...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , HERT, materiał promocyjny

Inspirowane podróżami

Wakacje non stop? Owszem. Marzy o tym chyba każdy… Co sądzicie o urządzaniu lokali tak, by ich wnętrza były w stylu charakterystycznym dla różnych części świata? Choćby wnętrze inspirowane stylem śródziemnomorskim – świeże, lekkie, kojące jak morska bryza, dosłownie wakacje przez cały rok!

Jak urządzić taki lokal? Najprościej – nawiązując do Grecji. To oczywiście przede wszystkim kolory morza i ziemi; biel, błękit, turkus, ale jeśli chcemy wprowadzić do środka jakiś akcent, to pięknie zagra kobalt z domieszką amarantu, na wyspach barwa ta występuje we wszechobecnych oleandrach zwisających z murów. Możemy również pobawić się odcieniem beżowym jak piasek oraz groszkowym, wszak to kraj pełen gajów oliwnych.

 

Niezastąpione okażą się płytki ceramiczne w pięknych odcieniach naturalnych kamieni lub bardziej wyraziste, przypominające tradycyjną ceramikę. Oprócz tego dodatki zrobione z wikliny i trawy morskiej (fotele, siedziska krzeseł, abażury lamp, stojaki na menu) oraz z drewna wyrzuconego przez morze (podstawa lamp). Bardzo dobrze sprawdzą się też wszelkiego rodzaju dekoracje w postaci glinianych mis oraz rośliny doniczkowe, takie jak drzewka cytrynowe, pomarańczowe, oliwne. Jednak czy gdy u nas, upały miną, a nastaną jesienne słoty, kiedy za oknem zamiast koncertów cykad słychać będzie bębniący deszcz, takie barwy zachowają swój czar? Oczywiście. To musi się udać! Fakt, trzeba się postarać, zadbać przede wszystkim o odpowiednie oświetlenie!

 

Wybierając zestawienia barw, w których mamy biel, terakotę, błękity, turkusy, korale, kobalty, amarant i zielenie, należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę źródeł światła oraz na pomijany często współczynnik CRI, czyli oddawania barw. Dobrze wiedzieć, że profesjonalne biuro projektowe na pewno doskonale zadba o te szczegóły, umiejętnie wszystko ze sobą połączy. Wszak chodzi o to, by nasz lokal był wyjątkowy. Któż nie lubi zimą wracać wspomnieniem do szumu fal, palącego słońca, zapachu drzewek owocowych. W takim lokalu wakacyjny klimat będziemy czuć przez cały rok.
Lokal inspirowany orientem to energetyczny wystrój idealny dla miłośników podróży. Wzory, nasycone kolory, ciężkie meble z egzotycznych gatunków drewna, tradycyjne rzemiosło stanowią kwintesencję wnętrz rodem z Dalekiego Wschodu. Takim mianem bowiem zwykliśmy określać style nawiązujące od Tunezji, Indii, na Chinach i Japonii kończąc. Dla laika, jak sądzimy, kompletny miszmasz. Jak więc, nie gubiąc się w inspiracjach, urządzić takie wnętrze? Najważniejsze są meble zrobione z egzotycznych gatunków drewna, takich jak palisander, tek czy bambus, mające rzeźbiarskie zdobienia. Niski stolik, ława, przepierzenia w postaci parawanów przepuszczających światło. Piękne grafiki oddające cześć zachodzącemu słońcu, a nawet gruba poducha rzucona niedbale nie zapewnią takiego klimatu.

 

Druga rzecz to tapety w bogate wzory, dobrym przykładem jest tapeta inspirowana ogrodem japońskim albo przedstawiająca mandalę, zdobiąca całą ścianę. Zresztą, sprawdzą się również wszelkie „printy” w czaple, zarówno te w locie, jak i brodzące w płytkiej wodzie. Daleki Wschód, kocha… słowiki, tak w naturze, jak i zamknięte w klatkach, zaklęte w bezruchu, jak w Baśniach tysiąca i jednej nocy.

W kwestii kolorów dominującą barwą powinna być inspirowana podróżami czerwień, ale ważne są również mahoń, żółć, czy nawet złoto. Jeśli chodzi o oświetlenie, najlepiej sprawdzą się lampy z metalu, z drobnymi, wręcz hafciarskimi detalami, czy wykonane z tykwy. Bogato zdobione klatki dla ptaków dopełnią wystroju. Kolorowe szaleństwo bez ograniczeń to coś dla fanów kultury Indii. Przepych, bogactwo materiałów i brak reguł w rozstawianiu mebli stanowią atrybuty artystycznego nieładu rodem z Bollywood. Podążając za hinduskimi regułami, stworzymy pełną euforii i optymizmu przestrzeń, w której łączenie odważnych tonacji to idea nadrzędna.

Podróżnicze dekoracje w lokalach – wnętrza inspirowane Afryką. Clou tego stylu są ciepłe barwy ziemi: brązy, beże, szarości, ochra, terakota. Tę paletę stworzą drewnopodobne płytki ułożone strefami w lokalu, tapety i tkaniny inspirowane zwierzęcymi wzorami (zebra, panterka, tygrys) czy plecionki oddające barwę pustynnego piasku. Te ostatnie idealnie wpisują się w popularny obecnie trend ethno-chic, czyli stylistyki wzorowanej na rzemiośle i kulturze plemiennej. W tym przypadku duży nacisk kładzie się na rzeźby, płaskorzeźby, odnoszące się do rytuałów i przesądów. Czarny ląd nieodparcie kojarzy się także z kamiennymi figurkami i posągami przedstawiającymi zwierzęta, ludzkie sylwetki i twarze. To między innymi przedmioty codziennego użytku, które niejednokrotnie przybierają formę sztuki użytkowej. Nie zapominajmy także o samodzielnie tkanych, malowanych i wyszywanych aplikacjami tkaninach. Z rafii natomiast wyplata się kosze, dywaniki, abażury. Ostatnim krzykiem mody są również tzw. domowe dżungle, czyli bujne kompozycje tropikalnych roślin umieszczone na mniejszych i większych kwietnikach.

 

Im bardziej w głąb tego kontynentu, tym wyraźniejsza dominacja bezwzględnej natury, kolorów, suchej, wypalonej słońcem ziemi, motywów zwierzęcych, rzemieślniczego charakteru wyposażenia wnętrz i przedmiotów użytkowych. To czerpanie natchnienia, barw i materiałów z najbliższego, naturalnego otoczenia. W związku z tym sztuka afrykańskich ludów i plemion to przede wszystkim heban, mango, suche trawy, palące słońce. Zupełnie kontrastowa z naszym klimatem, pewnie właśnie z tego względu tak pociągająca, interesująca i wciąż nieodkryta. Lokale w tym stylu będą budzić kontrowersje, ale zapewne też czarować dzikością, uwodzić nietuzinkową urodą.

Katarzyna Paś, główny projektant
Piotr Wiśniewski, menedżer
Hert Studio Projektowe

Bieżące wydanie czasopisma

Czy AI stworzy lepszy smak, niż człowiek? Jak wypadł tegoroczny sezon lodziarski? Z czym najlepiej łączyć pistacje? Które aplikacje pomogą uniknąć strat w sprzedaży? To i wiele innych tematów w tym numerze

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  żytni IG niski indeks

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji