Kule i półkule z papieru waflowego to jeden z gorętszych trendów tego sezonu. Nadadzą oryginalnego wyglądu i lekkości każdemu tortowi. W zależności od koloru będą pasować do wielu okoliczności i stylu uroczystości.
Materiały i narzędzia:
• papier waflowy (Saracino o grubości 0,27 mm)
• druciki florystyczne (w rozmiarze 26)
• dziurkacze w kształcie kół (użyłam dwóch dziurkaczy o rozmiarach 5 cm i 3,7 cm – kształty wycięte takimi dziurkaczami mają nieco mniejsze wymiary)
• barwnik spożywczy w pyłku (Fractal w pięknym niebieskim kolorze – Lagoon Blue)
• nożyczki
• pędzelki
• miseczka z wodą
Kule z papieru waflowego
1. Za pomocą dziurkaczy wytnij koła z papieru waflowego. Przygotowałam koła w dwóch rozmiarach (5 cm i 3,7 cm).
2. Większość kół przetnij na pół.
3. Mokrym pędzelkiem delikatnie przejedź przez środek koła. Papier waflowy w kontakcie z wodą zaczyna się kleić, dzięki temu umocujesz przygotowane wcześniej półkola. Nie nakładaj jednak zbyt dużej ilości wody, bo papier zacznie się rozpuszczać i nie będzie się do niczego nadawał.
4. Przyłóż półkola z papieru waflowego do środka koła, do miejsca, które zostało zwilżone wodą. Delikatnie dociśnij i przytrzymaj przez chwilę.
5. Tak samo postępuj z kolejnymi półkolami. Gdy będzie potrzeba, mokrym pędzelkiem przesmaruj miejsce, do którego chcesz doczepić kolejny element. Liczba półkul zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać – im więcej elementów dokleisz, tym pełniejsza będzie kula.
Czy dziurkacze są niezbędne?
Nie, jednak znacząco ułatwiają zadanie i przyspieszają pracę. Jeżeli nie masz dziurkaczy, to przygotuj szablon, odrysuj od niego koła na papierze waflowym, a następnie je wytnij. Będziesz potrzebowała dość sporo takich kół.
Zamiast dziurkacza możesz wykorzystać wykrawacze do kół stosowane w branży tekstylnej. Działają podobnie jak cyrkiel, z tą różnicą, że zamiast rysika mają nożyk, za pomocą którego wytniesz koła. Nie jest to tak szybkie i łatwe jak wycinanie kół dziurkaczem, jednak pozwala wybierać średnicę. Zatem jeżeli chcesz zrobić dekorację składającą się z kul o różnych rozmiarach, wystarczy jedno takie urządzenie.
Przygotowanie toppera z ozdobą z papieru waflowego
6. Koło z papieru waflowego posmaruj niewielką ilością wody. Połóż na to drucik florystyczny i przykryj kolejnym kołem. Potem dociśnij całość tak, aby koła skleiły się, a drucik znajdował się między nimi. Możesz zrobić topper z dwoma lub większa liczbą kul. W tej sytuacji musisz umieścić koła jedno pod drugim.
7. Doklej półkola z jednej strony, tak jak opisałam. Następnie chwyć topper do jednej ręki i doklej półkola z drugiej strony, aż powstanie kula.
Barwienie papieru waflowego
Do barwienia dekoracji z papieru waflowego użyłam barwnika spożywczego w pyłku. Dzięki temu uzyskałam piękny pastelowy kolor. Barwiłam papier waflowy na sucho, ale możesz również wymieszać barwnik pyłkowy lub żelowy z niewielką ilością spirytusu. Wtedy kolory będą intensywniejsze. Pomaluj i odstaw do wysuszenia. Musisz uważać, aby papier waflowy nie namókł za bardzo, ponieważ wówczas pomarszczy się i poskleja. U mnie ta metoda się nie sprawdziła, prawie każdy papierowy element pofalował się.
8. Za pomocą suchego pędzelka nanieś niewielką ilość barwnika pyłkowego na elementy, które chcesz zabarwić, i delikatnie go wetrzyj.
9. Następnie doklej zabarwione elementy do przygotowanych wcześniej kul. Możesz też wykonać kule tylko z kolorowych części.
Przechowywanie ozdób z papieru waflowego
Ozdoby przygotowałam kilka dni wcześniej. Część z nich przechowywałam w zamykanym pojemniku, a część zostawiłam na blacie. Ani z jednymi, ani z drugimi nic się nie stało.
Umocowanie na torcie
Ozdoby z papieru waflowego przyłóż do tynku i delikatnie dociśnij, jeżeli będzie potrzeba, możesz je odrobinę zwilżyć wodą – wtedy na pewno się przykleją.
Tort obłożony tynkiem maślanym (milky way) ozdobiłam dzień wcześniej. W dniu podania ozdoby wciąż świetnie się prezentowały i nie nawilgły (mam lodówkę z systemem no frost). Co prawda niektóre odeszły od tynku, ale wystarczyło podkleić je odrobiną wody.
Aneta i Magda, Cakeit.pl