernia Tadeusz Czernik z Kolbud za ciasto „rabarbarowe z bezą
NAGRODA GŁÓWNA: Piekarnia-Cukiernia Bernard i Jacek Jarzębińscy z Kościerzyny                                               za tort Kościerski

KONKURS NA NAJLEPSZY CHLEB DOMOWEGO WYPIEKU

I miejsce: Urszula Gora z Kolbud
II miejsce: Radosław Żejmo z Gdańska
III miejsce: Elżbieta Prorok z Gdyni

Finaliści Konkursu na Najlepszy Chleb Domowego Wypieku XXIV Święta Chleba w Gdańsku 2019, fot. MTG

GRATULUJEMY!

dr inż. Henryk Piesiewicz

Bieżące wydanie czasopisma

Czym wyróżnia się marcepan królewiecki? Czy rzemieślnicza piekarnia to najpewniejszy biznes? Dla kogo mleko A2? Jak powstają zefirki?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji