...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja MW, materiał promocyjny

ZUS łaskawy, czyli składkowa abolicja

ZUS daruje długi tym przedsiębiorcom, którzy zalegają ze składkami na własne ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenia zdrowotne i na Fundusz Pracy za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

     
 

Artykuł pochodzi ze styczniowego wydania magazynu Mistrz Branży

 

Zamów numery archiwalne w wersji PDF: prenumerata@MistrzBranzy.pl

 

 

Taką możliwość daje uchwalona przez Sejm w dn. 9 listopada 2012 r. ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Zgodnie z jej zapisami z takiego rozwiązania skorzystają osoby, które w terminie 12 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy złożą w tej sprawie wniosek do ZUS.

Kto skorzysta?

Abolicja dotyczy niepłaconych należności głównych oraz odsetek zakres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. Ponadto ZUS będzie zobowiązany do umorzenia przedsiębiorcom również kosztów upomnienia, opłat dodatkowych i kosztów egzekucyjnych. Umorzenie dotyczy osób, które za ww. okres podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom i nie opłaciły należnych składek. Sytuacja taka występowała głównie u tych przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność i równocześnie zostały zgłoszone do ubezpieczeń z innego tytułu. Mogli oni wybrać pomiędzy opłacaniem składki ZUS (od podstawy wynoszącej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia) a składką opłacaną od podstawy stanowiącej rzeczywisty przychód, bez określenia jego kwoty minimalnej. Przedsiębiorcy najczęściej wybierali to drugie, przynajmniej pozornie korzystniejsze dla nich rozwiązanie. Co istotne, ZUS potwierdzał wówczas zgodność takiego sposobu postępowania z obowiązującymi przepisami wydając w opinię i interpretację przepisów, które potwierdzały prawidłowość wyboru pracy nakładczej, jako tytułu do ubezpieczenia, niezależnie od wysokości dochodów osiąganych z tej pracy.

Z możliwości abolicji będą mogli skorzystać również twórcy i artyści oraz osoby wykonujące wolny zawód. Prawo do abolicji zyskają również wspólnicy jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, z tym, że w ich przypadku wniosek o umorzenie składa płatnik składek.
Ustawa nie przewiduje jednak możliwości umorzenia należności z tytułu składek w stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność i do spółek w sytuacji, gdy osoby te lub wspólnicy tych spółek sami byli zgłaszani do ubezpieczeń społecznych, jako wykonawcy lub jako płatnicy zgłaszali inne osoby do ubezpieczeń z tego tytułu, gdy w stosunku do nich lub zgłaszanych osób, ZUS wydał prawomocną decyzję stwierdzającą niepodleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę nakładczą.

Za i przeciw

Wprowadzone zmiany mają na celu głównie zniesienie barier finansowych dla małych i średnich przedsiębiorców na rynku. Mają stanowić pomoc dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji, w której znalazły się między innymi z powodu zadłużenia z tytułu nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia za okres do lutego 2009 r., powiększającego się o kwotę odsetek oraz pozostałych należności, powstałych w konsekwencji nieopłacania składek. Nie brak jednak komentarzy o demobilzujacym charakterze ustawy, szczególnie o niesprawiedliwości takiego rozwiązania względem solidnych płatników.

Co z emeryturą?

Należy jednak podkreślić, że przedsiębiorcy, w stosunku, do których na mocy przepisów ustawy nastąpi umorzenie należności na własne ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności, przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalnych i rentowych nie będą mieli uwzględnionego okresu, za który zostały umorzone należności.

Ustawa obecnie trafiła do Senatu, następnie do podpisu do Prezydenta. Z racji tego, iż została uznana za pilną nie tylko przez jej inicjatorów, ale i opozycję, to ma szansę wejść w życie jeszcze w tym roku.

autor: Justyna Gul

Bieżące wydanie czasopisma

Do czego służy sweet truck, prócz rozwożenia ciastek? Czy Ciacho bez Cukru zawojuje polskie miasta? A oprócz tego modny cruffin, produkcja sorbetów, masa cukrowa latem i przegląd maszyn do piekarni oraz cukierni. Zapraszamy!

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać
  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF PDF >>

  Pełny numer dostępny tylko w prenumeracie >>


  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji