...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Administrator

Jemy oczami! Jak światło wpływa na nasz apetyt?

Pierwszym zmysłem, który eksploruje otoczenie, kiedy przekraczamy próg piekarni, cukierni bądź kawiarni, jest węch. Podczas gdy aromat świeżo wypiekanego pieczywa, kawy czy słodkich przysmaków zaczyna pobudzać apetyt, światło kreuje w naszej głowie odbiór wnętrza za pomocą wzroku.

Odpowiednie oświetlenie produktów z wystawowej lady i przestrzeni jadalnej zachęci do zakupu oraz pozostania w lokalu na dłużej. Oto kilka wskazówek, jak zaprojektować doskonałe oświetlenie, które zwiększy satysfakcję klientów i podkreśli kulinarne uroki naszej przestrzeni.

Kolor
Po pierwsze, światło ma kolor. W zależności od tego, czy wybierzemy oświetlenie ledowe, czy tradycyjne żarówki lub świetlówki albo też inne, uzyskamy nieco inną poświatę. A to będzie miało wpływ na to, jak będą prezentować się nasze produkty. Chleby, bułki, ciasta i pozostały asortyment spożywczy zdecydowanie lubi światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Ciepłe światło od 2700 K do 3000 K i > 90Ra CRI najskuteczniej wzmocni kolor chleba i ciast. Choć pieczywu i innym produktom zdecydowanie sprzyja wspomniane ciepłe światło, najważniejszą rzeczą jest konsekwencja. Staraj się zachować oświetlenie witryn, używając tego samego typu żarówki we wszystkich miejscach. Niespójne oświetlenie zaburza wykorzystanie pełnego potencjału wizualnego.

Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do wielu źródeł światła, lampy LED nie powodują nadmiernego wysuszania pieczywa. Na podstawie badań rynkowych szacuje się, że odpowiednie oświetlenie sprawiające, że produkty wyglądają apetycznie i świeżo, zwiększa sprzedaż nawet o 30%.Intensywność
Czy twoje oświetlenie jest jasne, czy raczej słabe? W przypadku sklepów rzadko dochodzi do nadmiernego oświetlenia. Problemem jest częściej zbyt słabe światło, przez co produkty nie są widoczne dla klienta. Inną problematyczną kwestią są okna skierowane na wschód lub zachód. Jeśli promienie słoneczne są zbyt intensywne przez cały dzień, warto zainwestować w żaluzje lub rolety, które pomogą stworzyć przyjemny nastrój w cukierni lub piekarni. Bardzo intensywne, ale przy tym równomierne oświetlenie potrzebne jest raczej na produkcji, nie w samym lokalu. Pamiętaj, że odpowiednie oświetlenie sprzyja produktywności pracownika, który nie musi wytężać wzroku lub mocno się nachylać, by dostrzec detale. Żarówki i oprawy LED o zrównoważonym świetle dziennym dadzą ci przewagę w tworzeniu lepiej oświetlonego obszaru produkcyjnego.Różne cele, różne oświetlenie
1. Oświetlenie główne – odpoczynek przy cappuccino
Oświetlenie główne jest kombinacją wpadającego przez okna światła naturalnego oraz zainstalowanych opraw oświetleniowych, kreuje ono dominujący nastrój w lokalu. Aby nasi klienci poczuli przyjemne odprężenie i zdecydowali się na dłuższą chwilę przy kawie, warto postawić na niższe natężenie światła o ciepłej barwie (2600-2700 K). Oprawy wiszące nad stołami czy kinkiety ścienne to doskonałe rozwiązania, kiedy chcemy stworzyć przytulne i klimatyczne strefy odpoczynku oraz relaksu.

2. Oświetlenie zadaniowe – chrupkość na wyciągnięcie ręki
Oświetlenie zadaniowe zwiększa funkcjonalność poszczególnych obszarów w lokalu. W piekarni, cukierni czy kawiarni to półki na kosze z pieczywem czy gabloty wypełnione apetycznymi deserami zasługują na szczególną uwagę i mają przyciągnąć wzrok kupujących.
– Nowoczesne rozwiązania LED są dedykowane określonym wyrobom spożywczym. Specjalnie dobrana temperatura barwowa światła na poziomie 2400 K, wysoki współczynnik oddawania barw powyżej 90, właściwy kąt nachylenia oraz odległość źródła światła od towaru wydobędą z naszych wypieków chrupkość, świeżość i apetyczny złotobrązowy odcień. W przypadku wystaw z deserami zawsze doradzam klientom wybór punktowych opraw o nieco chłodniejszej barwie światła (3000 K), które sprawią, że produkty będą wyglądać wyraziście i apetycznie. Warto podkreślić, że oprawy LED emitują znacznie mniej ciepła, od tradycyjnego oświetlenia żarowego, zatem odpowiedni projekt instalacji LED z dostosowanym natężeniem światła nie spowoduje wysychania czy psucia się żywności. Oprawy LED to także najbardziej energooszczędne i ekonomiczne w użytkowaniu rozwiązanie z perspektywy właściciela lokalu – wyjaśnia Filip Gabryelczyk, retail manager w Trilux Polska.3. Oświetlenie akcentujące – wisienka na torcie
Oświetlenie akcentujące pełni funkcję dekoracyjną, podkreśla elementy architektury i wystroju wnętrza. Jeśli masz w swoim lokalu dzieła sztuki czy kolekcję fotografii przedstawiających historię działalności piekarni, cukierni czy kawiarni, kierunkowe oświetlenie akcentujące, np. na szynoprzewodach, wyeksponuje je i nada przestrzeni indywidualny charakter.


* * *

Podsumowując, dzięki profesjonalnie zaprojektowanemu oświetlenia, które uwzględnia psychologię zakupów, jesteśmy w stanie osiągnąć lepsze rezultaty sprzedażowe. Atrakcyjna wizualnie atmosfera i umiejętne podkreślenie tego, co w naszych produktach najlepsze, to ważny składnik przepisu na sukces!

 

Bieżące wydanie czasopisma

jak pracować z makiem, by upiec makowiec doskonały. Budowanie domku z piernika. Na czym polega nieuczciwa konkurencja? Receptury na świąteczne i zimowe specjały. I wiele innych. Zapraszamy do lektury!

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  oprogramowanie dla piekarni

  żytni IG niski indeks

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji