...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Pogacze – piekarskie arcydzieła

Co kraj to obyczaj, co rodzina to zwyczaj – przytoczone powiedzenie doskonale oddaje to, czym są pogacze. Piecze się je na Bałkanach, a w każdym z krajów należących do regionu mają inną strukturę, kształt i smak: są pikantne, wytrawne, a czasem słodkie.

Zgodnie z tradycją pogacz powinien być pieczony w popiele kominka, a następnie w samym piecu. W Bułgarii, gdzie są chyba najpopularniejsze, to wypiek związany głównie z Bożym Narodzeniem. Na każdy pogacz kładziona jest tam moneta wraz z gałązką derenia, które mają symbolizować bogactwo i zdrowie.Te drożdżowe chleby pieczone są przede wszystkim na szczególne okazje, takie jak: urodziny, święta, śluby itp. Można ich spróbować przede wszystkim w Bułgarii, ale także w Serbii, Bośni, Hercegowinie, Chorwacji, Słowenii, Republice Macedonii, Montenegro i Grecji. W Austrii też mamy szansę go spróbować, ten rodzaj chlebów zwie się tam pogatschen. Z kolei na Słowacji nazywają je pagáče, na Węgrzech pogácsa, w Turcji pogaça. Pogacze produkowane są według różnych receptur. Piekarze z każdego ze wspomnianych krajów uważają, że to ich pogacze są najlepsze pod każdym względem: artystycznym, organoleptycznym, wyglądu itp.

 

Bułgarsko-węgierskie wariacje na temat pogacza
Każdego wielbiciela chleba zaskakują piękno i różnorodność pogaczy dostępnych w Bułgarii; można się o tym przekonać choćby dzięki internetowi, wpisując hasło „Pogacha bulgarian bread” lub „ Погачa/ Погачи/Обреднипогачи/Пекарна – Ни-Кай ”. W Sofii, stolicy Bułgarii, wiodącą piekarnią w tej materii jest NI KAY, prowadzona przez Nikolaya Kaydzhieva Et. Przedstawione w artykule wizerunki pogaczy pochodzą właśnie stamtąd.

Z kolei węgierskie pogacze są dość nietypowe przede wszystkim z racji dodatków. W „Leksykonie sztuki kulinarnej” Macieja E. Halbańskiego czytamy: „Pogacze – popularna na Węgrzech zakąska do wina przyrządzana z ciasta drożdżowego, zwykle z dodatkiem wieprzowych skwarków. Z rozwałkowanego na grubość 1 cm ciasta wykroić kieliszkiem do wina krążki, zostawić do wyrośnięcia, posmarować każdy krążek rozkłóconym jajkiem i upiec. Pod koniec pieczenia można posypać startym ostrym serem oraz papryką. Najlepsze są ciepłe, można również spożywać na zimno”. W tabeli 1 przedstawiam kilka typowych receptur na pogacze.


Tabela 1. Niektóre typowe receptury na pogacze

Składniki
[g]
Pogacz (погача)

zwykły słodki specjalny pospolity
Mąka typ 500 1000 1000 1000 -
Mąka typ 700 - - - 1000
Drożdże prasowane 10 10 10 10
Sól 14 13 13 14
Olej słonecznikowy 20 20 20 2
Jaja 2 20 20 20
Cukier - 50 50 - Tajemnice receptury
Pierwsze informacje o pogaczach zdobyłem już w 1970 r. podczas wakacji letnich w Warnie. Przy zakupie pierwszego okrągłego bochenka nie dosłyszałem nazwy wskazanego przeze mnie chleba wypowiedzianej przez ekspedientkę i pomyślałem, że chodzi o chleb dla bogaczy. Dowiedziałem się, że w Warnie do produkcji pogaczy wykorzystywano mąkę pszenną wysokoglutenową typu 650 o zawartości około 40% mokrego glutenu lub typu 800 o zawartości 55% mokrego glutenu.

Bułgarskie pogacze przed wypiekiem

 

Początkowo nie uwierzyłem w istnienie mąk handlowych tak bogatych w gluten (jak wiadomo piekarskie mąki w Polsce wykazują około 25-proc. zawartość lub tylko nieco więcej mokrego glutenu), jednak w 1995 r. znalazłem potwierdzenie tej wiadomości w bułgarskiej książce piekarskiej pt. „ Наръчкик по хлебопроизводство ” napisanej przez Borysa Mitowa i Ilija Sławkowa. Wówczas dowiedziałem się również o powszechnym stosowaniu w Bułgarii dwustopniowej metody fermentacji ciasta z podmłodą, którą sporządza się z użyciem około 40% mąki w stosunku do całej ilości i fermentuje przez około 4 godziny. Pogacze z Warny były bardzo pulchne i smakowite, a na powierzchni miały prostą dekorację.

Zafascynowany bułgarskimi wyrobami piekarskimi postanowiłem upiec pogacza w warunkach domowych. Poniżej receptura, jaką się posłużyłem.

 

RECEPTURA

Składniki
1 kg mąki pszennej krupczatki typu 450
0,5 l mleka
40 g cukru
20 g drożdży prasowanych
15 g soli
20 g (3 łyżki stołowe) oleju słonecznikowego
20 g (3 łyżki stołowe) octu winnego
20 g masła (+ 125 g do smarowania rozwałkowanego ciasta)
3 duże jaja kurze (w tym 2 żółtka roztrzepane do smarowania kęsów przed wypiekiem)

FOT. UGOTUJMYTO.PL

 

Z niewielkiej części mąki i z całej ilości drożdży przygotowałem zaczyn, który fermentował przez godzinę. Następnie wszystkie składniki dokładnie wymiesiłem, do momentu kiedy ciasto przestawało przylegać do ręki. Ciasto fermentowało przez około 2 godziny z dwoma przebiciami. Następnie podzieliłem je na 4 równe części i każdą po podzieleniu na 3 porcje rozwałkowałem na placki o średnicy około 25 cm. Okrągłe placki nakładałem na siebie po uprzednim nałożeniu na ich powierzchnię roztopionego masła. Następnie dzieliłem je na 16 części i każdą po kolei zwijałem na kształt croissanta. Układałem je ściśle obok siebie w okrągłej formie, poddawałem fermentacji przez około 40 minut i wypiekałem w temperaturze 220°C przez około 28 minut. Fazy postępowania przy moim pogaczu (tak jak w przepisie chlebka bułgarskiego Doroty, z internetu).

dr Henryk Piesiewicz

Bieżące wydanie czasopisma

Jaki krem do przekładania, a jaki do tynkowania tortu? Od czego zacząć wegańską rewolucję w cukierni? Co to jest crookie? I czym się różnią świderki Ice Dream Team?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji