Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Katowicach, w partnerstwie ze Śląskim Cechem Rzeźników i Wędliniarzy w Katowicach oraz Izbą Rzemiosła i Rękodzieła w Ille-et-Vilaine w Rennes (Francja), rozpoczął realizację projektu "Polskie rzemiosł w drodze do Europy".
Projekt polega na organizacji tygodniowej wymiany międzynarodowej do Francji dla 21 osobowej grupy uczestników. Instytucją przyjmującą jest Izba Rzemieślnicza w Rennes. Wyjazd do Francji, zaplanowany na maj 2014 roku, poprzedzony będzie szkoleniem kulturowym i językowym.
Osoby stanowiące grupę docelową rekrutowane będą spośród właścicieli, współwłaścicieli lub pracowników zakładów rzemieślniczych branży spożywczej zrzeszonej w katowickim Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości i Śląskim Cechu Rzeźników i Wędliniarzy w Katowicach oraz samych pracowników zatrudnionych w Cechach, zajmujących się kształceniem zawodowym osób dorosłych i młodocianych oraz aktywną działalnością na rzecz przedsiębiorców. Uczestnicy będą mieć okazję poznać system kształcenia na miejscu, zarówno we francuskich firmach rzemieślniczych, jak również w nowoczesnych ośrodkach szkoleniowych.
Projekt stanowić będzie znakomitą okazję do zdobycia nowych kompetencji oraz zwiększenia motywacji uczestników projektu do nauki języków obcych.
Kryteria doboru uczestników projektu:
1. doświadczenie w szkoleniu osób młodocianych i/lub dorosłych w branży cukierniczej/piekarskiej/rzeźniczo-wędliniarskiej,
2. status przedsiębiorcy zrzeszonego w Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Katowicach lub Śląskim Cechu Rzeźników i Wędliniarzy w Katowicach reprezentujący jeden z 3 wymienionych zawodów w pkt 1. lub pracownik wskazanych Cechów,
3. właściciel, współwłaściciel lub pracownik zrzeszonego zakładu rzemieślniczego,
4. podstawowa znajomość języka angielskiego lub francuskiego ,
5. motywacja do udziału w wymianie doświadczeń.
Najważniejsze cele projektu:
1. zapoznanie się z modelowym systemem kształcenia zawodowego we Francji,
2. wymiana doświadczeń w zakresie szkoleń zawodowych z partnerami francuskimi,
3. poznanie nowoczesnych technologii, tajników, receptur w branży spożywczej,
4. zdobycie nowych kompetencji.
Projekt finansowany jest ze środków Programu Leonardo da Vinci - Uczenie się przez całe życie.