Radom wie, jak się łączy promocję z prawdziwym świętowaniem. 2 września br. w Muzeum Wsi Radomskiej fetowano XIV Święto Chleba, które wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Radomia. To przy okazji wielkie małe święto piekarzy radomskich.
Wszystko, co najważniejsze dla radomskich piekarzy, zorganizowano na dużej scenie, na placu przy wiatrakach na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. To tutaj odprawiono mszę św. w intencji rolników, młynarzy i piekarzy, to tutaj wręczono najwyższe odznaczenie rzemieślnicze, czyli Szablę Kilińskiego, oraz rozstrzygnięto konkurs "Dobry Chleb". Poza tym na placu przy wiatrakach wystawiły się wszystkie najpopularniejsze piekarnie z regionu, które były niewątpliwym wabikiem dla rzeszy mieszkańców Radomia.
Pierwszą ważną uroczystością było wręczenie Szabli Kilińskiego. W tym roku Cech Piekarzy w Radomiu wspólnie z Krajową Radą Piekarstwa i Cukiernictwa postanowił uhonorować radomskiego piekarza Władysława Stojaka. ‒ Jako pierwszy piekarz otrzymałem tak wysokie wyróżnienie, dlatego uznaję tę nagrodę jako podziękowanie za pracę wszystkim radomskim piekarzom. Naszego chleba nie ma w sklepach sieciowych. Możemy go kupić w małych sklepach osiedlowych. Kreujmy politykę małych i średnich firm, wtedy kryzys nam nie grozi ‒ powiedział znany radomski rzemieślnik, dziękując za tak wysokie wyróżnienie.
Również na scenie przy wiatrakach poznaliśmy zwycięzców konkursu „Dobry Chleb”, który radomski Cech Piekarzy zorganizował wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Roślin Zbożowych. Spośród zgłoszonych 32 rodzajów chleba w trzech kategoriach: chleb żytni, chleb mieszany, chleb z dodatkami, komisja oceniająca wybrała zwycięzców. W przypadku kategorii chleb z dodatkami wybór okazał się wyjątkowo trudny - dlatego komisja przyznała dwa 1. miejsca i dwa 2. miejsca.
Kategoria „chleb żytni”:
1. Piekarnia Sarzyński, Kazimierz Dolny
2. Piekarnia Cukiernia Pokutyńscy, Drawsko Pomorskie
3. Piekarnia Cukiernia Abramowicz i Spółka, Klikawa
Wyróżnienia otrzymały: Piekarnia P. Pastuszka, Radom i Piekarnia Cukiernia Putka, Warszawa
Kategoria „chleb z dodatkami”:
1. Piekarnia Cukiernia Jarosław Gajda, Radom
1. Piekarnia „Rustykalna” Wojciech Skałbania, Radom
2. Piekarnia P. Pastuszka, Radom
2. Piekarnia Wacyn, Radom
3. Piekarnia Cukiernia Putka, Warszawa
Kategoria „chleb mieszany":
1. Piekarnia Cukiernia „Stan Mar”, Czarże
2. Piekarnia Cukiernia Jarosław Gajda, Radom
3. Piekarnia Wacyn, Radom
Wyróżnienia otrzymała Piekarnia Cukiernia Abramowicz i Spółka, Klikawa
Konkurs został przeprowadzony dzięki pomocy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych przy osobistym zaangażowaniu prezesa Stanisława Kacperczyka i po raz kolejny przy współudziale Akademii Piekarskiej z siedzibą w Milejowicach.
Święto Chleba to nie tylko możliwość poznania i zasmakowania wyrobów radomskich piekarzy, ale również idealny czas na spędzenie go wśród rodziny i znajomych. Dużym zainteresowaniem starszych i młodszych cieszyła się wystawa maszyn rolniczych, gdzie można było obejrzeć od żniwiarki konnej, młocarni i pługu, po ciągnik i kombajn. Można było również zobaczyć wyrób nici lnu przy użyciu trzepaka napędzanego silnikiem elektrycznym.
Organizatorzy Święta Chleba: Muzeum Wsi Radomskiej, Urząd Miasta w Radomiu, Radomski Cech Piekarzy. XIV Święto Chleba rozpoczęło się Eucharystią w intencji rolników, młynarzy i piekarzy.
źródło: www.cozadzien.pl, Muzeum Wsi Radomskiej, Cech Piekarzy w Radomiu