...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AK

Nowe stawki VAT. 5% na pieczywo

9 listopada Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat dotyczący projektu zmian w przepisach VAT. Jednym z jego głównych założeń jest uproszczenie systemu stawek dla poszczególnych towarów i usług. W nowej klasyfikacji pieczywo ma być bowiem objęte stałym 5-proc. podatkiem VAT.

W najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o VAT, który przedstawiony został przez Ministerstwo Finansów z początkiem listopada br., pojawia się m.in. informacja o obniżeniu stawek VAT na towary takie jak: pieczywo, owoce, produkty dla dzieci, niemowląt i kobiet, a także na e-booki i e-czasopisma. Możliwe będzie to dzięki zmianie sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT. Planowane jest bowiem odejście od stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) na rzecz unijnej Nomenklatury Scalonej (CN) w zakresie towarów oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU 2015 w zakresie usług. Aby zapewnić podatnikom ochronę i umożliwić prawidłowe przyporządkowanie stawki podatku zostanie wprowadzona także Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS), czyli decyzja dzięki której organ podatkowy nie będzie mógł kwestionować np. wysokości stawki podatkowej stosowanej przez podatnika w oparciu o uzyskaną WIS. Jak ocenia minister finansów, Teresa Czerwińska: Uporządkowanie systemu stawek obniżonych VAT to odpowiedź na kłopoty interpretacyjne oraz problemy, które wynikają z konieczności przyporządkowania poszczególnych towarów do właściwych stawek. Zmiany zwiększą pewność podatników i organów podatkowych co do prawidłowości stosowania przepisów VAT.

 

 

Piekarze i cukiernicy z nowym VAT-em

Wprowadzenie nowej matrycy VAT szczególnie ważne będzie dla piekarzy. Obecnie bowiem oferowane przez nich produkty piekarskie – zgodnie z obowiązującym nadal prawem – mogą być obciążone podatkiem VAT w trzech różnych stawkach, tj. 5, 8 i 23 procent w zależności od daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia. Podobnie jest z ciastkami, które aktualnie mogą być opodatkowane stawkami 8- i 23-procentowymi (trwałość poniżej i powyżej 45 dni). Przepisy te, jak wskazują urzędnicy Ministerstwa Finansów, często prowadzą do kłopotów interpretacyjnych i właściwego stosowania podatku VAT w przypadku podobnych do siebie produktów. Zgodnie z nową klasyfikacją towarów i usług przedsiębiorców z branży piekarsko-cukierniczej obowiązywać będzie jedna stała stawka 5-procentowego VAT-u niezależnie od typu produkowanego pieczywa czy wyrobów ciastkarskich. Dzięki nowelizacji ustawy zwiększy się zatem pewność przedsiębiorców oraz organów podatkowych w zakresie stosowania VAT w obrocie gospodarczym, m.in. w zakresie stawek tego podatku.

Od kiedy obowiązuje nowy VAT?

Nowa matryca stawek VAT w stosunku do wszystkich typów towarów będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Od 1 kwietnia 2019 r. będzie ona wiążącą natomiast w przypadku książek, nut, map oraz czasopism. Od tego momentu, tj. 1 kwietnia 2019 r., będzie można również wystąpić o decyzję WIS, co pozwoli na zapoznanie się z nowym systemem i zmienionym opodatkowaniem towarów i usług. Chociaż proponowane zmiany zdecydowanie ułatwią pracę piekarni i cukierni, mogą one wiązać się podwyżkami VAT-u w innych segmentach produktów. Jak przeczytać można w komunikacje na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, obniżenie do stałego poziomu VAT m.in. w przypadku pieczywa równoważone będzie podniesieniem do stałego wyższego poziomu podatku na towary żywnościowe typu premium. Wyższy podatek, bo aż 23 proc., naliczany będzie np. przy kupnie kawioru czy ośmiorniczek.

 

Bieżące wydanie czasopisma

Za co Polacy pokochali jagodzianki? Czym ustabilizować krem na zimno? Jak projektować słodkie stoły? Skąd się biorą alergie pokarmowe? Do czego dodawać szafranu?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji