SIRHA, 21-25 Stycznia 2017 R., Lion (Francja) | w Lionie na terenach Euroexport krzyżują się drogi profesjonalistów z całego świata działających w tzw. serwisie żywnościowym (Food Service). W tym roku wydarzenie to, funkcjonujące pod nazwą Salon Wystawienniczy SIRHA.
Podobne artykuły
Mało, zdrowo i różnorodnie - piekarskie trendy 2018Nowe chleby i starożytne pszenicePiekarstwo w obliczu przemian społecznychWydarzenie zyskało miano tygla inspiracji w kwestii przygotowywania żywności do bezpośredniej konsumpcji. Między 21 a 25 stycznia 2017 r. każdy, kto chciał wiedzieć, co w branży spożywczej piszczy, ruszał do Lionu. To tu prezentowane były nowości i innowacyjne produkty przeznaczone do natychmiastowego spożycia. Francuzi rodzaj ludzkiej działalności związanej z wytwarzaniem tego typu artykułów żywnościowych nazywają métiers des bouches. Należą do nich: piekarstwo, ciastkarstwo, cukiernictwo, kucharstwo, wędliniarstwo, garmażeria, serowarstwo, przetwórstwo rybne, mała i duża restauracja itp. To właśnie podczas tego typu wydarzeń jak SHIRA uświadamiamy sobie, że polska nauka o żywieniu człowieka nie nadąża za rozwojem cywilizacyjnym. W rodzimych pod-ręcznikach akademickich wciąż główny nacisk kładzie się na nauczanie wartości odżywczej i jakość zdrowotną żywności, ocenę sposobu żywienia i stanu odżywienia ludności, czyli na zagadnienia teoretyczne. Nie znajdziemy w nich niestety rozdziału traktującego o przygotowywaniu żywności do natychmiastowego spożycia.
Tymczasem każdy współczesny zabiegany człowiek chce jadać smacznie i w sposób urozmaicony. Jedzenie musi dawać przyjemność! Nota bene, przyjemny zapach, smak i inne cechy organoleptyczne żywności mają duże znaczenie dla właściwego wykorzystania składników pokarmowych. Marii-Odile Fondeur – dyrektor generalna Salonu – razem z zespołem organizacyjnym stworzyła na SHIRA optymalne warunki dla dalszego rozwoju métier des bouches na świecie. Media często cytowały jej słowa: „meilleur restauration pour une vie meilleure” (lepsza restauracja dla lepszego życia). Teraz restauracją jest także gastropiekarnia, określana we Francji mianem restauration boulangere, czyli piekarska restauracja.
Konkursowe zmagania najlepszych
Podczas Salonu Wystawienniczego SHIRA ma miejsce ponad 30 konkursów. Najbardziej prestiżowym podczas tegorocznego Salonu (i na świecie) był Puchar Świata w Ciastkarstwie (La Coupe du Monde de la Pâtisserie). Spośród 22 drużyn z czterech kontynentów, składających się z 34 profesjonalistów w specjalnościach: cukier, czekolada i lody, po 10 godzinach zmagań wyłoniono zwycięzcę. Tym razem złoty medal przypadł ekipie z Francji w składzie: Etienne Leroy, Bastien Girard i Jean-Thomas Schneider. Srebro zdobyli reprezentanci Japonii, natomiast brąz ekipa ze Szwajcarii.
Nagrodzona praca Francuzów to dzieło sztuki o niezwykłej ekspresyjności.Pod jego wrażeniem byli nie tylko sędziowie, ale przede wszystkim wielotysięczna publiczność zgromadzona na największym na świecie forum – amfiteatrze. Zwycięski eksponat przedstawia gitarzystę z czupryną i krawatem rozwianymi przez wiatr, z bluzą imitującą prawdziwą skórę pokrytą różami z cukru. Muzykowi towarzyszy perkusista z czekolady z nagim torsem, ubrany w dżinsy. Oprócz rzeźby zawodnicy musieli przygotować także przystawkę czekoladową, przystawkę mrożoną z owocami oraz wyrób cukierniczy i ciastko na talerzu. Podczas tego i pozostałych konkursów zdumienie wzbudzał nie tylko kunszt zawodników, ale także to, że do pracy przystępowali z wielką pasją, co wywoływało entuzjazm licznych „kibiców”, zazwyczaj młodzieży ubranej na kolorowo, powiewającej flagami i głośno zagrzewającej do walki swoich faworytów.
Ważniejsze konkursy podczas Salonu SIRHA |
Gastropiekarnie na SHIRA
Imprez i pokazów organizowanych w 6 halach było naprawdę wiele, nie sposób było prześledzić przebiegu wszystkich. Najwięcej czasu poświeciliśmy zbieraniu informacji na temat gastropiekarni – kwestii nr 1 w polskim i światowym piekarstwie. Mieliśmy okazję spotkać Pascala Teppere’a – największy autorytet w tej materii na świecie.
Podczas Salonu SIRHA demonstrował on swoje najnowsze propozycje dla restauracji piekarskich. Pascal Tepper ma tytuł Meilleur Ovrier de France Boulangerie, jest doradcą technicznym piekarzy, prowadzi też własną firmę
– Maison Tepper. To właściciel wielu gastropiekarni na całym świecie. Jest on autorem wielu nowych rodzajów dań dla gastropiekarni opartych na grzankach, dań typu sifflet, taboulet, mille feuille de pain (czyli chlebowej napoleonki), zadziwił także szarlotką z żytniego chleba oraz rewelacyjnymi jajkami sadzonymi podawanymi w okrągłej bułeczce pozbawionej miękiszu. Konikiem Pascala jest dopasowywanie różnych gatunków pieczywa do powszechnie znanych sałatek. Na przykład wg niego sałatka Niçoise najlepiej smakuje z chlebem gryczanym, tatar wołowy z kromką focaccii, a tatar z łososia doskonale współgra z chlebem z pszenicy orkiszowej.
Propozycje dla gastropiekarni od Pascala Teppere’a Ulubionym daniem Pascala jest ratatouille jadany z kromkami chle-ba pszennego (bagietki) z ukwaszonego ciasta. Danie opiera się na warzywach (bakłażanach, cukinii, papryce i pomidorach). Podobne potrawy są znane w całym basenie morza Śródziemnego: pepe-ronata (Włoch), pisto (Andaluzja), briam (Grecja), bohemienne (Pro-wansja), samfaina (Katalonia), tumbet (Majorka) i kapunata (Malta).
Inną ciekawą propozycją Pascala jest sałatka landaise, którą wciska się w środek przekrojonej na pół kajzerki. Landaise to specjal-ność kucharzy z departamentu Landes we Francji. Jej sekret polega na tym, iż wkład mięsny (żołądki, kawałki mięsa wieprzowego, pierś z kurczaka itp.) serwowany jest na ciepło, zaś inne składniki, takie jak sałata, pomidory, ogórek, ziemniaki czy szparagi, na zimno. Sałatka może zawierać nasiona szyszki sosnowej, trybulę i pietruszkę. Najlepiej pasuje do niej chleb z dodatkiem orzechów laskowych i migdałów, choć wielu Francuzów preferuje kawałki skórki z bagie-tek i wino białe wytrawne Côte-de-Duras lub chablis, ewentualnie wino czerwone, takie jak Bergerac, Haut-Médoc, charmant, lub wino regionalne Pays de Vaucluse. |
Tegoroczny Salon SHIRA naprawdę robił wrażenie. W pawilonie 4, na ponad 300 stoiskach piekarskich i ciastkarskich zajmujących powierzchnię 5 tysięcy m2 firmy prześcigały się w kreatywności, wciąż zaskakując konsumentów. Najbardziej aktywna była firma Bridor, która otrzymała Grand Prix SIRHA Innovation za bun’n roll – zamrożone okrągłe bułeczki z ciasta listkowanego, po odmrożeniu wypiekane w papierowych formach, doskonałe m.in. do sporządzania sandwiczy. Firma oferuje ponadto aż 9 różnych chlebów, w tym o prostokątnym kształcie, produkowanych z 9 różnych typów mąk. Wielkie zaciekawienie wzbudzały także „frytki” chlebowe tej firmy przygotowywane z niesprzedanego pieczywa. Wszystkie nagrodzone innowacje Salonu SHIRA wystawiono w specjalnej galerii. Nas najbardziej zainteresowały: burek z nadzieniem z owoców morza oraz pełne fantazji wyroby uczniów ze szkół ciastkarskich.
Henryk Piesiewicz, Andrzej Szydłowski