Czym jest akrylamid? Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu akrylamidu? Produkty z wysoką zawartością akrylamidu.
Podobne artykuły
Jak określić okres minimalnej trwałości pieczywa i wyrobów ciastkarskichFormy (nie) doskonałeObowiązek kontrolowania akryloamidu – wymóg nowych przepisów prawnychAnalizując branże piekarniczą i cukierniczą pod kątem pojawiających się w produktach zanieczyszczeń, najczęściej wymieniane są bakterie i grzyby, ewentualnie metale szkodliwe dla zdrowia czy fizyczne zanieczyszczenia surowców. Producent może w dużej mierze wyeliminować to ryzyko, zachowując podstawowe zasady higieny podczas wytwarzania oraz wdrażając plan wnikliwej kontroli dostawców przy przyjmowaniu produktów do zakładu. Jednakże istnieje grupa substancji zanieczyszczających produkt, tzw. zanieczyszczeń procesowych. Są to związki chemiczne, które tworzą się podczas produkcji, innymi słowy, nie są one wnoszone za pośrednictwem stosowanych surowców, natomiast są obecne w produkcie końcowym. Jedną z takich substancji, o której w ostatnim czasie jest coraz głośniej, jest akrylamid.
Akrylamid – co to jest?
To związek chemiczny powstający najczęściej jako produkt tzw. reakcji Maillarda, podczas której wolna asparagina łączy się z cukrem redukującym. Asparagina to nic innego jak aminokwas występujący w surowcach roślinnych, np. w zbożach. Z kolei cukrem redukującym może być zarówno glukoza, jak i fruktoza. Aby w obecności tych składników reakcja ta miała miejsce, oprócz obecności nieaktywnej matrycy, jaką jest np. skrobia, oraz niskiej wilgotności, musi być spełniony jeszcze jeden warunek, tj. temperatura powyżej 120°C. Ponieważ nietrudno o takie warunki przy produkcji piekarskiej i cukierniczej, akrylamid jest obecny w pieczywie, ciastkach, herbatnikach, piernikach itp. Analizując jego zawartość w środkach spożywczych, można zaobserwować, że najmniejsze jego ilości znajdują się w słoiczkowych produktach przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci oraz w świeżym pieczywie, natomiast większe – w płatkach śniadaniowych, ciastkach i krakersach, a także w pieczywie chrupkim. Zdecydowanie wysoki jego poziom stwierdza się we frytkach, chipsach ziemniaczanych oraz kawie, zarówno ziarnistej, jak i w jej substytutach, szczególnie tych zawierających w składzie cykorię.
W produktach piekarniczych i cukierniczych dla powstawania akrylamidu pierwszorzędowe znaczenie ma wysoka zawartość asparaginy oraz wynikająca ze stosowanej receptury obecność wodorowęglanu amonu (proszek do pieczenia).
Rys. 1. Czynniki wpływające na powstawanie akrylamidu w żywności
Substancja rakotwórcza dla ludzi
W 1994 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem zaliczyła akrylamid do grupy 2A, co oznacza, że uznano go za substancję prawdopodobnie rakotwórczą. Istnieje wiele badań prowadzonych na zwierzętach, potwierdzających kancerogenne działanie tej substancji. Na dzień dzisiejszy nie ma wystarczających badań dotyczących wpływu pobieranego wraz z pożywieniem akrylamidu na występowanie nowotworów u ludzi. Odważniejsi badacze w celach naukowych ryzykowali własne zdrowie, posuwając się nawet do połykania znaczonego akrylamidu. Dzięki ich poświęceniu wiemy, że ta rozpuszczalna w wodzie substancja jest wydalana wraz z moczem w ilości około 50% po upływie kilku godzin. Stwierdzono, że obecność akrylamidu w diecie powoduje statystycznie istotny wzrost ryzyka wystąpienia raka jajnika (wśród kobiet po menopauzie), raka macicy (wśród kobiet niepalących) oraz raka nerek (zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn). Zaobserwowano również zależność pomiędzy poziomem akrylamidu a rakiem piersi (u kobiet palących). Istotny jest także wzrost świadomości na temat tej substancji wśród kobiet w ciąży, gdyż spożywanie przez nie żywności zawierającej duże ilości akrylamidu skutkuje niższą masą urodzeniową dziecka. Na niekorzystne skutki wynikające ze spożywania tej substancji najbardziej narażone są dzieci oraz młodzież, co wynika z ich specyficznej diety – grupa ta spożywa znaczne ilości chipsów oraz frytek, będących jej istotnym źródłem.
Czy Unia Europejska jest bezczynna?
Zdecydowanie nie. Od wielu lat prowadzone są w tym zakresie badania. Co roku przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej pobierają do badań laboratoryjnych 140 prób żywności. Liczba prób przydzielonych do poboru w danym państwie ustalana jest na podstawie liczby jego mieszkańców. Najwięcej analiz muszą wykonać Niemcy, dla których ustalono 230 próbek, a najmniej m.in. Estonia i Cypr – po 40 próbek. Wszystkie kraje członkowskie pobierają te same kategorie produktów z wyjątkiem jednej, której wybór pozostawiono do dyspozycji państwu członkowskiemu.
-
NR KATEGORII
GRUPA PRODUKTÓW
1
frytki w postaci gotowej do spożycia
2
chipsy ziemniaczane
3
wstępnie smażone frytki
4
pieczywo świeże
5
płatki śniadaniowe
6
pieczywo chrupkie, ciastka, krakersy
7
kawa i jej substytuty
8
żywność dla małych dzieci
9
zbożowa żywność dla małych dzieci
10
inne produkty
W ramach kategorii 10 w Polsce na przestrzeni lat badano: chrupki, mleko początkowe i następne dla niemowląt, placki ziemniaczane wstępnie smażone, prażynki ziemniaczane, piernik, prażone migdały i suszone śliwki.
