Mało kto wie, że kawa to najbogatszy w związki aromatyczne produkt spożywczy. Palona zawiera około 1000 lotnych substancji aromatycznych. Dla porównania – wino ma ich „jedynie” około 500. Dobrą kawę i dobre wino łączy jedno: w obu przypadkach wiele zależy od tego, jak i gdzie były uprawiane.
Podobne artykuły
Babka kokosowo-cytrynowaChleb zakazany: ryż i herbata GenmaichaCynamonki – comfort food na jesieńSekret tkwi w glebie, nasłonecznieniu, ilości opadów, a także intensywności wiatru. Właśnie te czynniki wpływają na nuty smakowe ziaren, których tak poszukujemy. Uprawą kawy codziennie zajmuje się na całym świecie kilkadziesiąt milionów ludzi, którzy rocznie produkują jej ponad 8 mln ton. Około 70% tych ziaren to Arabika, znana z łagodnego, kwaskowatego smaku. Jej krzewy rosną wysoko, z tego też powodu są trudniejsze w uprawie, ale za to słyną z lepszej jakości. Pozostałe 30% to Robusta. Choć łatwiej się ją hoduje, to, jak widać, jest jej mniej. To dlatego, że jest mocna, kwaśna, gorzka, o tytoniowym smaku. Wszystkiemu winna jest między innymi wysoka zawartość kofeiny. To właśnie Robusta często stosowana jest jako tani wypełniacz mieszanek, które upodobali sobie miłośnicy „kofeinowego kopa”, ceniący go sobie bardziej niż dobry smak.
Cechy kawy a jej pochodzenie |
„Mała czarna” idealna
Pijąc „małą czarną”, pomyślmy o sposobie zbioru, obróbce ziarna, stopniu palenia, mielenia i – na koniec – o metodzie parzenia kawy. Dobra kawa na pewno nie była hodowana z użyciem sztucznych nawozów, a zebrana została z pewnością ręcznie. Tylko doświadczony farmer wybierze jedynie dojrzałe owoce. To dzięki niemu, a także starannej obróbce, napar ma szansę mieć pełny aromat, który określany jest mianem duszy kawy, charakteryzujący się umiarkowaną kwaskowością, czyniącą napar wytrawnym, delikatnym, o przyjemnej goryczce.
Kawy z plantacji ekologicznych, a to one są warunkiem dobrego smaku, stanowią zaledwie kilka procent całkowitej produkcji kawy, dlatego znalezienie ich w jakimkolwiek markecie graniczy z cudem. Na sklepowych półkach znaleźć można kawy uprawiane przemysłowo, a to oznacza, że zostały wyhodowane z użyciem sztucznych nawozów, zebrano je maszynowo (w ten sposób zerwano z krzewu także owoce niedojrzałe), a na koniec upalono niedbale w ogromnych piecach komorowych. Kawy te na opakowaniu nie mają zaznaczonej daty palenia. W filiżance charakteryzują się kwaśnym smakiem, z bardzo nieprzyjemną goryczką, która psuje cały bukiet smakowy kawy, dlatego też większość ludzi zalewa taką kawę mlekiem i zasypuje cukrem, by zabić ten nieprzyjemny smak.
Tymczasem dobra kawa nie potrzebuje zbędnych ulepszaczy. Co ważne, jest również zdrowa: dostarcza witamin C, E, A, zaś dzięki błonnikowi poprawia trawienie. Na dodatek jednym z najważniejszych jej składników są polifenole, które przeciwdziałają starzeniu i chronią przed wieloma chorobami, takimi jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.
Parowanie kawy z dodatkami
Jeżeli jednak ktoś lubi parować kawę z różnymi dodatkami, warto zrobić to dobrze. Odpowiednio łącząc kawę z owocami, czekoladą czy mlekiem, można uzyskać bardzo ciekawe drinki. Przykłady – poniżej.
>> Kawy cechujące się nutami czekoladowymi
Kawy cechujące się nutami czekoladowymi dobrze łączą się z takimi owocami, jak: maliny, truskawki, wiśnie czy borówki.
Przykładowy drink:
• kawa zaparzona we French Pressie /w dripperze/aeropressie: około 150-200 ml,
• podgrzane (ale nie zagotowane) mleko: około 150-200 ml,
• kilka kostek białej czekolady,
• duża łyżka musu z truskawek.
Wszystko łączymy razem, rozpoczynając od czekolady i musu, następnie dodając kawę i mleko.
Ponadto kawy takie dobrze łączą się z orzechami.
Przykładowy drink:
• mleko migdałowe: około 25-30 ml,
• jedna gałka lodów migdałowych,
• pojedyncze espresso,
• świeżo zmielony cynamon i posiekane migdały.
Do małego szklanego naczynia wlewamy mleko migdałowe, dodajemy lody i espresso. Wszystko dekorujemy szczyptą cynamonu i posiekanych migdałów.
* * *
>> Kawy cechujące się nutami orzechowymi oraz czekoladowo-orzechowymi
Kawy takie dobrze łączą się z alkoholem.
Przykładowy drink („Irish Coffee”):
• kawa zaparzona we French pressie/w aeropressie/syfonie: około 120 ml,
• dwie łyżeczki cukru trzcinowego,
• irlandzka whiskey: około 30 ml,
• ubita śmietanka (w shakerze): około 30 ml.
Do szklanego naczynia wlewamy kawę, dodajemy cukier, whiskey i mieszamy. Następnie delikatnie, po łyżce, wlewamy świeżo ubitą śmietankę, która powinna „położyć się” na kawie. „Irish Coffee” zostało wymyślone przez Joego Sheridana w 1942 roku i po dziś dzień jest najbardziej popularnym drinkiem na bazie kawy.
* * *
>> Kawy charakteryzujące się nutami owocowymi
Kawy z nutami owocowymi dobrze łączą się z owocami. Tak powstał słynny w USA drink „I’m your Huckleberry”.
Przykładowy drink („I’m your Huckleberry”):
• kawa zaparzona w dripperze (zaparzaczu przelewowym) lub we French pressie razem z kilkoma plastrami jabłka,
• mus z borówek: około 25 ml,
• mus z jabłek: około 10 ml.
Do szklanki wlewamy kawę, dodajemy mus z borówek i mus z jabłek. Dekorujemy skórką z limonki albo plastrami jabłka. Jeśli ktoś chciałby osłodzić napój, może do tego użyć syropu cukrowego, najlepiej domowej roboty.
* * *
>> Kawy odznaczające się nutami karmelu
Kawy te dobrze łączą się z miodem, trzciną cukrową oraz melasą.
Przykładowy drink:
• kawa zaparzona na kostki lodu/cold brew, czyli kawa macerowana na zimno: około 100 ml,
• zamrożone mleko w formie kostek lodu: około 3-4 sztuki,
• syrop waniliowy: około 5-10 ml,
• miód: około 5-10 ml,
• świeżo mielony cynamon: ćwierć małej miarki,
• zimne mleko: około 100 ml.
Do szklanego naczynia wrzucamy zamrożone mleko w formie kostek do lodu, następnie dodajemy syrop, miód, cynamon i zimne mleko. Wszystko zalewamy kawą.
Krzysztof Barabosz