Z pozoru proste do wykonania liście nie od razu dają się ujarzmić początkującym dekoratorom. Wystarczy jednak opanować podstawy, które prezentuję poniżej, by szybko dojść do poziomu mistrzowskiego i tworzyć bardziej złożone kompozycje.
Zapraszam na lekcję 4 – nie aż tak barwną jak kwiaty, ale równie ważną. Dla przypomnienia Ciasto martwe >>
1. Z rozwałkowanego na grubość 2-3 mm kęsa ciasta – za pomocą foremki metalowej lub plastikowej – wycinamy kształt liści.
2. Do odwzorowania unerwienia liścia można użyć specjalnej silikonowej formy. Formy przyciskamy delikatnie, żeby ostre krawędzie nie przecięły ciasta, tylko odcisnęły na nim wzór.
3. Liście można również przygotować ręcznie, robiąc nacięcia w odpowiednich miejscach plastikowym lub metalowym nożykiem.
4. Inne, większe liście uzyskamy poprzez łączenie pojedynczych liści w wachlarz, a następnie scalenie przy użyciu większych form silikonowych do odwzorowania struktury liścia, co widać na fotografii
5. Ukształtowane liście umieszczany na pomiętym papierze pergaminowym. W ten sposób otrzymujemy oryginalny kształt. Gotowe dekoracje suszymy/wypiekamy w temperaturze 100-180oC.
6. Aby liście wyglądały ładnie, barwimy je przy użyciu aerografu (kolorystyka dowolna).
7. Tak przygotowanymi liśćmi dekorujemy eksponaty oraz chleby okolicznościowe.
mistrz piekarstwa Wiesław Kucia, Szkoła Artystyczna