9 listopada Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat dotyczący projektu zmian w przepisach VAT. Jednym z jego głównych założeń jest uproszczenie systemu stawek dla poszczególnych towarów i usług. W nowej klasyfikacji pieczywo ma być bowiem objęte stałym 5-proc. podatkiem VAT.
Podobne artykuły
Zapłata z konta małżonka – czy wpływa na ujęcie wydatku w kosztach firmowych?Młode osoby zostają zwolnione z opłacania podatku dochodowegoMinisterstwo zapłaci firmom za korzystanie ze split paymentW najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o VAT, który przedstawiony został przez Ministerstwo Finansów z początkiem listopada br., pojawia się m.in. informacja o obniżeniu stawek VAT na towary takie jak: pieczywo, owoce, produkty dla dzieci, niemowląt i kobiet, a także na e-booki i e-czasopisma. Możliwe będzie to dzięki zmianie sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT. Planowane jest bowiem odejście od stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) na rzecz unijnej Nomenklatury Scalonej (CN) w zakresie towarów oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU 2015 w zakresie usług. Aby zapewnić podatnikom ochronę i umożliwić prawidłowe przyporządkowanie stawki podatku zostanie wprowadzona także Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS), czyli decyzja dzięki której organ podatkowy nie będzie mógł kwestionować np. wysokości stawki podatkowej stosowanej przez podatnika w oparciu o uzyskaną WIS. Jak ocenia minister finansów, Teresa Czerwińska: – Uporządkowanie systemu stawek obniżonych VAT to odpowiedź na kłopoty interpretacyjne oraz problemy, które wynikają z konieczności przyporządkowania poszczególnych towarów do właściwych stawek. Zmiany zwiększą pewność podatników i organów podatkowych co do prawidłowości stosowania przepisów VAT.
Piekarze i cukiernicy z nowym VAT-em
Wprowadzenie nowej matrycy VAT szczególnie ważne będzie dla piekarzy. Obecnie bowiem oferowane przez nich produkty piekarskie – zgodnie z obowiązującym nadal prawem – mogą być obciążone podatkiem VAT w trzech różnych stawkach, tj. 5, 8 i 23 procent w zależności od daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia. Podobnie jest z ciastkami, które aktualnie mogą być opodatkowane stawkami 8- i 23-procentowymi (trwałość poniżej i powyżej 45 dni). Przepisy te, jak wskazują urzędnicy Ministerstwa Finansów, często prowadzą do kłopotów interpretacyjnych i właściwego stosowania podatku VAT w przypadku podobnych do siebie produktów. Zgodnie z nową klasyfikacją towarów i usług przedsiębiorców z branży piekarsko-cukierniczej obowiązywać będzie jedna stała stawka 5-procentowego VAT-u niezależnie od typu produkowanego pieczywa czy wyrobów ciastkarskich. Dzięki nowelizacji ustawy zwiększy się zatem pewność przedsiębiorców oraz organów podatkowych w zakresie stosowania VAT w obrocie gospodarczym, m.in. w zakresie stawek tego podatku.
Od kiedy obowiązuje nowy VAT?
Nowa matryca stawek VAT w stosunku do wszystkich typów towarów będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Od 1 kwietnia 2019 r. będzie ona wiążącą natomiast w przypadku książek, nut, map oraz czasopism. Od tego momentu, tj. 1 kwietnia 2019 r., będzie można również wystąpić o decyzję WIS, co pozwoli na zapoznanie się z nowym systemem i zmienionym opodatkowaniem towarów i usług. Chociaż proponowane zmiany zdecydowanie ułatwią pracę piekarni i cukierni, mogą one wiązać się podwyżkami VAT-u w innych segmentach produktów. Jak przeczytać można w komunikacje na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, obniżenie do stałego poziomu VAT m.in. w przypadku pieczywa równoważone będzie podniesieniem do stałego wyższego poziomu podatku na towary żywnościowe typu premium. Wyższy podatek, bo aż 23 proc., naliczany będzie np. przy kupnie kawioru czy ośmiorniczek.