Jakość żywności jest ściśle związana ze składem żywności. Im ten skład na etykiecie jest czystszy (czyt. wolny od dodatków chemicznych), tym jakość jest wyższa.
Podobne artykuły
Naturalność żywności w cenieEtykiety pod ścisłą kontroląPodejrzane barwniki w normieCo się kryje pod pojęciem czystej etykiety (ang. clean label)? Biorąc pod uwagę, że w legislacji nie istnieje takie pojęcie, nikt nie sformułował jednoznacznej definicji, to jednak pewne wyobrażenia na ten temat mają zarówno konsumenci, jak i producenci żywności. Bazując na tych przekonaniach, czystą etykietę można ująć jako:
- przejrzystą deklarację składu żywności, w której świadomie rezygnuje się ze sztucznych barwników, środków konserwujących, środków wzmacniających smak, np. glutaminian sodu.
Artukuł pochodzi z kwietniowego 2012 wydania magazynu Mistrz Branży
Zamów numery archiwalne w wersji PDF: prenumerata@MistrzBranzy.pl |
Ponad 300 rodzajów substancji oznaczone literą E jest dopuszczone przez Unię Europejską jako dodatek do żywności niepowodujący żadnych negatywnych skutków. Mimo to przeciętny konsument utożsamia je ze składnikami, które należy eliminować z codziennej diety. Takie nastawienie może być konsekwencją negatywnych doświadczeń z lat 80. XX wieku, kiedy to żółty barwnik E110 powodował nadaktywność u dzieci.
Czym zastąpić odrzucone dodatki?
W tej sytuacji producenci coraz częściej sięgają po dodatki naturalne: barwniki naturalne, dodatki słodzące, które powstały na bazie owoców. Przy czym istotnym problemem jest tutaj czynnik kosztowy, bowiem dodatki naturalne są po prostu dużo droższe, a ich otrzymanie najczęściej czaso- i pracochłonne.
Przy aromatach często sięga się po zaskakujące rozwiązania. Na przykład poprzez odpowiednią delikatną obróbkę drożdży uzyskano aromat zbliżony do zapachu mięsnego. Zastosowanie produktów na bazie octu naturalnego w sposób naturalny przedłuża trwałość żywności bez potrzeby sięgania po chemiczne konserwanty.
W przemyśle piekarniczym pod lupą znalazły się szczególnie emulgatory, stabilizatory i różnego rodzaju zagęstniki. Tutaj bardzo pomocne okazały się wyciągi z owoców i warzyw, np. błonnik roślinny. Opracowano również bardzo skuteczne dodatki na bazie skrobi i białka mlecznego. Produkty te, dzięki swoim naturalnym właściwościom, nie muszą być deklarowane na etykiecie.
Bardzo bogatym, a jeszcze nie do końca zbadanym źródłem naturalnych dodatków są niektóre ziarna zbóż, które poddane odpowiedniemu procesowi obróbki z powodzeniem mogą zastąpić różnego rodzaju zagęstniki. Temat ten jest szczególnie bliski producentom pieczywa, którzy już od lat sięgają po różnego rodzaju ziarna podnoszące walory smakowe i odżywcze pieczywa.
Produkty clean label
Ten wyraźnie rysujący się trend został zauważony przez firmę Pfahnl i zaowocował opracowaniem całego szeregu produktów z dziedziny „clean label”. Prezentowane przez firmę Pfahnl produkty z segmentu „clean label” to m.in.
• Baza drożdżowa do produkcji ciast drożdżowych maślanych (w produkcie tym zastosowano naturalne składniki uzyskane na bazie błonnika owocowego),
• dodatek przedłużający świeżość pieczywa, w którym zastosowano komponenty uzyskane z ziarna,
• pieczywo ziarniste Młynarz – gotowa mieszanka ziaren do pieczywa,
• pieczywo ziarniste Kłos – gotowa mieszanka do produkcji pieczywa pszenno-żytniego.
W opracowaniu są kolejne produkty, a bliższe informacje można uzyskać w naszej firmie lub u naszych technologów regionalnych.
Andrzej Bazior