Polki po raz drugi z rzędu z tytułem Mistrzyń Świata Dekoracji Tortów. Angelika Chwyć i Renata Martyna triumfowały w Mediolanie, wykonując tort na temat „Muzyka narodu”.
Podobne artykuły
Artystyczna uczta. Podsumowanie konkursu Wystawa Dekoracji Cukierniczych Expo Sweet 2020Dekorator i cukiernik – razem po zwycięstwoJadalna sztuka, czyli tort 3DCukiernicze mistrzostwa świata odbyły się 13-17 października w Mediolanie. 2-osobowe zespoły z całego globu, reprezentujące m.in. Stany Zjednoczone, Włochy, Niemcy, Belgię, Brazylię, Meksyk i Chiny, walczyły o tytuł mistrzowski. Polskę reprezentowały zwyciężczynie konkursu na Expo Sweet 2022 – Renata Martyna i Angelika Chwyć.
Muzyczny tort
Ich głównym zadaniem było stworzenie tortu na temat „muzyka narodu”. Oprócz tego powstały również trzy torty degustacyjne oraz tort dekoracyjny na atrapie wykonany na miejscu. – Musiałyśmy pokazać przed jury, że znamy techniki użyte w naszym torcie pokazowym i zaprezentować umiejętności. Cała prezentacja jest ogromnie ważna w tego typu konkursie – wyjaśnia Angelika Chwyć. Jury zachwyciły innowacyjne rozwiązania dekoracyjne Polek, ale też ich tort degustacyjny. Ten w przekroju przedstawiał flagę Polski. Jeżeli chodzi o skład, był to bezglutenowy biszkopt czekoladowy, powidła śliwkowe, dacquoise z orzechów laskowych, prażynka z orzechami laskowymi z Piemontu, warstwa z pianką malinowo-różaną, krem biała czekolada z wanilią. I mus z czekolady mlecznej z piernikiem. Jak dekoratorki przedstawiły polską kulturę i muzykę? Niestandardowo! – Szukałyśmy wspólnego klucza dla różnych rodzajów muzyki, epok, wykonawców i tak wpadłyśmy na pomysł, by elementem wiążącym były cztery żywioły. Było to tym bardziej ciekawe rozwiązanie, bo nawiązywało też do naszego tortu z konkursu na Expo Sweet, na którym pojawiły się cztery pory roku – zaznacza Renata Martyna.
Dolne piętro przedstawiało żywioł ziemi, czyli niejako korzenie polskiej muzyki – muzykę klasyczną, poważną, a tę symbolizowała postać Fryderyka Chopina. Następne piętro i kolejny żywioł to woda, tj. muzyka popowa, którą reprezentowały niezwykle realistyczne figurki Michała Szpaka, Edyty Górniak i Kayah. Żywioł ognia symbolizował muzykę rockową z jej przedstawicielką Małgorzatą Ostrowską. Najwyższe piętro pracy stanowił żywioł powietrza oraz muzyka ludowa. Znalazły się na nim góralskie izby oraz para weselna rodem z Tatr. Na torcie pojawił się także inny ważny element – bursztyn. – Bursztyn powstaje z połączenia czterech żywiołów, dlatego chciałyśmy go umieścić w naszym dziele. W boksie stał mikroskop, pod którym można było zobaczyć w powiększeniu przyprawę piernikową połączoną z wodą, wyglądała dokładnie jak bursztyn.
Droga na szczyt
Przygotowania do występu w mistrzostwach zaczęły się na początku roku. Najpierw powstał projekt. Trzeba było też poszukać sponsorów, którzy umożliwiliby spokojną pracę w czasie prób. – Miałyśmy sponsorów, więc o kwestie materiałów do prób nie musiałyśmy się specjalnie troszczyć. Jedno to zrobić tort konkursowy, ale nikt nie widzi dziesiątek prób, na które potrzebujemy o wiele więcej materiału – podkreśla Angelika.
W maju mistrzynie zaczęły faktycznie pracować nad projektem. Próby oraz składanie tortu pokazowego odbywały się w pracowni Renaty Martyny w Żorach. Figurki Angelika przywoziła już gotowe z Warszawy.
– Co było najtrudniejsze? Dochodzenie do tego efektu, który chciałyśmy osiągnąć. Moją ambicją były okna na dolnym piętrze. Potrzebowałam pięciu dni na wymyślenie, jak je zrobić i z czego, by wyglądały jak prawdziwe okna gotyckie. Uparłam się, że ramy będą z lukru. Ostatecznie trzeba było zmienić koncepcję i wykombinować coś, co da lepszy efekt – relacjonuje Renata. Dla Angeliki wyzwaniem była postać Chopina.
– Przy tym projekcie chciałam przeskoczyć własne możliwości. Uznałam to za osobisty sprawdzian. Postać Chopina była dla mnie wyzwaniem, ponieważ do tej pory pracowałam w masie cukrowej, czekoladzie plastycznej, nigdy nie modelowałam w pierniku. Udało się! – cieszy się druga z dekoratorek.
Obie przyznają, że współpraca okazała się owocna także ze względu na to, że choć się różnią, potrafią ze sobą współpracować, przyjmować uwagi czy nawet krytykę i są zgrane. Dlatego już na miejscu w Mediolanie podeszły do występu z wielkim spokojem i zadaniowo. – Właściwie nie stresowałyśmy się, bo byłyśmy tak mocno skupione na pracy. Chyba też dlatego, że po prostu bardzo mocno zaprawiłyśmy się w bojach na wysokim poziomie w konkursach na Expo Sweet. Jesteśmy oswojone z ludźmi, pracą pod presją czasu, w ciasnym boksie i z kamerą w tle.
Wymarzone mistrzostwa, nieoczekiwany puchar
Dekoratorki zgodnie przyznają, że nie liczyły na pierwsze miejsce. De facto, nie zastanawiały się nad tą kwestią. Spełnieniem ich marzeń był sam udział w tak prestiżowym wydarzeniu. – Od 2017 roku bardzo chciałam je przeżyć, marzyłam o udziale. Dzięki takiemu wydarzeniu wreszcie mogłyśmy zrealizować na torcie wszystko to, co zawsze chciałyśmy robić w dekoracji tortów, a nigdy nie miałyśmy sposobności, by to zrealizować – podkreśla Angelika.
Jury zachwyciła kreatywność zwycięskiego tortu. Koncepcja 4 żywiołów, fasada z oknami, realizm figurek, perfekcyjnie wykończone najdrobniejsze elementy. A wreszcie też innowacyjne techniki, np. stosowanie włosów kukurydzy jako włosów ludzkich czy środki kwiatów maków.
– Widziałam już kilka razy włosy kukurydzy na torcie, ale do tej pory nikt nie modelował ich, nie układał tak jak włosy z peruki – wyjaśnia sugacrafterka. Zespół z Polski wyróżniały także spokój i opanowanie w czasie pracy na miejscu. – Jesteśmy już po udziale w tylu konkursach, że miałyśmy świadomość tego, że czy wygramy czy nie, to nie świadczy o naszych umiejętnościach. Samo przygotowanie pracy to jedno, odwzorowanie tego na żywo to już inna sprawa. Zrobienie dekoracji pod presją to prawdziwe wyzwanie – wyjaśnia Renata. – Czułyśmy, że to jest nasz czas. Wykonałyśmy ogromną pracę nad sobą, by mieć odpowiednie podejście. Nie wywierać na sobie presji. Dlatego weszłyśmy z uśmiechem i spokojnie realizowaliśmy plan – dodaje Angelika.
Po powrocie z mistrzostw mimo ogromnego zmęczenia laureatki nie miały czasu na odpoczynek z racji licznych zaproszeń do radia i telewizji. – Zainteresowanie mediów zaskoczyło nas. Były to zarówno lokalne, jak i ogólnopolskie rozgłośnie i programy. Cieszymy się, że w ten sposób czynimy tę działkę branży bardziej docenianą i pokazujemy, jak trudna jest praca cukiernika oraz dekoratora.
Aktualnie zwycięski tort można podziwiać w Piasecznie w Republice smaku, gdzie będzie stał aż do lutego. Potem trafi na targi Expo Sweet jako ekspozycja.
Główny sponsor Expo Sweet.
Republika Smaku, Ambasador, Barbara Luijckx, Winterhalter, Bunge.