W maju od 28 lat w Paryżu odbywa się Święto Chleba, podczas którego organizowane są konkursy na charakterystyczne dla francuskiej kultury kulinarnej wypieki. Wybiera się najlepsze bagietki, croissanty, a ostatnio także kanapki rzemieślnicze. Nagrodzone piekarnie i cukiernie zyskują po zwycięstwie renomę i nowych klientów.
„Święto Chleba” (La Fête du Pain) w Paryżu zostało zorganizowane po raz pierwszy w 1996 roku z inicjatywy Jeana-Pierre’a Raffarina – wtedy ministra Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Handlu i Rzemiosła. Jedynie podczas pandemii zawieszono dwie edycje święta. W tym roku event miał miejsce od 11 do 19 maja. Ważnym dniem podczas tego święta jest 16 maja, dzień św. Honoriusza, we Francji patrona piekarzy i cukierników. Celem święta jest zintegrowanie środowiska profesjonalnych rzemieślników i pasjonatów dobrych wypieków. W ten sposób co roku oddaje się hołd rzemieślniczej, codziennej pracy, bez której chyba nikt nie wyobraża sobie życia. W tym czasie paryski bruk przed katedrą Notre Dame tętni życiem. Odbywają się konkursy, degustacje, warsztaty, dni otwarte w niektórych piekarniach.
Anna Hildago i Xavier Netry
W tym roku uroczystości zostały otwarte przez panią mera Paryża - Annę Hidalgo, która wręczyła nagrodę dla najlepszej bagietki wypiekanej w stolicy Francji. Konkurs odbył się wcześniej, ale zwycięzca Xavier Netry z piekarni „Utopie”, nagrodę odebrał właśnie podczas La Fête du Pain. Co ciekawe w konkursie startował już po raz czwarty. Tym razem ze znakomitym skutkiem. – Trzeba wykazać się wytrwałością i udało się – mówił zwycięzca – Bagietka będzie codziennie w Pałacu Elizejskim (to m.in. jedna z nagród dla piekarza, dostarczanie pałacowi prezydenckiemu przez rok pieczywa – przyp. red.). To prawdziwy zaszczyt dla rzemieślnika. To trudny zawód – przyznaje Netry – Życie towarzyskie wtedy zanika. Zacząłem pracować w piekarnictwie bardzo wcześnie, trochę z potrzeby, ale stało się to potem moją pasją.
Najlepsza bagietka rzemieślnicza we Francji 2024 roku
Podczas La Fête du Pain rozstrzygnięto konkurs na Najlepszą Bagietkę Rzemieślniczą we Francji (nie mylić z konkursem na Najlepszą Bagietkę w Paryżu, to dwa różne konkursy). W tym roku zwycięzcą został Nicolas Ledoux, z gminy Citers, z regionu Bourgogne-Franche-Comté. Konkurs zorganizowała już po raz 10-ty La Confédération de la Boulangerie et Boulangerie-Pâtissierie Française, czyli Francuska Konfederacja Piekarnictwa i Cukiernictwa. Na czele jury stał Pascal Barillon. Oceniano jak zwykle smak i wygląd miąższu oraz skórki, stopień wypieczenia i napowietrzenie ciasta. – Jestem bardzo dumny – powiedział po ogłoszeniu wyników Nicolas Ledoux. Tuż po przyznaniu tytułu musiał podwoić produkcję bagietek. – Mam nadzieję, że ten tytuł przyczyni się do mojej większej rozpoznawalności. Jak przyznaje czasy są ciężkie, po odjęciu kosztów produkcji i kosztów pracy, niewiele zostaje jako czysty zarobek za ciężką pracę – podkreśla. Małym bonusem wygranej było to, że szukając od roku pracownika, teraz znalazł go w ciągu tygodnia. Nicolas Ledoux zamierza pod koniec maja zorganizować uroczyste spotkanie - degustację, by fetować wygraną. Następny cel jaki sobie postawił, to udział w konkursie na najlepszego croissanta.
Najlepszy croissant
Pozostając w tematyce croissanta, kolejny konkurs rozgrywany w ramach Święta Chleba dotyczył właśnie tego wypieku. W tym roku zwycięzcami zmagań na Najlepszego Croissanta du Grand Paris (tak brzmi pełna nazwa) została piekarnia "La Maison Doucet” z Paryża z 12 dzielnicy, reprezentowana przez Georges’a et Océane Doucet (ojciec z córką). Konkurs na najlepszego croissanta był zorganizowany podczas święta już po raz 23. Sześćdziesięciu profesjonalistów oceniało - jak zawsze - wypieczenie, kształt, wygląd, regularność, listkowanie ciasta, teksturę, smak i zapach. Przedstawiciele zwycięskiej piekarni z Maison Doucet skomentowali wygraną – U nas piekarnictwo to więcej niż zawód. To historia rodziny i historia pasji. Uczestnicząc w konkursie pracowaliśmy nad każdym detalem, udoskonalaliśmy receptury z pełną dbałością i dyscypliną. Nasz produkt to owoc pracy grupowej między ojcem a córką - powiedział Georges Doucet.
Najlepsza kanapka rzemieślnicza!
Konkurs na najlepszego sandwicha rzemieślniczego zorganizowano po raz pierwszy. Kanapka stała się niezbędnym produktem w każdej piekarni. Piekarnie rzemieślnicze przykładają dużą wagę do jakości swojej kanapki i do tego, z czego jest skomponowana. Do konkursu stanęło 15 kandydatów. Każdy kandydat przygotowywał trzy sandwiche w trzech kategoriach: wegańskiej, mięsnej i z owocami morza. Zwycięzcą został Dorian Kintzinger, piekarz z Colmar. Konkurs miał pokazać, że kanapka może oryginalna i zasługuje pieczołowite przygotowanie.
Plakat tegorocznego Święta Chleba nawiązuje swoją tematyką do igrzysk olimpijskich, które za kilka tygodni będą mieć miejsce w Paryżu. Grafika pokazuje, jak ważnym produktem jest chleb dla sportowców ze względu na swoje właściwości odżywcze.
Katarzyna Szarek