"Odroczony rozrost. Technologia w piekarni".
Niezbędnik piekarza, pisany z myślą o właścicielach piekarń i cukierni oraz technologach.
Podpowiada praktyczne rozwiązania, koncentrując się wokół zastosowań technologii chłodniczych:
- technologii prowadzenia gary w obniżonej temperaturze
- procesów technologicznych wykorzystujących mroźnie szokowe oraz produkty głęboko mrożone
Ponadto, w książce będzie można znaleźć:
- podstawy teoretyczne
- przykłady instalacji, omówienie obsługi urządzeń
- cenne wskazówki, poparte wynikami eksperymentów
- porady, na co trzeba zwrócić uwagę planując rozbudowę zakładu
- sklep firmowy – od czego zacząć?
Teraz już nic nie stanie na przeszkodzie, aby rozpocząć wypiek bezpośrednio w punktach sprzedaży, w sieci partnerów lub… własnej piekarni!
Zainteresowany zakupem? Zadzwoń.
T: +48 32 729 96 80
+48 881 610 660
prenumerata@mistrzbranzy.pl
Seria: Technologie spożywcze
Wydawnictwo Naukowe PWN, s. ok. 172, opr. twarda, 15,5x24,5 cm
Stara cena 79,90 zł
Nowa cena w jakiej redakcja Mistrza Branży sprzedaje książkę: 64zł brutto
Słowo wstępne
W ostatnich dziesięcioleciach można dostrzec znaczące zmiany zachodzące na rynku piekarniczym, na co wskazują zarówno literatura przedmiotu, jak i praktyka zawodowa. Wspomnianą ewolucję można dostrzec już na etapie wyboru surowców, jak również podaży czy samego doboru asortymentu. Zaskakująca i przechodząca najśmielsze oczekiwania okazuje się jednak akceptacja, którą w krótkim czasie zyskała technologia opóźnionego rozrostu z zastosowaniem chłodnictwa, w znacznym stopniu przyczyniając się do zmian w produkcji pieczywa. Proces garowania, a następnie wypieku mogły wreszcie zostać odroczone w czasie dzięki zastosowaniu chłodzenia bądź mrożenia produktów. Metodyka działania jest bardzo zróżnicowana, począwszy od długiego prowadzenia ciast przez odroczone i przerwane garowanie, a kończąc na zamrażaniu kęsów ciasta.
W ten sposób można sprostać wymaganiom stawianym przez poszczególne zakłady piekarnicze. Jednak opanowanie i zastosowanie nowej techniki procesu produkcji wymaga wiedzy i umiejętności personelu zakładu. Wiedza na temat złożonych procesów fizycznych, biologicznych i chemicznych zachodzących pod wpływem ciepła i zimna jest podstawowym kryterium niezbędnym do poprawnej obsługi urządzeń do opóźnionego rozrostu, a w konsekwencji do osiągnięcia zamierzonego celu. Wymagania dotyczące techniki działania, urządzeń, surowców oraz samego procesu produkcji powinny być nastawione na osiągnięcie zaplanowanego celu. Bezbłędny przebieg procesu produkcji jest możliwy przy założeniu, że fachowcy mają długoletnie doświadczenie w pracy z odroczonym rozrostem, a także stosowną wiedzę teoretyczną.
Każdy zakład na co dzień boryka się z nowymi problemami czy trudnościami, więc w myśl zasady: „Nie ma takiej rzeczy, której nie dałoby się poprawić”, postanowiłem napisać książkę Podręcznik piekarstwa. Technologia odroczonego rozrostu, w którym przedstawiam fachową wiedzę teoretyczną, jak również możliwości radzenia sobie z napotykanymi przeciwnościami.
Pomysł na książkę zrodził się podczas ósmego spotkania forum piekarskiego pod nazwą: „Najwyższa jakość przy zastosowaniu odroczonego rozrostu”, które odbyło się we wrześniu 1991 r. w Bad Honnef. Referaty wygłoszone podczas tego sympozjum, jak również wkład wniesiony przez specjalistów dysponujących wiedzą praktyczną i teoretyczną w tej dziedzinie mają swoje odzwierciedlenie w niniejszej publikacji. Zakres tematyczny mojej książki został poddany gruntownej analizie, aby sprostać wymaganiom i oczekiwaniom piekarni i cukierni. Wszyscy współautorzy, którzy przyczynili się do powstania tej publikacji, to specjaliści w zakresie technologii odroczonego rozrostu w różnych ujęciach, jak również partnerzy do rozmów w przypadku indywidualnych problemów bądź trudności napotykanych przy jej wprowadzaniu do zakładu.
Książka ta wypełnia lukę na rynku wydawniczym w zakresie literatury specjalistycznej przedmiotu, przekazując czytelnikowi aktualną i kompletną wiedzę na temat odroczonego rozrostu. Informacje i odpowiedzi w niej zawarte mogą w takim samym stopniu przydać się zarówno praktykom, jak i naukowcom z danej branży. Dla specjalistów, którzy z jakichś powodów dopiero zaczęli interesować się tym zagadnieniem, książka będzie stanowić solidną podstawę i zapewni niezbędną wiedzę do poruszania się w tej dziedzinie. Także nauczyciele mogą znaleźć w poszczególnych rozdziałach niezbędne informacje do przekazania ich w trakcie lekcji.
Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że książka ta spotka się z dobrym przyjęciem w szerokim kręgu czytelników. Moim największym życzeniem i celem, który przyświecał mi przy jej pisaniu, jest przydatność przedstawionej wiedzy w praktyce zawodowej oraz jej wpływ na jakość wyprodukowanych w ten sposób towarów.
Na koniec chciałbym podziękować wszystkim współtwórcom niniejszej publikacji i wyrazić głębokie uznanie dla ich wkładu w jej powstanie.
Bingen, luty 1993 dr Hans Huber prezes organizacji FIB Fördergesellschaft
für Internationale Backtechnologie mbH
Odroczony rozrost. Technologia w piekarni.
Do otworzenia plików PDF potrzebny jest Adobe Reader.