Jak rozplanować piekarnię od środka, żeby wszystko było na swoim miejscu, zgodnie z przepisami i jeszcze dobrze wyglądało? Co powinien wiedzieć inwestor o podstawowych zasadach projektowania piekarni?
Podobne artykuły
Fundusze unijne spożytkowane w branży, lata 2007-2013Wokół piekarni - plan zagospodarowania terenu (cz. III)Piekarnia w mieście czy poza miastem - lokalizacja (cz. II)Na początku zajmiemy się pomieszczeniami, które mają być w naszej piekarni, pod względem funkcji, warunków, jakie muszą spełniać, a także minimalnych powierzchni.
Część socjalna
min.: temp. 24oC, wysokość pomieszczenia: 3,3 m, wymiana powietrza: 4 x na godzinę
Część socjalna składa się z szatni brudnej, szatni czystej, części ustępowej, prysznica (osobno dla kobiet i mężczyzn) oraz pokoju śniadań. Wysokość może być pomniejszona do 2,5 m, ale wtedy, tak jak przy zwiększeniu liczby osób na zmianie powyżej 25, wymagane jest stosowanie wentylacji mechanicznej.
Dotychczasowe doświadczenia projektowe przy realizacji kilkunastu obiektów przemysłowych pozwalają mi wskazać Państwu wskaźnikowe ilości powierzchni dla tego rodzaju funkcji. Przy obiektach związanych z produkcją spożywczą zwykle wskaźnik powierzchni na jednego pracownika wyniesie ok. 10 m2 w wypadku zmiany do 20-25 pracowników. Przy liczniejszych zmianach wskaźnik się redukuje i przy powierzchni 300 m2 jesteśmy w stanie obsłużyć już 60-osobową zmianę. Do wstępnych kalkulacji proponuję przyjąć następujące założenia:
•p – liczba pracowników na zmianie,
•dla p < 25 przyjmujemy 10 m2/pracownika
•dla p > 25 przyjmujemy 200 m2 +
(p – 25) x 4 m2.
Zgodnie z powyższymi wskazówkami dla liczby pracowników na zmianie p = 54 wskaźnikowa powierzchnia socjalna wyniesie:
p = 54 200 m2 + (54 – 25) x 4 m2 = 316 m2 c.a. 320 m2.
Jest to mój własny sposób przybliżonego określania zapotrzebowania na metraż, ale dzielę się nim z Państwem, bo w ogromnej większości sprawdził się w działaniu. Do tej powierzchni należy doliczyć pokój śniadań (ok. 30 m2 – dwie tury na zmianie po 27 osób), wychodząc ze wzoru:
1,1 m2 x na każdego pracownika jednocześnie spożywającego posiłek,
a także pomieszczenie dla kierowców (kolejne 20-30 m2).
Kierowcy oczywiście nie wymagają szatni czystej, a ich ogrzewane pomieszczenie wyposażone w łazienkę powinno być zlokalizowane między rampą a pomieszczeniem spedytora.
Część techniczna
min.: temp. 8-12°C, wysokość pomieszczenia: 2,5 m, wymiana powietrza 2-4 x na godzinę
Każdy budynek posiada pomieszczenia techniczne, które muszą spełniać odpowiednie normatywne wymagania dotyczące wysokości, krotności wymiany powietrza, powierzchni, wydzieleń pożarowych itd. W przypadku projektowania piekarni musimy pamiętać o wydzieleniu przede wszystkim tych pomieszczeń służących obsłudze naszego zakładu, które zostały opisane poniżej.
Kotłownia
Zwłaszcza kotłownia posiadająca piece olejowe wymaga szczegółowego opracowania. Po pierwsze, powinna być zabezpieczona pożarowo w swojej klasie do mocy 2000 kW. Powyżej tej mocy pomieszczenie należy dodatkowo wydzielić jako oddzielną strefę pożarową. Kotłownia powinna posiadać odpowiednie ilościowo doprowadzenie powietrza do komór spalania – często z nadciśnieniem – umożliwiać swobodną możliwość spuszczenia płynów z układu. Wysokość kotłowni lub jej umieszczenie na drugiej kondygnacji ma znaczenie przy lokalizowaniu zbiorników wyrównawczych układu otwartego zasilającego w olej piece chlebowe, których nieprawidłowe zlokalizowanie pociąga za sobą ryzyko jego zamarznięcia, co w konsekwencji może skutkować wybuchem. Poza tym kotłownia powinna być duża i wysoka.
Wentylatornia i sprężarkownia
Pomieszczenia służące zlokalizowaniu central wentylacyjnych powinny być przede wszystkim zabezpieczone pożarowo, zwłaszcza za pomocą klap pożarowych, odcinających układ wentylacji od pozostałych pomieszczeń w celu unikania rozprzestrzeniania ognia za pomocą kanałów wentylacyjnych po całym budynku. Tłoczenie powietrza pod ciśnieniem do pomieszczeń, w których trwa pożar, jest szczególnie niebezpieczne.
Rozmiar wentylatorni jest zwykle zdeterminowany rozmiarem głównej centrali wentylacyjnej plus powierzchnia serwisowa, np. do wymiany filtrów. Pomieszczenie wentylatorni najkorzystniej jest zlokalizować w pobliżu kotłowni, urządzeń chłodniczych i mroźniczych czy innych źródeł ciepła w celu jego odzysku przy najmniejszej stracie podczas przesyłu.
Sprężarkownia nie wymaga szczególnych zabezpieczeń technicznych. By układ sprężarek prawidłowo funkcjonował, ważne jest, by pomieszczenie, w którym został zlokalizowany, gwarantowało brak zapylenia, niską wilgotność oraz uniemożliwiało przegrzanie silników. To zmniejszy częstotliwość wymiany filtrów oraz powstawania skroplin. Prawidłowe zlokalizowanie i eksploatowanie zespołu sprężarek znacznie wydłuży ich żywotność.
Rozdzielnia elektryczna
To wydzielone pomieszczenie służy zlokalizowaniu rozdzielni elektrycznych, bezpieczników czy wyłączników poszczególnych obwodów. Pomieszczenie powinno być przede wszystkim zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych, suche i zabezpieczone pożarowo.
min.: temp.: 18-24oC, wysokość pomieszczenia: 3,3 m, wymiana powietrza: 4-6 x na godzinę
Część produkcyjna
Przy projektowaniu powierzchni związanych z bezpośrednią produkcją spożywczą dochodzi ogrom przepisów sanitarnych, wymogi stawiane przez HACCP i wymogi, jakie stawiają same urządzenia. Niezależnie od prowadzonej formy produkcji pamiętajmy, że hala produkcyjna powinna przede wszystkim służyć produkcji. Każdy podział wtórny (wydzielenia pomieszczeń na hali) powinien być dostosowany do ergonomii pracy i urządzeń. Dlatego należy jak najdłużej pozostawiać przestrzeń produkcyjną jako otwartą, także – jeśli to możliwe – bez podparć (słupów). Nawet większość problematycznych wymogów HACCP można rozwiązać, wdrażając odpowiednie procedury, zamiast tworzyć niekończący się labirynt pomieszczeń o jednorazowej funkcji.
Na pewno należy wydzielić pomieszczenia o wymaganej kontroli środowiska (temperatury czy wilgotności), np. pomieszczenia: deserowni, smażalnika czy myjni. Sterowanie środowiskiem wymaga zaprojektowania układów pozwalających na niezależne kierowanie ciepła, wody lodowej oraz wychwytywanie wilgoci dla poszczególnych pomieszczeń niezależnie. Niemniej jednak warto rozważyć konieczność ich instalowania, zastanowić się nad zblokowaniem poszczególnych instalacji, tak aby praca wykonywana w jednym pomieszczeniu nie pociągała za sobą zbytecznego wentylowania lub ogrzewania pomieszczeń aktualnie nie biorących udziału w cyklu produkcyjnym. Wiem, że wielu praktyków może powiedzieć, że „(...) w sprawie wentylacji piekarni jest tyle teorii, ile rzeczonych piekarni”. I jest to prawda, bo temat wentylacji wymaga oddzielnej monografii, godnej pracy doktorskiej.
Do pomieszczeń służących bezpośrednio produkcji potrzeba dużego zaplecza magazynowego oraz towarzyszącego. Zarówno silosownia, jak i magazyn surowców, chłodnie, myjnia koszy i dystrybucja są bezpośrednio związane z produkcją i ich prawidłowe zlokalizowanie zaoszczędzi przez lata tysiące kilometrów biegającym pomiędzy nimi pracownikom. Hala produkcyjna w przypadku piekarni to miejsce, gdzie odbywa się większość procesów produkcyjnych, więc z założenia należy ją umiejscowić w samym środku wszystkich schematów pracy, a następnie wytrwale pracować z architektem, aby skracać drogę surowca, półproduktu, cyklu wypieku oraz wyprowadzenie pieczywa z produkcji. Zwracajmy przy tym szczególną uwagę, czy nie dublujemy funkcji poszczególnych pomieszczeń.
Dodatkowo spotkamy się z problemem zróżnicowania wysokości pomieszczeń. Główna hala produkcyjna wymaga wysokości minimalnej 6,5-8 m dla komfortu pracy pieców chlebowych oraz prawidłowej cyrkulacji powietrza. W wypadku chłodni czy garowni wynosi ona 2,2-3 m, dla silosowni należy przewidzieć 8-10 m, a dla myjni koszy – 3,3-4,5 m. Oznacza to, że na samej hali piekarni powstanie wiele większych i mniejszych „budek”, których górna powierzchnia może stać się magazynem kurzu.
Uwaga!
We wszystkich pomieszczeniach technicznych oraz na hali produkcyjnej należy bezwzględnie zaprojektować i wykonać otwory montażowe do prawidłowego instalowania i późniejszego serwisowania urządzeń. Ich brak może stać się problemem w Waszej piekarni, który będzie o sobie dawał znać przez lata.
Omówiliśmy wybiórczo kilka pomieszczeń technicznych, produkcyjnych i socjalnych, ze wskazaniem wytycznych projektowych, które częściowo wynikają z przepisów, a częściowo – ze zdrowego rozsądku i zawodowej praktyki. Jest to raczej garść porad praktycznych dla inwestora, a nie projektanta. W kolejnym odcinku spróbuję wskazać wzajemne zależności między funkcjami pomieszczeń i obiecane już rozwiązania materiałowe, czyli – z czego budować.
mgr inż. arch. Michał Składanowski
Michał Paweł Składanowski
– inżynier architektury, absolwent i były wykładowca Wydziału Architektury Politechnik Warszawskiej. Ukończył również London Business School MBA (2001) oraz Wydział Konserwacji Zabytków UMC w Toruniu (2011).
Od 8 lat specjalizuje się w projektowaniu zakładów przemysłowych. Nie bez powodu upodobał sobie piekarnie . urodził się w wielopokoleniowej rodzinie piekarzy z Wyszkowa. Członek załogi polskiego jachtu, wyróżnionego jako „Rejs Roku”, który pierwszy w historii i na razie jedyny wypłynął na Morze Weddella (Antarktyda).
Kontakt: michal@projekt-piekarni.pl
Przeczytaj również:
- Piekarnia w mieście - lokalizacja (cz. I)
Piekarnia w mieście czy poza miastem - lokalizacja (cz. II)
Wokół piekarni - plan zagospodarowania terenu (cz. III)
Piekarnia od środka - pomieszczenia techniczne, produkcyjne i socjalne (cz. IV)