Nowe wyzwania rzucone przez rynek piekarski oraz coraz trudniejszy dostęp do tanich paliw stałych zmusiły naszą firmę do opracowania palnika nowej generacji, który skutecznie pozwoliłby na spalanie wielu dostępnych paliw na polskim rynku.
Artykuł pochodzi ze stczniowego wydania magazynu Mistrz Branży
Zamów numery archiwalne w wersji PDF: prenumerata@MistrzBranzy.pl |
Prawie trzy lata pracy nad nowym rozwiązaniem doprowadziły do powstania nowego tworu umożliwiającego spalanie nie tylko ekogroszku, ale także innych dostępnych paliw stałych.
Szybki montaż i serwis
Działanie palnika pozostaje, jak dotychczas, na zasadzie palnika retortowego, a jego dużym ułatwieniem jest szybki montaż oraz serwis. W przeciwieństwie do palnika retortowego ten palnik podaje paliwo bez przerwy na jego frontową część, gdzie w postaci żaru ulega dopaleniu. Sam palnik posiada trzy strefy spalania: pierwsza to zgazyfikowanie, druga - spalanie i trzecia - żarzenie.
W związku z tym, że paliwo cały czas pchane jest do przodu i tam dopalane, istnieje możliwość automatycznego usuwania nagromadzonego popiołu. Żar w palniku po jego wyłączeniu jest w stanie utrzymać się przez prawie 10 godzin. Stosowanie sortymentu paliw o różnej granulacji, począwszy od groszku, a na miale skończywszy, obniża koszty produkcji, a co za tym idzie - zwiększa rentowność produkcji i niezależność od podaży paliw.
Alternatywa dla groszku węglowego
Nowe rozwiązanie palnika umożliwiło spalanie groszku z węgla brunatnego, który staje się paliwem alternatywnym dla groszku węglowego. Utrzymanie stałej temperatury pieca wydłuża jego żywotność i nie powoduje uszkodzeń rur Perkinsa. Zagrożenie upalenia końcówek rur jest zminimalizowane prawie do zera. System takiego opalania to też równomierny rozkład temperatur w komorach wypiekowych, a co za tym idzie - uzyskuje się pieczywo dobrze wypieczone, bez śladów zakalca czy „gotowania”.
Obsługa samego palnika ogranicza się do uzupełniania paliwa raz na dobę oraz popiołu w razie potrzeby. Moc samego palnika ustawia się w trakcie procesu technologicznego, w zależności do potrzeb w danym czasie cyklu wypiekowego. Cały system opalania jest wyposażony w 4-krotny system elektronicznego zabezpieczenia przeciwko przekroczeniu temperatury dozwolonej.
Oszczędności w weekend
W trakcie przerwy technologicznej (sobota-niedziela) ustawiamy niższą temperaturę pieca, a elektronika i jej ustawienia pozostaną w stanie czuwania i nie pozwolą na dalsze obniżenie temperatury pieca piekarskiego. Pierwszy pracownik z obsługi, który przychodzi do pracy, ustawia piec na temperaturę wypieku i wraca do swoich zajęć - sterownik zrealizuje zadane polecenie i piec wkrótce osiąga żądaną temperaturę bez konieczności ponownego rozpalania ognia w palniku. Zarówno podczas spalania, jak i przerwy technologicznej z komina nie wydobywa się dym. Spalanie jest w pełni bezdymne i ma ograniczoną emisję szkodliwych spalin.
Montaż poza czasem produkcji
Montaż pieca odbywa się od piątku (większość robót, poza komorą spalania pieca) do niedzieli, kiedy następuje uruchomienie palnika i rozgrzewanie pieca do temperatury wypieku. Roboty wykończeniowe i obróbka wykończeniowa następują po tzw. rozruchu zerowym palnika i nie jest już to uzależnione od czasu produkcyjnego piekarni.
Zakład Doświadczalno-Produkcyjno-Usługowy
„NEO-TECH” Ryszard Talarczyk
ul. Brynicy 22
40-358 Katowice-Szopienice
Tel./fax: 32 314 12 22
Tel. kom. 0 602 643 775
mail: neotech@op.pl