...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Administrator

Sigep 2024 – krótka relacja z największych targów lodziarskich

Kuwety typu pozzetti po 15 euro za sztukę (ważące ponad 1020 g), naturalne miazgi z pistacji po 22-25 euro/kg albo z mocno prażonych orzechów laskowych po 16-18 euro/kg, minikontenery mroźnicze do aut zasilane prądem 12/24/230 V, myjka z suszarką do gałkownic, nowe modele blenderów oraz uchwyty na blendery ścienne i stołowe.

Ciekawe? To od początku. Hale targowe na Sigep są ogromne, a 4 dni to za mało, żeby odwiedzić wszystkie stoiska. Dobra znajomość języka włoskiego lub angielskiego jest kluczowa, bo pozwala na zdobycie ciekawostek o firmie lub o możliwościach współpracy. Wierzcie mi, tak jest w 80% przypadków. Wszystkie firmy ze stoisk, na których moim zdaniem było coś ciekawego, znajdziecie w grupie na FB „lody autorskie”, a na końcu tego tekstu dowiecie się, jaki mam sposób na zwiedzanie targów.
Tym razem na Sigep pojawiło się zdecydowanie więcej firm niż w ubiegłych latach, zwłaszcza tych, które zajmują się produkcją naturalnych past pistacjowych bez dodatku chlorofilu i aromatów. Część producentów to plantatorzy, ci mogą pochwalić się nie tylko przetwarzaniem pistacji na pastę, ale i ich uprawą, dlatego ceny ich produktów są niższe.

 

ColdTainer to różnej wielkości mobilne kontenery mroźnicze wykonane z odpornego tworzywa, które mają wbudowaną przetwornicę umożliwiającą bezproblemowe podłączenie w samochodzie. Ponieważ jest to zdecydowanie tzw. przestrzeń wydzielona i łatwo zmywalna, to nie powinno być problemu z odbiorem przez sanepid nawet zwykłego auta osobowego, vana czy minibusa wykorzystywanego na co dzień do pracy.

 

Urządzenie widoczne na zdjęciu to największy prezentowany model, kosztuje 7000 euro netto. Modele pokazywane na targach mogły pomieścić 12, 18 i 32 kuwety typu pozzetti. Przedstawicielem firmy na terenie Polski jest Cold Mobile.

Dużym zaskoczeniem było pojawienie się trzech producentów kuwet lodowych typu pozzetti, którzy oferowali kuwety standardowe i niskie w cenie 15 i 14 euro/szt. Co ciekawe, głębokość zagięcia górnej krawędzi wynosiła aż 8 mm, co pozwala na pewniejszy chwyt i przenoszenie. Mają w swojej ofercie nie tylko kuwety, ale także inne wyroby ze stali nierdzewnej, np. kołnierze i pokrywki do pozzetti, myjki, zestawy do mobilnych stanowisk lodziarskich, łopatki czy tace cukiernicze.

Lölsberg to niemiecka firma, która wymyśliła na nowo myjkę do gałkownic, ich model nie tylko myje, ale i suszy sprzęt. Płukanie w gałkownicy w gorącej wodzie coraz częściej nie tylko wywołuje obrzydzenie u klientów, zwraca też uwagę sanepidu pod kątem namnażania bakterii zawartych w mleku w warunkach wprost do tego idealnych, nie wspominając o krzyżowaniu alergenów.

 

Lody nakładane w taki sposób, po pierwsze, będą miały zamarznięte krople wody pochodzącej z różnych smaków (wegańskich, mlecznych, orzechowych itp.), a przy okazji mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. W niektórych przypadkach można spotkać się z płuczkami, ale i tu nie obejdzie się bez kropel wody, które opadają na lody z mokrej gałkownicy i momentalnie zamieniają się w lód. Propozycja firmy Lölsberg rozwiązuje ten problem, gdyż oprócz mycia narzędzia jest w stanie w ciągu ułamka sekundy je osuszyć. Dodatkowo na stanowisku zaprezentowano myjkę do większych urządzeń, takich jak dzbanki z blenderów.

 

Firma Dynamic zaprezentowała stołowe i ścienne uchwyty na blendery z możliwością regulacji wysokości. To świetne rozwiązanie, w pewnym sensie pomoże ono pracowni w zaoszczędzeniu czasu. Każde blendowanie lub emulgacja mieszanki to kilkadziesiąt minut więcej w ciągu dnia na przygotowanie innych rzeczy. Skoro mowa o emulgacji, to obecnie wszystkie modele blenderów Dynamic są już wyposażone w dodatkowe ramiona, dzięki którym można zemulgować mieszankę. Jeżeli dobrze się orientuję, wypełnia to lukę w segmencie uchwytów na blendery, bo większość wytwórców lodów trzymała je w rękach, a co sprytniejsi prosili kolegę albo szwagra, który miał spawarkę, o wykonanie samoróbki.

 

Ecopoon to z kolei firma francuska, przedstawiła ona stosunkowo tanie łyżeczki do lodów w postaci ciastek. Według zapewnień producenta w zimnych warunkach twardość zostanie zachowana aż przez 50 minut, co w zupełności wystarczy, aby zjeść lody. Dodatkowo kąt łopatki został dobrany tak, aby umożliwić komfortowe wybranie deseru z kubeczka. Samo ciastko jest bardzo smaczne, choć niesłodkie. Oprócz tego na stanowisku znajdowały się także łyżki i „ciastkowe” patyczki z dodatkiem cynamonu do mieszania kawy.

 

Bardzo dopisali wytwórcy pistacji oraz zrzeszenia, które ich reprezentowały. Często byli to rolnicy uprawiający i przetwarzający pistacje, orzechy laskowe i migdały. Ceny przez nich oferowane były nieporównywalnie niższe od tych na polskim rynku, a smakowo można stwierdzić, że jakość w niektórych przypadkach powalała, bo nie było czuć żadnej goryczki. Oprócz lokalnych włoskich producentów wystawiała się też firma z Turcji oferująca pistacje, która pomagała w imporcie na teren UE. Większość pistacji była oferowana bez dodatku chlorofilu barwiącego na kolor zielony, bo jak podkreślali wystawcy, konsumenci są coraz bardziej świadomi, jeśli chodzi o jakość produktów spożywczych.

 

Posypki wcale nie muszą być sztuczne. Taki produkt pokazała nasza rodzima firma Maspex. Barwniki ze sproszkowanych owoców cieszą się podobno coraz większym zainteresowaniem, bo i w tym segmencie rodzice zaczynają zwracać uwagę na kontrowersyjne barwniki dodawane do lodów i posypek, tj. tartrazyna, żółcień chinolinowa, żółcień pomarańczowa, azorubina, czerwień koszenilowa, czerwień allura, błękit brylantowy czy indygotyna.

 

Na stoisku Icetech – włoskiego producenta maszyn do lodów – znalazłem frezer typu 3w1, który moim zdaniem śmiało może kon­kurować z markami znanymi na polskim rynku. Duży ekran LCD, nacisk na oszczęd­ność energii i kontrola ilości mieszanki w cy­lindrach to już standard, ale najciekawsze rozwiązanie dotyczy pasteryzatora. Cały cylinder znajduje się w kąpieli wodnej z gli­kolem (bain-marie), a więc grzałki, które są często umieszczane na dnie, nie przypa­lą mieszanki. Dodatkowo mieszadło zbiera mieszankę nie tylko ze ścianek, ale i z dna. Najciekawsza funkcja jest taka, że po osią­gnięciu zadanej temperatury pasteryzacji mieszanka zostanie schłodzona i to nie za pomocą bieżącej wody, ale z użyciem sprę­żonego gazu. Co ciekawe, wszystkie modele tej serii z zalewem frezera na 4, 6, 8 i 15 l mieszanki mają taki sam, duży pasteryzator, w których można spasteryzować od 2 do 14 l, a to oznacza sporą oszczędność, także dla mniejszych lodziarni, które mogą jed­norazowo spasteryzować i schłodzić więk­szą ilość mieszanki, aby odstawić ją np. do chłodni do dojrzewania. 

* * * 

Czas na targowe lifekacki. Po pierwsze, wygodne obuwie, kurtka do szatni, obie ręce wolne i mapa z długopisem w dłoni. Żadnych toreb, reklamówek, walizek itp. Do tego smartfon z dużą pamięcią i najlepiej dwa powerbanki. Podejdź metodologicznie, ustal trasę zwiedzania. Nie przeskakuj do innej alejki. Odwiedzaj stoisko po stoisku jak w muzeum. Nie bierz ulotek i folderów. Zamiast tego rób zdjęcia tego, co cię interesuje na stoisku i zdjęcie wizytówki. Po zakończonej wizycie nagraj krótki film na temat tego, czego się dowiedziałeś. Przygotuj wizytówkę w formacie A6 ze swoimi danymi kontaktowymi, tym, czym się zajmujesz na co dzień (maksymalnie 4-5 słów, najlepiej z QR-kodem, który umożliwi wystawcy automatyczne dodanie twojej wizytówki do kontaktów, patrz zdjęcie obok). Dzięki temu nie rozdajesz wizytówek, wystawcy robią zdjęcie identyfikatora, a przy pierwszym kontakcie będą wiedzieć, z kim mają do czynienia i w jaki sposób poprowadzić rozmowę.

Moja subiektywna ocena. Nie trać czasu na duże firmy, które znasz i z którymi już współpracujesz, przedstawiciele handlowi i tak się z tobą skontaktują, poza tym często oczekiwanie na dojście do produktu lub rozmowę z przedstawicielem oznacza kilkanaście minut bezczynności. Najciekawsze firmy znajdziesz zawsze przy ścianach, w przejściach i wszędzie tam, gdzie ilość wykupionych metrów wystawowych jest najmniejsza. To często perełki targowe: rodzinne firmy, debiutanci czy ciekawe start-upy. Najlepsza godzina na opuszczenie targów Sigep to maksymalnie 17:00. Potem ze względu na ogromną liczbę odwiedzających i słaby wyjazd stracisz 1,5 h, stojąc w gigantycznym korku. W następnym roku planujemy organizację wyjazdu do Rimini, więc jeśli chcecie wybrać się do Włoch, dołączcie do grupy na FB „lody autorskie”, aby być na bieżąco.

Luty to kolejne targi, tym razem nasze polskie ExpoSweet w Warszawie, podczas których zapraszam na nasze stoisko aplikacji receptury.net (4-30), a także na dwa wykłady: 25 lutego o godz. 12:00 i 27 lutego o godzinie 13:00. W ich trakcie, oprócz projektowania smaków lodów na żywo, opowiem także o tym, w jaki sposób przygotować się do kontroli WIJHARS. W marcu w Katowicach odbędą się SweetTargi, tam także zapraszam na stoisko nr 28 oraz na wykłady w strefie Rozmów i Debat.

Aleksander Pitura

 

Bieżące wydanie czasopisma

Czym wyróżnia się marcepan królewiecki? Czy rzemieślnicza piekarnia to najpewniejszy biznes? Dla kogo mleko A2? Jak powstają zefirki?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji