czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Informacje

Kontakt
Telefon: (32) 231 39 92
Kod pocztowy: 44-100
Adres siedziby: ul. Raciborska 2
Miejscowość: Gliwice
Województwo: śląskie
Fax: (32) 2319414
Strona WWW: http://www.cechrr.gliwice.pl/
Władze
brak informacji
Statut
brak informacji
Historia
Cech Rzemiosł Różnych w Gliwicach powstał w latach powojennych. Napływ ludności do zniszczonego miasta otworzył konieczność samozorganizowania się rzemieślników. Mistrzowie zawodu fryzjerskiego przystąpili do utworzenia organizacji zawodowej pod nazwą "Powiatowego Cechu Fryzjerów" w Gliwicach.

W dniu 24.04.1945r. odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne w mieszkaniu pana R. Kuczyńskiego przy ul. Zwycięstwa 4 w obecności przedstawiciela Izby Rzemieślniczej w Katowicach, pana A. Piątkowskiego. W tym dniu zapadła uchwała powołania Powiatowego Cechu Fryzjerów w Gliwicach. Wybrano pierwszy Zarząd w składzie:

Kuczyński Roman - Starszy Cechu
Broszkiewicz Jan - zastępca
Załuski Mieczysław -sekretarz

10 marca 1946 r. Cech mieści się w lokalu przy ul. Krupniczej 19. W styczniu 1957 r. Zarząd Cechu podjął inicjatywę budowy własnego "Domu Rzemiosła ". Po uzyskaniu zgody i Aktu darowizny nieruchomości przy ul. Raciborskej 2, z Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Gliwicach. W maju 1957r. rozpoczęto roboty rozbiórkowo-budowlane przy ul. Raciborskiej.
1 października 1962 r. zostaje przeniesione już Biuro Cechu do pomieszczeń w niewykończonym jeszcze budynku Domu Rzemiosła. W 1964r. zakończono już budowę "Domu Rzemiosła " przy dużym wkładzie pracy i zaangażowaniu rzemieślników, pomocy Z.I.R Warszawie, dotacji bratnich Cechów woj. katowickiego, Izby Rzemieślniczej w Katowicach.
23 października 1966 r. nastąpiło podpisanie aktu zbratania dwóch cechów gliwickiego i nyskiego. W październiku 1985 r. Cech gliwicki zostaje uhonorowany Srebrnym Medalem im. J. Kilińskiego za Zasługi dla Rzemiosła nadany przez Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie.
16 kwietnia 1996 r. Cech Rzemiosł Różnych zostaje uhonorowany Złotym Medalem im. J. Kilińskiego za Zasługi dla Rzemiosła nadany przez Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie.

Cech Rzemiosł Różnych w Gliwicach zrzesza obecnie 260 zakładów rzemieślniczych. Przeważająca część zakładów szkoli pracowników młodocianych w celu nauki danego zawodu.
Opis działalności
brak informacji
Członkowie
Zarzycki Andrzej - Starszy Cechu
Sznir Rinaldo - I Zastępca Starszego
Janicki Andrzej - II Zastępca Starszego
Szczygielski Henryk - Członek
Hatossy Zygmunt - Członek
Komornicki Zbigniew - Członek
Krysik Elżbieta - Członek
Michalik Waldemar - Członek
Nicz Bernard - Członek
Firmy zrzeszone
brak informacji
Partnerzy
brak informacji
Szkoły i uczelnie
brak informacji
  • Ku czci świętego Klemensa

    Ku czci świętego Klemensa

    W Gliwicach w minioną niedzielę, 11 marca 2012 r., w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyły się uroczystości ku czci św. Klemensa Hofbauera. Z tej okazji została odprawiona Msza św. o godz. 9.30 w intencji piekarzy i cukierników.

    Więcej

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe