Günther Hoyng doskonale pamięta pierwsze lata działalności. W 1997 r. przejął mały zakład w Meppen w północno-zachodnich Niemczech. Zaczynał od niewielkiej produkcji, z tylko jednym punktem sprzedaży. Obecnie w okolicy działają trzy filie, dwie na obszarze miasta Meppen oraz jedna 25 km poza miastem.
Podobne artykuły
System Aroma Cooler - korzyści i możliwościFormowanie, dozowanie i owijanie - cz. II - Maszyny do pakowaniaTaśma FRIGoBELT® NOVA w tunelach spiralnych GYRoCOMPACT®Wypieki Hoynga trafiają również do pobliskich zajazdów i restauracji. Inwestycje w rozwój firmy były zatem konieczne i – jak zapewnia niemiecki piekarz – opłacalne.
Pierwszym celem po wykupieniu małej piekarni była rozbudowa zakładu i zwiększenie obrotów. Wiązało się to z rozszerzeniem asortymentu o nowe produkty. – Im odważniej postępowaliśmy, tym lepsze osiągaliśmy efekty – zapewnia Günther Hoyng. Liczba pracowników wzrosła z 1 do 5 na produkcji oraz 11 w sprzedaży. W 1999 r. zakupiono instalację do wyrobu bułek oraz piec z wysuwanymi wózkami, w 2000 r. dokupiono jeszcze silos i wagę. 7 lat później zainwestowano w instalację zamrażalniczo-garowniczą. I to był przełom.
Artykuł pochodzi z kwietniowego 2013 wydania magazynu Mistrz Branży
Zamów numery archiwalne w wersji PDF: prenumerata@MistrzBranzy.pl |
Droga do jakości
Zanim doszło do wprowadzenia profesjonalnej, w pełni kontrolowanej instalacji zamrażalniczo-garowniczej, Hoyng zdecydował się najpierw na przejęcie prostej zamrażalni. W 1999 r. kupił od lokalnego zakładu chłodniczego półautomat garowniczy, dzięki któremu prowadził własne doświadczenia. – W codziennej pracy szybko zauważa się, że taka instalacja chłodnicza wraz ze wzrastającym obciążeniem ma swoje ograniczenia. Prowadzenie powietrza nie było optymalne przy pełnym obłożeniu. Urządzenie pracowało w miarę poprawnie, kiedy było w połowie obłożone. W tej sytuacji konieczne okazało się przestawianie wózków z garowanymi kęsami, co zwiększało nakład pracy i przestało być efektywne – dodaje właściciel.
Ze względów wydajnościowych konieczne było produkowanie kilku ciast bułkowych w bezpośrednim ciągu powietrznym. – Przykładamy wagę do ręcznej produkcji i dzięki przekazywanym od pokoleń recepturom i technikom wypiekania nadajemy naszym produktom charakter rękodzieła – opowiada Hoyng. Specjalności, takie jak Holzofenbrot którego receptura pochodzi z 1900 r., są wypiekane w pomieszczeniu sprzedażowym w piecu kamiennym opalanym drewnem, podobnie jak chleb czysto żytni oraz wieniec. Wraz z rosnącymi wymaganiami co do jakości bułek, a także wielkości samej instalacji powstał projekt nowego rozwiązania. Jego cel to wypiekanie w przyszłości wszystkich bułek w jednej instalacji. – Ponieważ nie chciałem już dłużej produkować ciasta w niedzielę, zdecydowałem się zastosować większą instalację. Wdrożenie najlepszych rozwiązań technicznych oraz wysoka jakość wykonania samej instalacji okazały się kluczowe dla uzyskiwania powtarzalnych, najwyższej jakości produktów – podkreśla Hoyng.
Projekt instalacji zamrażalniczo-garowniczej
Projekt nowej, wydajniejszej instalacji powstał wspólnie z firmą Lillnord. Instalacja składa się z jednej komory zamrażalniczej Supraline na 18 wózków piecowych z opatentowaną chłodnicą Supra Cooler oraz półautomatem garowniczym Semiline z programem Flexbaker na 20 wózków.
Oba pomieszczenia mają podłogę ze stali nierdzewnej i są podłączone do zdalnego sterowania. We wrześniu 2007 r. uruchomiono instalację. – Zanim podjąłem decyzję, obejrzałem wiele instalacji. Założenie było jedno: uzyskać ciasto, które jakościowo nie będzie odbiegać od ciasta świeżego; ten efekt zapewniło sterowanie Flexbaker. Ustawiłem przebieg garowania według własnych planów. Próba powiodła się za pierwszym razem. Instalacja jest dobrana pod względem wielkości. Jest o 20% większa aniżeli obecne zapotrzebowanie – dodaje właściciel.
Elastyczność przy wypiekaniu
Półautomat garowniczy Semiline ma ograniczenie temperatury garowania do +18°C, mimo to jest wyposażony w nawilżanie powietrza z wytwornicą pary. Bułki są wprowadzane do urządzenia i przechodzą przez poszczególne etapy programu, jak: zamrażanie, składowanie, garowanie według stopniowo wypracowywanej krzywej temperaturowej i czasowej, aż do osiągnięcia na drugi dzień o godzinie trzeciej pożądanego stopnia garowania. Wyrośnięte półprodukty, przeznaczone dla filii zakładu, są następnie schładzane przy użyciu programu Flexbaker do temperatury składowania i w ten sposób zachowują stabilność konieczną do czasu transportu. Na miejscu w filii są one przechowywane w chłodni cyrkulacyjnej i tak przygotowane czekają na wypiek aż do wieczora.
Efekt końcowy: bułki, o jakich Hoyng zawsze marzył – smaczne, z połyskiem i rozcięciem, z delikatną, cienką i chrupiącą skórką. – Ten, kto dzisiaj umie prawidłowo chłodzić, uzyskuje zdecydowaną przewagę. Nasze bułki mają charakterystyczny wygląd, długo utrzymują świeżość i aromatyczny smak, gdyż dzięki długiemu okresowi składowania produkty uzyskują znacznie więcej smaku aniżeli przy bezpośrednim wypieku. Produkty pszeniczne na zaczynie zyskują na smaku dzięki dłuższemu składowaniu i garowaniu.
Także chleb pszeniczny jest produkowany przy pomocy sterowania Flexbaker. Do produktów żytnich stosowany jest zaczyn solony, nie przechodzą one jednak przez chłodnię. Nowa instalacja może zmieścić 20 wózków w komorze zamrażalniczo-garowniczej.
Przechowywanie w temperaturze -18°C
Komora zamrażalnicza Supraline pomieści 18 wózków. Podczas gdy ciasto na kajzerki, bułki z makiem, sezamem i serem jest wyrabiane codziennie, bułki z rodzynkami, ziarnami, bagietki i bułki toskańskie przechowywane są kilka dni (do 7) w temperaturze -18°C w komorze zamrażalniczej. Także bułki typu Weltmeister, bułki z ziarnami oraz bułki żytnie są produkowane w racjonalnych ilościach i składowane odpowiednio do tygodnia w chłodni, a croissanty i inne ciasta ciągnione – nawet do 14 dni – i to bez strat na jakości. Również dla niewypiekanego ciasta maślanego instalacja stanowi idealne miejsce składowania.
O ile wcześniej konieczne było pakowanie wyrobów, żeby nie wysychały, dziś czynność ta stała się zbyteczna. Jest to możliwie dzięki regulowanym ścianom, które umożliwiają optymalne prowadzenie przepływu powietrza,
a także wysokiej wilgotności powietrza, wytwarzanej przez chłodnicę Supra Cooler. Zastosowany system naparowywania firmy Lillnord pracuje podobnie do napełnionego parownika i wykazuje tym samym małe różnice temperatur między parownikiem i powietrzem otoczenia. Prowadzenie powietrza można łatwo zmieniać poprzez regulację odstępu między blachą a ścianą. Blachę można ustawiać w 5 różnych położeniach. W ten sposób do towaru może dostawać się mniej lub więcej powietrza. Ponadto cyrkulację powietrza regulują pokrywy wierzchnie. Jak przekonuje właściciel piekarni, w instalacji nie występują zjawiska zaszronienia lub zlodowacenia.
Dla zakładu tej wielkości suma inwestycji wraz z koniecznymi przebudowami zewnętrznymi była ogromna. Hoyng jest absolutnie pewien, że dokonał właściwego wyboru zarówno w kwestii koncepcji chłodzenia, jak i oferenta.
Artykuł opisuje instalację zamrażalniczo-garowniczą firmy Lillnord, zaprojektowaną dla powiększającej się niemieckiej piekarni Günthera Hoynga. Projekt składa się z jednej komory zamrażalniczej Supraline na 18 wózków piecowych z opatentowaną chłodnicą Supra Cooler oraz półautomatem garowniczym Semiline z programem Flexbaker na 20 wózków. Przy okazji materiał przedstawia studium dojrzewania do decyzji o inwestycji, która zagwarantowała zrównoważoną, bezpieczną i wysokiej jakości produkcję szerokiego asortymentu. |