...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Francuskie bagietki na liście UNESCO?

Emmanuel Macron przekonuje, że francuska bagietka, podobnie jak w zeszłym roku miało to miejsce w przypadku pizzy z Neapolu, powinna otrzymać certyfikat UNESCO. W ten sposób prezydent wspiera aplikację złożoną przez krajowe stowarzyszenie piekarzy i cukierników do Komisji Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kult. przy UNESCO.

Według konwencji UNESCO, lista kulturowego dziedzictwa niematerialnego ma na celu uratowanie tradycji przed globalizacją. Obejmuje ona m.in. przekazy ustne, sztuki widowiskowe, zwyczaje, rytuały i obrzędy, a także umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym. Na to ostatnie powołują się francuscy piekarze, którzy starają się o przyznanie certyfikatu sposobowi wytwarzania tradycyjnych francuskich bagietek. Jak podkreśla Dominique Anract, prezes Krajowego Stowarzyszenia Francuskich Piekarni i Cukierni, działanie to jest efektem zaniepokojenia krajowych piekarzy masową sprzedażą imitacji tego typowego dla Francji wypieku: – Kiedy widzę jakość chleba w supermarketach, nie można się nie denerwować. Chleb jest zamrożony, część pochodzi z Rumunii lub nie wiadomo skąd. Nic nie jest realizowane zgodnie z zasadami sztuki piekarskiej.

 

Prezydent w parze z piekarzami
Francuscy piekarze, zachęceni sukcesem pizzy neapolitańskiej, która została w ubiegłym roku wpisana na listę kulturowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO, postanowili ubiegać się  uzyskanie tytuł w tym roku. W celu większego rozgłosu tej inicjatywy pozyskali sojusznika pod postacią prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Ten po odbywający się w połowie stycznia spotkaniu z przedstawicielami piekarzy mówił: – Bagietka jest obiektem zazdrości całego świata i elementem codzienności wszystkich Francuzów. Z tego względu chciałbym, aby wytwarzanie tradycyjnej bagietki było chronione i znalazło się na liście kulturowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Nie dość chronione…
W 1993 roku Francja uchwaliła przepisy, według których tradycyjna bagietka to nie tylko kształt i nazwa, ale przede wszystkim składniki oraz receptura. Bochenki nazywane bagietkami powinny więc być wytwarzane wyłącznie z mąki pszennej, wody, drożdży oraz soli. Zakazane jest używanie konserwantów oraz zamrażanie ciasta. Niestety, jak podkreśla Dominique Anract, firmy coraz częściej omijają przepisy, tworząc wyroby bagietkopodobne o fantazyjnych nazwach. Mimo wszystko tradycyjny, rzemieślniczy wypiek ma się nadal całkiem nieźle. – We Francji wciąż jest 33 000 niezależnych piekarni produkujących bagietki we właściwy sposób oraz niemal 12 milionów klientów, którzy każdego dnia kupują tego typu pieczywo – przekonuje Anract.

Bieżące wydanie czasopisma

Czym wyróżnia się marcepan królewiecki? Czy rzemieślnicza piekarnia to najpewniejszy biznes? Dla kogo mleko A2? Jak powstają zefirki?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji