Oprócz deklaracji VAT-owskiej do fiskusa będą trafiać także rejestry VAT. Już teraz z ta zmianą muszą oswoić się duże przedsiębiorstwa, tj. zatrudniające ponad 250 pracowników. Pozostałe firmy mają jeszcze rok lub dwa.
Podobne artykuły
Ministerstwo zapłaci firmom za korzystanie ze split paymentCzy jednolity plik kontrolny przyspieszy cyfryzację małych firm?Spory na linii przedsiębiorca urząd załatwi mediatorAktualnie VAT-owiec jest zobowiązany do prowadzenia rejestru VAT oraz generowania na jego podstawie deklaracji VAT. O ile rejestr nie musi wychodzić nigdzie poza firmę, o tyle deklaracje należy przekazać co okres rozliczeniowy do urzędu skarbowego. Od 1 lipca br. to się zmieni, choć póki co jedynie w przypadku dużych przedsiębiorców.
Resort finansów przygotował dla VAT-owców kolejny obowiązek. Nakłada go jednak w trzech fazach, tj. od 1 lipca 2016 r., 1 stycznia 2017 r. oraz 1 lipca 2018 r. Na pierwszy ogień idą duże przedsiębiorstwa, czyli te, które w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniały średniorocznie co najmniej 250 pracowników oraz
- osiągnęły roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartość w złotych 50 milionów euro (lub jeśli sumy aktywów bilansu firmy sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartość w złotych 43 miliony euro).
Nowy obowiązek VAT-owca
Zmiana wprowadzona przez ustawę z 13 maja br. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa sprawia, że podatnik VAT, który prowadzi księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, będzie musiał przekazywać do Ministerstwa Finansów informację o prowadzonej ewidencji sprzedaży VAT. Chodzi o przekazywanie rejestru na bieżąco, bez wezwania organu podatkowego. Zatem w komputerowych programach do rejestrowania transakcji objętych VAT-em powinna pojawić się opcją przesłania, oprócz deklaracji VAT-owskiej, również i rejestru wprowadzonych do programu faktur.
Informacja o ewidencji VAT ma być przekazywana w formie, jaką ustawodawca przewiduje dla jednolitego pliku kontrolnego (JPK) oraz za okresy miesięczne w terminie do 25. miesiąca następującego po miesiącu po każdym miesiącu. Należy zaznaczyć też, którego miesiąca dotyczy informacją, jaką będziemy przesyłać.
Pamiętajmy, że kwartalne rozliczenie VAT nie zwalania podatnika z zamknięcia każdego miesiąca, stąd wymóg przesyłania informacji właśnie „co miesiąc”, a nie „co okres rozliczeniowy”, którym może być również i kwartał.
Średni, mały i mikro przedsiębiorcy w kolejnych turach
Dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorców resort przewidział okresy przejściowe obowiązywania nowej zasady. Zaczynając od końca, obowiązek przesyłania informacji i posługiwania się JPK w przypadku mikroprzedsiębiorców rusza od 1 stycznia 2018 r.
Właściciele małych i średnich firm również zaczną używać JPK od 1 stycznia 2018 r., natomiast przesyłaniem informacji będą musieli zająć się już od 1 stycznia 2017 r., o ile nie spełniają jednocześnie warunku, aby uznać ich za mikroprzedsiębiorców.
Podział przedsiębiorców ze względu na rozmiar przedsiębiorstwa
|
przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych: |
mikroprzedsię-biorca |
|
mały przedsiębiorca |
|
średni przedsiębiorca |
|
Całkowicie zwolniony z obowiązku przekazu informacji do fiskusa jest VAT-owiec prowadzący ewidencję VAT w formie papierowej. Natomiast od 1 lipca 2018 r. ewidencja sprzedaży VAT ma być prowadzona wyłącznie w postaci elektronicznej.
Katarzyna Miazek, Tax Care