...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja MW, materiał promocyjny

ZUS pomaga za free!

„Pomoc przy wypełnianiu wniosków o abolicję ZUS. Szybko. Tanio. Solidnie” – takie ogłoszenia spotkać możemy zarówno w Internecie, jak i w lokalnych gazetach. Dotyczą one odpłatnej pomocy przy wypełnianiu wniosków o umorzenie nieopłaconych składek w ramach ustawy, zwanej potocznie ustawą abolicyjną.

     
 

Artykuł pochodzi z majowego wydania magazynu Mistrz Branży

 

Zamów numery archiwalne w wersji PDF: prenumerata@MistrzBranzy.pl

 

 

Bardzo często przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z takiej formy pomocy, płacąc nawet kilkaset złotych. Tymczasem w każdej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pracownicy nie tylko mogą służyć wskazówkami przy wypełnianiu i gromadzeniu stosownych dokumentów, ale należy to do ich obowiązków.

Ponadto ZUS opracował bezpłatne broszury informacyjne (do pobrania za pośrednictwem strony www.zus.pl bądź – w wersji papierowej – w każdej jednostce ZUS) szczegółowo wyjaśniające procedury stosowane przy realizacji zapisów ustawy oraz kroki, które należy przedsięwziąć, by zwrócić się o umorzenie zaległych składek. Podręczne informatory zostały przygotowane w dwóch wersjach: dla osób, które na dzień 1 września 2012 r. nie prowadziły działalności gospodarczej, a także dla osób, które 1 września 2012 r. prowadziły działalność pozarolniczą.

Warto przypomnieć, że możliwość umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. przewiduje ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu niepopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolnicza działalność. Ustawa ta dotyczy osób, które w ww. okresie prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają dwa lata od wejścia w życie ustawy na złożenie wniosku o umorzenie (najpóźniej do 15 stycznia 2015 r.).

W przypadku osób nieprowadzących pozarolniczej działalności w dniu 1 września 2012 r. dokumentem potrzebnym do umorzenia jest jedynie poprawnie wypełniony wniosek (dostępny na stronie internetowej ZUS). Osoby prowadzące działalność gospodarczą w dniu 1 września 2012 r. muszą złożyć następujące dokumenty:

 • zaświadczenia/zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis w roku, w którym dana osoba ubiega się o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat (może być to również oświadczenie),  albo oświadczenie o braku takiej pomocy w tym okresie (stosowny druk jest dostępny w jednostkach ZUS),
 • wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis” (formularz jest dostępny w jednostkach ZUS oraz pod adresem: www.uokik.gov.pl/download.php?plik=8387 )

lub

 • wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę” – w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (formularz jest dostępny w jednostkach ZUS oraz na www.dziennikustaw.gov.pl/D2010121081001.pdf),
 • oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej (druk jest dostępny w jednostkach ZUS oraz na www.zus.pl).

Warto pamiętać, że umorzenie należności z tytułu składek spowoduje, że okres za jaki składki zostały umorzone nie zostanie zaliczony do okresu ubezpieczenia przy ustalaniu prawa do renty lub emerytury.

autor: Justyna Gul

Bieżące wydanie czasopisma

jak pracować z makiem, by upiec makowiec doskonały. Budowanie domku z piernika. Na czym polega nieuczciwa konkurencja? Receptury na świąteczne i zimowe specjały. I wiele innych. Zapraszamy do lektury!

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  oprogramowanie dla piekarni

  żytni IG niski indeks

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji