...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja MW, materiał promocyjny

Kto pyta nie błądzi - interpretacje ZUS

Prowadzisz firmę? Masz wątpliwości dotyczące przepisów? O wydanie pisemnej interpretacji możesz zwrócić się również do Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej mówi o tym, że przedsiębiorca może złożyć wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, dotyczącej zarówno zakresu, jak i sposobu zastosowania przepisów. Przez przedsiębiorcę rozumie się tu osobę prawną lub fizyczną, a także jednostkę organizacyjną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą. Przedsiębiorca to także wspólnik spółki cywilnej – w zakresie wykonywanej działalności gospodarczej.

Interpretacja może dotyczyć tylko tych przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych, zaś składając taki wniosek należy przedstawić w nim stan faktyczny , przyszłe zdarzenie, a także własne stanowisko w danej sprawie.

Również Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek udzielać pisemnych interpretacji w m.in. w następującym zakresie:
podlegania ubezpieczeniom społecznym;
podstawy wymiaru składek (w tym zasad ich obliczania);
obowiązku opłacania i podstawy wymiaru składek na Fundusz
       Emerytur Pomostowych;
zasad ustalania właściwego ustawodawstwa.

Interpretacje takie, w drodze decyzji od której przysługuje odwołanie, wydają w Polsce dwa oddziały ZUS – w Gdańsku i w Lublinie. Wnioski można jednak składać we wszystkich jednostkach, zostaną one bowiem przekazane do właściwych terytorialnie oddziałów. Wydana interpretacja zawierać będzie wskazanie prawidłowego stanowiska w danej sprawie oraz uzasadnienie prawne wraz z pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia.

Jak wypełnić wniosek?

Składany przez przedsiębiorcę wniosek o wydanie interpretacji powinien zawierać:
nazwę firmy przedsiębiorcy
oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu
       przedsiębiorcy (wraz z kodem pocztowym);
adres do korespondencji (gdy jest on inny niż adres siedziby albo
       adres zamieszkania przedsiębiorcy);
numer identyfikacji podatkowej (NIP);
numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym
       albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej;
przedstawienie faktycznego stanu sprawy.

Należy pamiętać, że wydanie interpretacji nie jest darmowe – wniosek podlega opłacie w wysokości 40 zł. W sytuacji, kiedy wniosek zawierać będzie więcej niż jeden stan faktyczny bądź zdarzenie, opłata zostanie pomnożona  przez ilość tych stanów (zdarzeń).

Ustaloną kwotę należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku na rachunek tego oddziału, który jest właściwy do rozparzenia wniosku. W przypadku nieuiszczenia opłaty w terminie wniosek nie będzie rozpatrzony.
Z rozwiązania, jakim jest wydanie pisemnych interpretacji warto skorzystać w przypadku wszelkich wątpliwości dotyczących prawidłowego sposobu postępowania – może to zaoszczędzić wielu problemów w przyszłości, zaś ostatecznie uratować przed niewłaściwymi rozliczeniami z Zakładem.

autor: Justyna Gul

Bieżące wydanie czasopisma

W czym tkwi fenomen bento cake? Co zagraża dziś najmocniej lodziarniom rzemieślniczym? Jakie nowinki pojawiły się na tegorocznych targach Sigep?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać   

  Drodzy Czytelnicy, wszystkie materiały na portalu Mistrz Branży są darmowe. Wspieramy tym rzemiosło, bo jest dla nas najważniejsze. Jeśli możecie, wspomóżcie również nasze dzieło wykupując prenumeratę lub przekazując cegiełkę na funkcjonowanie i rozwój. Z góry dziękujemy.

  wspieraj twórczość Mistrza Branży wspieraj twórczość Mistrza Branży
   


  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  żytni IG niski indeks

  oprogramowanie dla piekarni

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji