...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Ceny kakao szybują w górę jak nigdy dotąd. Skąd ta nagła zmiana?

Większość upraw kakao znajduje się w Afryce Zachodniej. Niesprzyjające warunki pogodowe i susza panująca na tym obszarze powoduje rekordowe zwyżki cen za ziarno kakaowca.

Ceny kakao na nowojorskim rynku towarowym osiągnęły w czwartek nowy najwyższy poziom w historii i wyniosły 5874 dolarów (4655 funtów) za tonę. Koszt kluczowego składnika do produkcji czekolady wzrósł mniej więcej dwukrotnie od początku ubiegłego roku. Rosnące ceny kakao już odbijają się na konsumentach i wywierają presję na producentów czekolady. W czwartek jeden z największych producentów czekolady na świecie, Hershey, ostrzegł: - Oczekuje się, że historyczne ceny kakao ograniczą wzrost zysków w tym roku”. Czy tak faktycznie się stanie?

 

 

zdjęcie: Freekpik


Spekulacje wśród ekspertów pojawiły się po ogłoszeniu przez Hershey wyników finansowych za okres trzech miesiący od 31 grudnia. Dane pokazały, że sprzedaż spadła o 6,6%, ponieważ konsumenci dotknięci inflacją obcięli wydatki na słodycze. W zeszłym miesiącu Mondelez, firma stojąca za marką Cadbury, uznała rosnące koszty składników za jedno z wyzwań, przed którymi stanie w nadchodzącym roku.

W grudniu brytyjska grupa konsumencka „Which?” stwierdziła, że ceny niektórych świątecznych bombonierek wzrosły w ciągu roku o co najmniej 50%. Podczas gdy ogólna inflacja żywności i napojów sprzedawanych w supermarketach w Wielkiej Brytanii spadła w listopadzie do 8,3%, wzrost cen czekolady był znacznie wyższy i wyniósł 15,3%.


Źródło problemu

Ceny kakao zostały spowodowane słabymi zbiorami w Afryce Zachodniej, która wytwarza większość światowych dostaw. Zjawisko pogodowe, zwane El Niño powoduje potężną suszę w Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej, które są dwoma największymi na świecie producentami ziaren kakaowych. Wyższe temperatury i zmiany w rozkładzie opadów spowodowane zmianami klimatycznymi mogą również mieć wpływ na zbiory. - Handlowcy niepokoją się kolejnym krótkim rokiem produkcyjnym, a uczucia te spotęgował El Niño, które zagraża uprawom w Afryce Zachodniej ze względu na gorącą i suchą pogodę. – powiedział Jack Scoville, analityk w Price Futures.

 

Bieżące wydanie czasopisma

Dlaczego i jak warto fotografować jedzenie? Czy istnieje idealny roślinny zamiennik jaja kurzego? Jaka kawa sprzedaje się najlepiej w cukierni?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji