...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Administrator

Sklepy firmowe – jak utrzymać wysokie standardy i zwiększyć sprzedaż

Czym jest owa autonomia i dla­czego to takie ważne? Musisz pa­miętać o tym, że sklep firmowy jest najważniejszym elementem wizerunku i marketingu, jest też miejscem kontaktu twojej firmy z klientem, wymiany produk­tów na pieniądze. Zatem to kluczowe miej­sce z punktu widzenia źródła powstawania wartości firmy.

Atrybuty dobrego sklepu firmowego
Jednym z najważniejszych elementów jest zbiór zasad. Jesteś właścicielem lub mana­gerem, więc musisz zaopatrzyć swoje skle­py w kompletny zestaw zasad, procedur i informacji. Musi on zawierać niezbędne kontakty w razie awarii Kolejnym istotnym czynnikiem, o jakim musisz pamiętać, jest lub kontroli urzędowych i reklamacji, powinien również obejmo-szkolenie. Każdy pracownik sprzedaży, zanim przystąpi do wyko­wać spis procedur dotyczących utrzymania czystości, odpowie-nywania swoich obowiązków, musi zostać przeszkolony w zakresie dzialności czy zamawiania towarów, surowców i opakowań oraz zasad, które panują w firmie, i zrozumieć wartości, jakimi się ona zasady związane z obsługą kasową, przekazywaniem gotówki, kieruje. Następnym etapem, rozszerzającym ten temat i istotnym anulowaniem paragonów itp. Informacje muszą być dopasowa-z punktu widzenia sukcesu sprzedażowego, jest gruntowne szko­ne do danego punktu, z uwzględnieniem typu lokalu i rodzajów lenie pracowników z prawidłowej, optymalnej obsługi klienta. oferowanych produktów. Kolejnym elementem jest ustalenie hierarchii zależności w punkcie.

Jak cię widzą, tak cię piszą
Musisz wybrać lidera zespołu, który weźmie na siebie odpowie­dzialność za rozwiązanie większości powtarzalnych problemów, Sprzedawca jest twoim bezpośrednim przedstawicielem i w 100% ustalanie grafików czy czystość w lokalu. Klient wchodząc do reprezentuje firmę przed klientami. Dobre, pozytywne nastawie-sklepu, ocenia twoją firmę i takie czynniki, jak czystość, zapach nie, cierpliwość, wiedza na temat produktów, miła aparycja, em-czy nienaganna ekspozycja, to one skłaniają go do lepszej czy patia to kluczowe cechy, wyróżniające dobrego sprzedawcę. Do gorszej oceny. tego należy dołożyć zaangażowanie i motywację do zwiększania sprzedaży, ponieważ pomijając sposób obsługi, sprzedawca jest w stanie sprzedać więcej tej samej liczbie klientów, jeśli ma na to ochotę. Jednak motywacja u sprzedawców nie bierze się zni­kąd, więc pamiętaj o tym, aby odpowiednio wynagrodzić pracę i zbudować prosty system motywacyjny, uzależniony od wielko­ści sprzedaży.

 

Ekspozycja towaru w punkcie to sztuka. Musisz osobiście posiąść zdolność prawidłowej ekspozycji, aby wprowadzać i utrzymywać ją na wysokim poziomie. Klient powinien zobaczyć pięknie ułożone chleby, ciastka, kanapki czy wypieki. Towar musi być poukłada­ny w odpowiedni sposób i we właściwym kierunku – do klienta. Wyroby wymagają informacji o nazwie, cenie, krótkiego opisu i muszą być świeże. Punkt sprzedaży oprócz oczywistej funkcji, czyli sprzedaży pro­duktów, służy do czegoś więcej. To wizytówka twojej firmy, więc musisz go zorganizować w taki sposób, aby stworzyć w nim wy­jątkową atmosferę. Nowoczesna piekarnia/cukiernia/kawiarnia to miejsce, które niesie pewne przesłanie, gdzie klient po wej­ściu zobaczy, dlaczego powinien wybrać twoją firmę. Starsze fir­my często przegrywają konkurencję z nowymi, gdyż nie dbają o szczegóły, panuje w nich brak zasad, brak codziennej opieki czy dobrej ekspozycji. Sklep i jego wygląd to część marketingu firmy, takie bezpośrednie działania przekładają się wprost na wyższe oceny, większą sprzedaż, pomagają też w budowie solidnej marki, dlatego bezczynność w tej materii jest podstawowym grzechem właścicieli piekarni i cukierni. Aromamarketing to szczególnie istotny w naszej branży rodzaj marketingu. Sieci handlowe rozpylają w sklepach aromat świeżo wypieczonego chleba, aby pod wpływem tego bodźca zapacho­wego, który wzmacnia uczucie głodu, klienci dokonywali więk­szych zakupów. Aromamarketing jest częścią neuromarketingu, w świetle dostępnej aktualnie wiedzy konsument nie może zi­gnorować zapachu, więc jest to bodziec mimowolnie odbiera­ny i przetwarzany przez mózg. Dlatego należy pamiętać o tym, aby po wejściu dało się odczuć przyjemne zapachy – pieczywa, świeżej kawy, kanapek czy właśnie wypieczonych croissantów.

Obecność i czujność
Kiedy zadbałeś już o wszystkie elementy układanki, zatrudniasz miłych, dobrze ubranych, zmotywowanych pracowników, klienci wracają i chwalą twoje produkty tak osobiście, jak i w inter-necie, to czeka cię najtrudniejszy etap. Zanim przejdziesz do budowy następnych elementów twojej firmy – nowa kawiarnia, następny dział produkcji, inwestycje itd., musisz zabetonować tak ciężko budowany system wartości i standardów. Zatrudnij lub wyłoń spośród pracowników kompetentną osobę, zdolną do zarządzania siecią sklepów. Pamiętaj, że każdy sklep to osobna jednostka, więc wymaga indywidualnego traktowa­nia. Pracownicy muszą czuć się zaopiekowani i nie można ich alienować. Organizuj spotkania integracyjne i zebrania, aby wszyscy czuli się jednakowo, zarówno ci z centrali, jak i z od­dalonych miejsc.

* * *

Prawidłowe zarządzanie sklepami i kawiarniami jest niezbędne, aby osiągnąć sukces rynkowy. Pamiętajmy, że sprzedaż do skle­pów zewnętrznych się kończy, podobnie jak spada liczba nieza­leżnych sklepów, wypieranych przez sieci handlowe. Piekarnie i cukiernie przyszłości będą opierać się na marce oraz własnej sieci sklepów i kawiarni. W naszej branży powoli rozwija się też sprzedaż bezpośrednia z dostawą do domu, co również daje pew­ne możliwości dla klientów oczekujących wygody, ale to temat na osobny artykuł. 

Mirosław Kurek


Wspólnie z redakcją uruchomiliśmy możliwość bezpłatnych porad z zakresu zarządzania piekarnią lub cukiernią. Jeśli masz pytania odnośnie do swojej firmy i możliwości jej rozwoju, napisz do nas. Odpowiemy możliwie jak najszybciej.
redakcja@mistrzbranzy.pl lub kontakt@help4bakery.pl

Bieżące wydanie czasopisma

Jaki krem do przekładania, a jaki do tynkowania tortu? Od czego zacząć wegańską rewolucję w cukierni? Co to jest crookie? I czym się różnią świderki Ice Dream Team?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji