...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Administrator

Sklepy firmowe – jak utrzymać wysokie standardy i zwiększyć sprzedaż

Czym jest owa autonomia i dla­czego to takie ważne? Musisz pa­miętać o tym, że sklep firmowy jest najważniejszym elementem wizerunku i marketingu, jest też miejscem kontaktu twojej firmy z klientem, wymiany produk­tów na pieniądze. Zatem to kluczowe miej­sce z punktu widzenia źródła powstawania wartości firmy.

Atrybuty dobrego sklepu firmowego
Jednym z najważniejszych elementów jest zbiór zasad. Jesteś właścicielem lub mana­gerem, więc musisz zaopatrzyć swoje skle­py w kompletny zestaw zasad, procedur i informacji. Musi on zawierać niezbędne kontakty w razie awarii Kolejnym istotnym czynnikiem, o jakim musisz pamiętać, jest lub kontroli urzędowych i reklamacji, powinien również obejmo-szkolenie. Każdy pracownik sprzedaży, zanim przystąpi do wyko­wać spis procedur dotyczących utrzymania czystości, odpowie-nywania swoich obowiązków, musi zostać przeszkolony w zakresie dzialności czy zamawiania towarów, surowców i opakowań oraz zasad, które panują w firmie, i zrozumieć wartości, jakimi się ona zasady związane z obsługą kasową, przekazywaniem gotówki, kieruje. Następnym etapem, rozszerzającym ten temat i istotnym anulowaniem paragonów itp. Informacje muszą być dopasowa-z punktu widzenia sukcesu sprzedażowego, jest gruntowne szko­ne do danego punktu, z uwzględnieniem typu lokalu i rodzajów lenie pracowników z prawidłowej, optymalnej obsługi klienta. oferowanych produktów. Kolejnym elementem jest ustalenie hierarchii zależności w punkcie.

Jak cię widzą, tak cię piszą
Musisz wybrać lidera zespołu, który weźmie na siebie odpowie­dzialność za rozwiązanie większości powtarzalnych problemów, Sprzedawca jest twoim bezpośrednim przedstawicielem i w 100% ustalanie grafików czy czystość w lokalu. Klient wchodząc do reprezentuje firmę przed klientami. Dobre, pozytywne nastawie-sklepu, ocenia twoją firmę i takie czynniki, jak czystość, zapach nie, cierpliwość, wiedza na temat produktów, miła aparycja, em-czy nienaganna ekspozycja, to one skłaniają go do lepszej czy patia to kluczowe cechy, wyróżniające dobrego sprzedawcę. Do gorszej oceny. tego należy dołożyć zaangażowanie i motywację do zwiększania sprzedaży, ponieważ pomijając sposób obsługi, sprzedawca jest w stanie sprzedać więcej tej samej liczbie klientów, jeśli ma na to ochotę. Jednak motywacja u sprzedawców nie bierze się zni­kąd, więc pamiętaj o tym, aby odpowiednio wynagrodzić pracę i zbudować prosty system motywacyjny, uzależniony od wielko­ści sprzedaży.

 