Podstawą prawną, w której zawarto wartości wskaźnikowe dotyczące akrylamidu obecnego w żywności, jest Zalecenie Komisji z 8.11.2013 r. w sprawie dochodzeń dotyczących jego poziomów w żywności. Nie należy ich jednak traktować jako progu bezpieczeństwa.
Wysoki poziom akrylamidu w produkcie – co dalej…
W przypadku stwierdzenia w produkcie zawartości akrylamidu w ilości powyżej wartości określonej w zaleceniu organy urzędowej kontroli żywności (sanepid) przeprowadzają postępowanie wyjaśniające w sprawie przyczyn tak wysokiej jego zawartości, badając sposób produkcji lub przetwórstwa. W praktyce kontroli zostaje poddany cały proces produkcyjny oraz dokumentacja HACCP. Sprawdzane jest, czy w ramach analizy zagrożeń uwzględniono etapy mogące prowadzić do powstawania akrylamidu oraz czy wprowadzono odpowiednie środki je ograniczające.
Obecnie Komisja Europejska pracuje nad projektem rozporządzenia dotyczącego stosowania Kodeksu Dobrej Praktyki w celu obniżania poziomu akrylamidu. Projekt ten był już kilkakrotnie zmieniany, jego autorzy zakładają, że rozporządzenie to wejdzie w życie wiosną 2017 r.
Acrylamide Toolbox
Organizacja FoodDrinkEurope, której członkiem jest Polska Federacja Producentów Żywności, stworzyła zestaw narzędzi pomagający w obniżaniu poziomu akrylamidu w żywności. Celem tego zestawu jest dostarczenie producentom opisów metod, jakie mogą wykorzystywać w celu zapobiegania lub redukcji poziomu wytwarzanego akrylamidu w określonych procesach i produktach. Największy wpływ na tworzenie tej substancji mają: czynnik agronomiczny (asparagina i cukry redukujące), receptura, przetwarzanie, ostateczne przyrządzanie.
Rys. 2. Modyfikowalne przez producenta czynniki wpływające na poziom akrylamidu w produktach zbożowych
W przypadku produktów zbożowych to nie zawartość cukrów redukujących jest głównym czynnikiem decydującym o powstawaniu akrylamidu. Istotna w tym przypadku jest zawartość asparaginy, znajdującej się w większych ilościach w okrywie ziarna, w porównaniu z bielmem. Ilość ta jest bardzo różna nawet w obrębie tej samej odmiany zboża. Przypuszcza się, że wpływ na to mają warunki uprawne, a przede wszystkim nawożenie – im więcej siarki w podłożu, tym mniej asparaginy w ziarnie. A zatem stosowanie nawozów z tym pierwiastkiem może przyczyniać się do obniżania zawartości asparaginy w ziarnie.
Korzyści przynosi także modyfikacja receptury. Stwierdzono, że istotnemu obniżeniu zawartości akrylamidu w produkcie końcowym sprzyja zmniejszenie ilości stosowanego wodorowęglanu amonu. Optymalna jest jego zamiana na wodorowęglan sodu, najlepiej w połączeniu z dodatkiem kwasów organicznych zmieniających pH. Niestety efektem tej modyfikacji jest także zmiana właściwości organoleptycznych produktu, takich jak smak i barwa. Stosowanie niższej zawartości wodorowęglanu amonu skutkuje bardzo jasną barwą produktu końcowego, co nie zawsze jest akceptowane przez odbiorców, np. w przypadku pierniczków. Jednakże nie ma to znaczenia, jeżeli produkt zostaje poddany np. lukrowaniu, glazurowaniu, czy w sytuacji, gdy na jego powierzchni znajdą się różnego rodzaju posypki, np. z orzechów. Z kolei wykorzystanie wodorowęglanu sodu może powodować zmianę smaku na bardziej alkaliczny.
Innym rozwiązaniem powodującym obniżenie zawartości akrylamidu w produkcie końcowym jest stosowanie jako surowca glukozy zamiast bardziej reaktywnej fruktozy. Jeżeli używany jest syrop glukozowo-fruktozowy, należy zwracać uwagę, aby zawartość fruktozy była możliwie jak najniższa.
Istnieje także kilka innych łatwych do zastosowania w praktyce sposobów obniżających poziom akrylamidu w produkcie gotowym:
• wielkość porcji – znaczenie ma stosunek powierzchni do objętości, np. duży chleb będzie miał niższą zawartość akrylamidu niż mała bułka, gdyż znajduje się on głównie w skórce lub zaraz pod nią;
• fermentacja drożdżowa – wydłużenie czasu fermentacji może prowadzić do obniżenia zawartości asparaginy w produkcie;
• dodatek asparaginazy;
• kontrola temperatury wypieku i barwy produktu. W celu ułatwienia pracy można np. wprowadzić skalę kolorystyczną w postaci zdjęć gotowego produktu wypieczonego z zaznaczeniem, przy jakiej barwie należy go zakończyć. Należy unikać dopiekania chleba aż do uzyskania ciemnej skórki – pieczywo jaśniejsze ma niższą zawartość akrylamidu.
Rys. 3. Możliwe do zastosowania czynniki obniżające zawartość akrylamidu w produkcie końcowym
Całkowita eliminacja akrylamidu z żywności jest praktycznie niemożliwa. Jednakże można dążyć do obniżenia jego ilości w danym produkcie.
Ewa Turek
pracownik działu Nadzoru Sanitarnego Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach; doktorantka Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.