Wytwarzanie ciasta ma wpływ zarówno na dalszy przebieg procesu technologicznego, jak i na jakość uzyskanych wyrobów. W szerokim znaczeniu proces wytwarzania ciasta obejmuje dozowanie surowców, tworzenie zaczynów i ciast, fermentację półproduktów i ciasta oraz dzielenie ciasta na kęsy.
Podobne artykuły
„Podkręcanie” jakości mąki to naciąganie konsumentów?Zrozumieć mąkęCena mąki wzrośnie. To nieuniknioneJednak właściwe tworzenie ciasta to proces określany jako miesienie bądź mieszenie. Zasadniczym celem miesienia, poza połączeniem mąki z wodą i pozostałymi składnikami w jednolitą masę, jest nadanie ciastu odpowiednich właściwości fizycznych. Miesienie inicjuje szereg złożonych procesów chemicznych i biochemicznych decydujących o właściwościach pieczywa. Popełnienie błędów podczas tego procesu nie pozwala na ich eliminację w kolejnych etapach produkcyjnych i skutkuje uzyskaniem wyrobów gorszej jakości.
Ciasto idealne
Warunkiem powstania ciasta o optymalnych właściwościach jest wprowadzenie do mąki właściwej ilości wody. Ponadto ciasto musi wykazywać odpowiednie początkowe nasycenie powietrzem. Objętość powietrza, które dostaje się do ciasta w wyniku miesienia, szacowana jest na 10-15% objętości ciasta.
Miesienie odgrywa szczególnie ważną rolę podczas wytwarzania ciast pszennych bądź ciast z przewagą mąki pszennej. Właściwości fizyczne tego rodzaju ciasta związane są z powstawaniem charakterystycznej struktury przestrzennej, tzw. matrycy glutenowej, w której rozproszone są ziarenka skrobi, inne składniki mąki oraz pęcherzyki gazu.
Ciasto z mąki pszennej
Ciasto na pieczywo pszenne zawiera najczęściej 50-70 l wody* na 100 kg mąki. W końcowej fazie przygotowania ciasto musi charakteryzować się odpowiednimi właściwościami lepko-sprężystymi, umożliwiającymi jego dalszą obróbkę, polegającą na dzieleniu i formowaniu kęsów i właściwym zachowaniu podczas rozrostu końcowego. W przypadku wytwarzania ciasta pszennego ze słabej mąki, o niewielkiej zawartości białka, pełny rozwój struktury glutenowej następuje w stosunkowo krótkim czasie – ze względu na szybsze chłonięcie wody. Ciasta tego rodzaju tracą jednak szybko uzyskane cechy, a zdolność zatrzymywania gazów jest niewielka. Lepszą zdolność zatrzymywania gazów, a tym samym zachowanie stałej konsystencji przez dłuższy czas, wykazują ciasta uzyskane z mąki mocnej, o większej zawartości białka. Słaba pszenna mąka, wykazująca niską tolerancję na mieszenie, wymaga około dwukrotnie mniejszych nakładów energii niezbędnej do wytworzenia ciasta w porównaniu do nakładów energii wymaganych w przypadku mieszenia ciasta z mąki mocnej.
Ciasta wytworzone ze zbyt niskim nakładem energii (za krótki czas i intensywność mieszenia) mają tylko w częściowym stopniu należycie wykształconą matrycę glutenową. Powoduje to zmniejszenie ich stabilności, a tym samym szybko ulegają osłabieniu. Natomiast ciasta wymieszone prawidłowo nie zmieniają tak szybko swoich właściwości fizycznych. Należy pamiętać, że w przypadku zbyt długotrwałego mieszenia ciasta struktura glutenu jest niszczona, aczkolwiek ciasto po pewnym czasie często poprawia swoje właściwości.
Optymalne mieszenie |
Ciasto z mąki żytniej
Ciasta z mąki żytniej, podobnego typu co mąka pszenna, wymagają dłuższego czasu mieszenia, jednak przy wolniejszych obrotach miesidła. Czas ten uzależniony jest także od granulacji mąki. Przy większych cząstkach mąki, w celu lepszego ich uwodnienia, należy stosować dłuższy czas miesienia. Przy ciastach razowych korzystne jest, po wstępnym zamieszeniu ciasta do luźnej konsystencji, poddanie go leżakowaniu. Zwiększa się również lepkość ciasta, co często wymaga skorygowania konsystencji poprzez dodatek wody. Należy również pamiętać, że lepsze wiązanie wody następuje w wyższej temperaturze (nawet do 32°C), przy czym podwyższenie temperatury ciasta lepiej uzyskać podczas intensywnego miesienia niż za pomocą dolania gorącej wody.
Ciasto z mąki mieszanej
W przypadku ciast mieszanych sposób ich wytwarzania uzależniony jest od udziału pszennej do żytniej. Jeżeli w recepturze udział mąki pszennej wynosi powyżej 40%, to ciasto można miesić na wolnych obrotach przez ok. 70-80% całego cyklu mieszenia, a następnie na obrotach szybkich. Powyżej 60% udziału mąki żytniej wskazane jest mieszenie ciasta mieszanego tylko na wolnych obrotach. Pozwala to na zmniejszenie kleistości ciasta. W przypadku wytwarzania wszystkich rodzajów ciast ważne jest również przestrzeganie zasady, żeby zacząć proces miesienia od dozowania wody do pustej dzieży. Pozwala to na właściwe rozprowadzenie składników przewidzianych recepturą, jak również umożliwia ogrzanie dzieży bez niebezpieczeństwa inaktywacji mikroflory.
Wybieramy miesiarkę
Istnieje szereg urządzeń do wytwarzania ciasta, nazywanych powszechnie miesiarkami. Najbardziej uniwersalne są miesiarki spiralne, które w porównaniu z innymi urządzeniami pozwalają na dokładne wymieszenie składników ciasta ze zmienną bądź stałą intensywnością i w stosunkowo krótkim czasie. Ponadto, stosując tego rodzaju urządzenie, można zapełnić dzieżę już od 1 pojemności, a proces mieszenia będzie przebiegał właściwie. Czas mieszenia powinien jednak wówczas być dłuższy.
Interesującą metodą ciągłego wytwarzania ciasta, bez wykorzystania klasycznych miesiarek oraz elementów mieszających, jest metoda niemiecka, określana jako rapidojet, w której poszczególne składniki łączone są z wodą wypływającą prze dysze (pod ciśnieniem 8-12 MPa z prędkością 250-500 km/h) do przewodu, w którym przemieszczają się mąka i inne składniki przewidziane recepturą. Tworzenie i rozwój ciasta następuje niemal natychmiastowo. Metoda ta pozwala m.in. na znaczne zwiększenie udziału wody w recepturze ciasta (od 5% do 10%).
Reasumując, mieszenie ciasta jest bardzo ważnym etapem w produkcji pieczywa. Parametry tego procesu zależą od rodzaju wytwarzanego ciasta, właściwości mąki i rodzaju zastosowanych urządzeń oraz parametrów ich pracy. Warto pamiętać o tym, że przy zmiennych właściwościach mąki czas mieszenia powinien być każdorazowo ustalany indywidualnie i ewentualnie korygowany.
prof. dr hab. Dariusz Dziki, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
Wydział Inżynierii Produkcji, Katedra Techniki Cieplnej
* Ile wody w cieście? Ilość dodawanej wody zależy w głównej mierze od wodochłonności mąki, która z kolei decyduje o wydajności pieczywa. Wodochłonność jest wypadkową składu chemicznego mąki, a w szczególności zawartości i rodzaju białka oraz stopnia uszkodzenia skrobi. Wyższa zawartość białka oraz większy stopień uszkodzenia skrobi powodują wzrost wodochłonności mąki. W przypadku przemiału pszenicy o twardym bielmie skrobia zawsze w mniejszym lub większym stopniu ulega uszkodzeniu. Dodatkowo stopień uszkodzenia skrobi możemy zwiększyć, poddając mąkę rozcieraniu, np. w młynach kulowych. Należy jednak pamiętać, że zbyt wysoki stopień uszkodzenia skrobi będzie niekorzystnie oddziaływał na tworzenie ciasta, a tym samym na właściwości pieczywa.
Właściwy udział wody w recepturze pieczywa powinien również uwzględniać jego rodzaj, gdyż poszczególne składniki receptury bądź różne metody prowadzenia ciasta oraz sposób formowania kęsów mogą powodować konieczność korekty dodatku wody.