Ekspozycja towaru w punkcie to sztuka. Musisz osobiście posiąść zdolność prawidłowej ekspozycji, aby wprowadzać i utrzymywać ją na wysokim poziomie. Klient powinien zobaczyć pięknie ułożone chleby, ciastka, kanapki czy wypieki. Towar musi być poukłada­ny w odpowiedni sposób i we właściwym kierunku – do klienta. Wyroby wymagają informacji o nazwie, cenie, krótkiego opisu i muszą być świeże. Punkt sprzedaży oprócz oczywistej funkcji, czyli sprzedaży pro­duktów, służy do czegoś więcej. To wizytówka twojej firmy, więc musisz go zorganizować w taki sposób, aby stworzyć w nim wy­jątkową atmosferę. Nowoczesna piekarnia/cukiernia/kawiarnia to miejsce, które niesie pewne przesłanie, gdzie klient po wej­ściu zobaczy, dlaczego powinien wybrać twoją firmę. Starsze fir­my często przegrywają konkurencję z nowymi, gdyż nie dbają o szczegóły, panuje w nich brak zasad, brak codziennej opieki czy dobrej ekspozycji. Sklep i jego wygląd to część marketingu firmy, takie bezpośrednie działania przekładają się wprost na wyższe oceny, większą sprzedaż, pomagają też w budowie solidnej marki, dlatego bezczynność w tej materii jest podstawowym grzechem właścicieli piekarni i cukierni. Aromamarketing to szczególnie istotny w naszej branży rodzaj marketingu. Sieci handlowe rozpylają w sklepach aromat świeżo wypieczonego chleba, aby pod wpływem tego bodźca zapacho­wego, który wzmacnia uczucie głodu, klienci dokonywali więk­szych zakupów. Aromamarketing jest częścią neuromarketingu, w świetle dostępnej aktualnie wiedzy konsument nie może zi­gnorować zapachu, więc jest to bodziec mimowolnie odbiera­ny i przetwarzany przez mózg. Dlatego należy pamiętać o tym, aby po wejściu dało się odczuć przyjemne zapachy – pieczywa, świeżej kawy, kanapek czy właśnie wypieczonych croissantów.

Obecność i czujność
Kiedy zadbałeś już o wszystkie elementy układanki, zatrudniasz miłych, dobrze ubranych, zmotywowanych pracowników, klienci wracają i chwalą twoje produkty tak osobiście, jak i w inter-necie, to czeka cię najtrudniejszy etap. Zanim przejdziesz do budowy następnych elementów twojej firmy – nowa kawiarnia, następny dział produkcji, inwestycje itd., musisz zabetonować tak ciężko budowany system wartości i standardów. Zatrudnij lub wyłoń spośród pracowników kompetentną osobę, zdolną do zarządzania siecią sklepów. Pamiętaj, że każdy sklep to osobna jednostka, więc wymaga indywidualnego traktowa­nia. Pracownicy muszą czuć się zaopiekowani i nie można ich alienować. Organizuj spotkania integracyjne i zebrania, aby wszyscy czuli się jednakowo, zarówno ci z centrali, jak i z od­dalonych miejsc.

* * *

Prawidłowe zarządzanie sklepami i kawiarniami jest niezbędne, aby osiągnąć sukces rynkowy. Pamiętajmy, że sprzedaż do skle­pów zewnętrznych się kończy, podobnie jak spada liczba nieza­leżnych sklepów, wypieranych przez sieci handlowe. Piekarnie i cukiernie przyszłości będą opierać się na marce oraz własnej sieci sklepów i kawiarni. W naszej branży powoli rozwija się też sprzedaż bezpośrednia z dostawą do domu, co również daje pew­ne możliwości dla klientów oczekujących wygody, ale to temat na osobny artykuł. 

Mirosław Kurek


Wspólnie z redakcją uruchomiliśmy możliwość bezpłatnych porad z zakresu zarządzania piekarnią lub cukiernią. Jeśli masz pytania odnośnie do swojej firmy i możliwości jej rozwoju, napisz do nas. Odpowiemy możliwie jak najszybciej.
redakcja@mistrzbranzy.pl lub kontakt@help4bakery.pl

Bieżące wydanie czasopisma

W czym tkwi fenomen bento cake? Co zagraża dziś najmocniej lodziarniom rzemieślniczym? Jakie nowinki pojawiły się na tegorocznych targach Sigep?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać   

  Drodzy Czytelnicy, wszystkie materiały na portalu Mistrz Branży są darmowe. Wspieramy tym rzemiosło, bo jest dla nas najważniejsze. Jeśli możecie, wspomóżcie również nasze dzieło wykupując prenumeratę lub przekazując cegiełkę na funkcjonowanie i rozwój. Z góry dziękujemy.

  wspieraj twórczość Mistrza Branży wspieraj twórczość Mistrza Branży
   


  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  żytni IG niski indeks

  oprogramowanie dla piekarni

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji