...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

  1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
  2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Informacje

Kontakt
Telefon: (32) 227 39 63
Kod pocztowy: 43-100
Adres siedziby: ul. Damrota 66
Miejscowość: Tychy
Województwo: śląskie
Fax: (32) 227 39 63
E-mail: biuro@cech.tychy.pl
Strona WWW: http://www.cech.tychy.pl/
Władze
Starszy Cechu - Danuta Pietras
I Podstarszy Cechu - Zbigniew Kierat
II Podstarszy- Józef Dyjeciński
Sekretarz - Longin Wilk
Skarbnik- Antoni Czarnecki
Członek Zarządu - Maciej Bednarz
Członek Zarządu - Andrzej Chwalczyk
Statut
brak informacji
Historia
Od najdawniejszych czasów, tam gdzie powstawały skupiska ludności, gospodarowanie zaczynało się właśnie od rzemiosła.
Akt nadania miasteczka Bierunia Starego z 1387 r. wspomina o ławach rzeźniczych, piekarskich i szewskich. W rachunkach miasta Pszczyny z roku 1472 znajduje się zapis iż kupiono gonty u Seczewki z Tychów. W 1640 r. Witek Piecka - bednarz płaci za uprawianie rzemiosła 5 talarów rocznie, a Jan Korbel — kowal, płacił od rzemiosła 1 talara rocznie. Rzeźnicy i piekarze zwolnieni byli od wszelkich opłat.
Przywilej zrzeszania się w Cechach przysługiwał jedynie wolnym osadnikom, prowadzącym warsztaty rzemieślnicze w miastach. W księdze danin z 1629 r. zapisano na terenie ówczesnych Tychów : dwóch kowali, kołodzieja i bednarza. W zapiskach z 1680 r. czytamy że „kowal z Paprocan Jurek Seweryn, winien za otrzymany kawał ugoru zapłacić księciu 24 grosze rocznie”.
Książęta pszczyńscy nie zezwalali swym poddanym chłopom, trudniącym się dodatkowo rzemiosłem, na wstępowanie do Cechów, a dzieci takich rzemieślników nie mogły nawet bez zgody księcia terminować w warsztatach rzemieślników cechowych. Taki stan rzeczy utrzymał się do 1811r., kiedy to podatek przemysłowy wprowadzony przez władze pruskie, ograniczył władzę książęcą i zliberalizował rygory, umożliwiając zrzeszanie się rzemieślników wiejskich w Cechach.
W roku 1860 w Tychach zanotowanych jest: 6 kowali, 7krawców, 1 siodlarz, 3 kołodziejów, 2 tkaczy, 6 szewców, 1 stolarz, 4 masarzy, 3 cieśli, 2 murarzy, 3 piekarzy. Ustawa z 1878 r. nadała Cechom charakter zrzeszeń publiczno -prawnych oraz uregulowała terytorialną przynależność warsztatów rzemieślniczych.
Rozwój rzemiosła i przemysłu zmienia wygląd Tychów, upodabniając je z czasem do miasta. Ten fakt spowodował że 20 listopada 1933 r. uchwałą Śląskiej Rady Wojewódzkiej gmina Tychy uzyskuje prawa Gminy Miejskiej. Tyscy rzemieślnicy pozostają nadal członkami Cechów Mikołowa, Bierunia Starego i Pszczyny. Zmiany administracyjne z 1954 r. - utworzenie powiatu tyskiego a następnie wydzielenie miasta Tychy, wywołały potrzebę utworzenia samodzielnej organizacji cechowej w Tychach.
Cech Rzemiosł Różnych w Tychach utworzono na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach z dnia 20.04.1955 r., wydanej na wniosek Izby Rzemieślniczej w Katowicach. Pierwszym Starszym Cechu był rymarz-tapicer z Mikołowa, pan Stefan Sormek, a kierownikiem biura Cechu pan Władysław Pluta.
Biuro Cechu organizuje kursy BHP. pedagogiczne, prowadzi nadzór nad przygotowaniem zawodowym pracowników młodocianych, prowadzi sprawy dotyczące egzaminów czeladniczych i mistrzowskich, udziela porad ekonomiczno-finansowych, pośredniczy w znalezieniu praktyk w zakładach rzemieślniczych.
Porad prawnych dla członków cechu od 1991 r. udziela mecenas Mirosław Nosalik, dyżury BHP pełni pan Andrzej Linnert, księgowość prowadzi pani Joanna Mićko. W budynku Cechu dyżury pełni dzielnicowy, ma siedzibę Rada Osiedla Stare Tychy, oraz Stowarzyszenie „Tychy - naszą małą ojczyzną”.
Opis działalności
brak informacji
Członkowie
brak informacji
Firmy zrzeszone
brak informacji
Partnerzy
brak informacji
Szkoły i uczelnie
brak informacji

Brak aktualności

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe