"Mistrz Branży" łączy ludzi. W październikowym wydaniu jeszcze więcej miejsca oddajemy Wam, rzemieślnikom czy osobom związanym z branżą. Co to oznacza? Więcej rozmów z branżą, więcej artykułów, w których młodzi rzemieślnicy prezentują swoje umiejętności i pasje. Nowe pomysły, nowe twarze i ten sam dobry "Mistrz Branży".
Edukacja, promocja i rzemiosło – te słowa wyjątkowo często padają w październikowym wydaniu „Mistrz Branży”. A to dlatego, że zaprosiliśmy do rozmowy trzy osoby: • Wiesława Kucię, wicemistrza świata w piekarstwie z 2009 r., • Roberta Krzyszczaka, wiceprezesa nowego Stowarzyszenia Rzemiosło Przyszłości oraz • Szymona Konkola, nauczyciela i lidera MAMZ.
Wiesław Kucia uparł się, że najlepiej promować piekarstwo poprzez szkolenia z piekarstwa artystycznego, poprzez większy udział polskich piekarzy w mistrzostwach świata (ba! chciałby stworzyć elitę polskich mistrzów), a także naukę w szkole zawodowej na wysokim poziomie.
Robert Krzyszczak – w ramach Stowarzyszenia Rzemiosło Przyszłości, założonego wspólnie z Martą Truskolawską, Katarzyną Mojzykiewicz i Sabiną Klimek – chce postawić na promocję całego rzemiosła polskiego. Jak? Podsuwając pomysł zorganizowania w Polsce np. Mistrzostw Świata Rzemieślników. Szymon Konkol obecnie wyprowadził MAMZ ze szkoły, bo zakłócał… edukację. Zobaczymy, czy w nowym miejscu swobodnie będzie rozwijał ideę Akademii, w której młodzież bezpłatnie może podnosić kwalifikacje zawodowe pod okiem różnych mistrzów-wolontariuszy, uczestniczyć w konkursach… z których, niestety, nic nie wynika.
Proszę sobie teraz wyobrazić, co by wyszło z synergii tych koncepcji. MAMZ jako inkubator młodych talentów połączony z programem wspierania, prowadzonym przez utytułowanego szkoleniowca. Do tego Mistrzostwa Świata Młodych Rzemieślników w Polsce, podczas których wystawiamy silną młodą reprezentację. Niemożliwe? Nie ma rzeczy niemożliwych, tylko czasem brakuje wyobraźni. Zapraszamy do lektury wszystkich rozmów, do szukania punktów stycznych, łącznia pomysłów i współpracy.
W tym wydaniu proponujemy m.in.:
- Nowy cykl: Piekarnia w mieście, czyli praktyczny przewodnik inwestora. Jak pisze nasz nowy autor, mgr inż. arch. Michał Składanowski, "Chleb, żeby był dobry, musi wyrosnąć w ładnym miejscu, ale do tego trzeba dodać obwarowania prawne, które to wymarzone miejsce musi spełniać. Dlatego w pierwszym odcinku skupimy się na lokalizacji pod różnym kątem.
- Kiedy pieczywo ze zwrotu jest odpadem, a kiedy surowcem do ponownego zagospodarowania? Jakie pieczywo w jakich produktach może być wtórnie przetworzone, a także czy jest możliwa produkcja pieczywa bez zwrotów - na te pytania odpowiada dr hab. Dariusz Dziki w artykule Odpad czy surowiec wtórny?
- Piotr Krzciuk drąży temat społecznej odpowiedzialności biznesu i przedstawia piekarnie, cukiernie, które zysk pojmują w kategoriach moralnych. Poznajcie etyczne modele biznesu, z Polski i za granicy, łączące generowanie zysku z czynieniem świata lepszym miejscem.
- W lipcu 2013 r. lista ponad 500 produktów objętych programem powiększyła się o kolejne wyroby i coraz więcej na niej wyrobów piekarskich. Dlaczego warto zabiegać o taki certyfikat, opowie Mirek Drewniak, przewodniczący Loży Ekspertów „Doceń polskie”, a zarazem doświadczony szef kuchni. Zapytamy też, jakim pieczywem wkupić się w łaski naszego rozmówcy.
- Piekarska saga Putków - synergia czterach pokoleń, które rozwijają jedną z największych piekarni w Warszawie!
- Jak nie pogubić się z opakowaniami, a dokładnie z nowymi przepisami w sprawie opakowań - o to najlepiej pytać Mariusza Dykę, naszego specjalistę od gospodarki opakowaniami, lub przeczytać jego najnowszy artykuł Z opakowania po nowemu
- Ile skarbów kryje się w brązowych daktylach i jak wykorzystać te orientalne owoce we własnej cukierni? Czy daktyle to dobry smak dla polskich konsumentów? Aleksandra Paprota zaprasza do krainy daktyli, ich różnorodości i wielości zastosowań w orientalnym cukiernictwie i nie tylko...
- Dla każdego czekoladziarza w procesie temperowania czekolady ważna jest odpowiednia, homogenna struktura krystaliczna tłuszczu, będąca efektem równowagi między uwalnianym ciepłem krzepnięcia a odprowadzonym ciepłem podczas chłodzenia. Jak skontrolować i utrzymać ten moment? O tym więcej pisze Piotr Ławrowski w tekście Temperometr - wyznacznik indeksu perfekcyjnej krystalizacji.
- Podstawowe narzędzia każdego sugarcraftera, czyli MUST HAVE według Karoliny Ciesielskiej
- Relacja z targów BAKEPOL, które po raz pierwszy odbyły się w Lublinie. Zamiast własnych ocen publikujemy opinie wystawców. Co sądzą o nowej lokalizacji? Czy spełniła ich oczekiwania? Gdzie widzą minusy? I czy warto tu wrócić za dwa lata? Zapraszamy również do pełnej relacji ze Strefy Mistrza, w której łączyły się różne koncepcje na chleb i przekąski!
Spis treści Mistrz Branży październik 2013
Rozmowa Mistrza Branży
Doceńmy piekarstwo, piekarzy i młode talenty – rozmowa z Wiesławem Kucią, wicemistrzem świata w piekarstwie z 2009 r.
Manifest Przyszłości – rozmowa z Robertem Krzyszczakiem, wiceprezesem Stowarzyszenia Rzemiosło Przyszłości
Piekarska saga Putków
Do trzech razy sztuka – rozmowa z Szymonem Konkolem, liderem MAMZ
Pieczywo tak dobre, że aż... – rozmowa z Mirkiem Drewniakiem, przewodniczącym Loży Ekspertów z Programu „Doceń polskie”
Efektywne zarządzanie
Z opakowaniami po nowemu
Piekarnia w mieście
Zysk moralny
Edukacja
Egzaminy zawodowe. Tak, ale jakie?
Kulisy produkcji
Odpad czy surowiec wtórny?
Temperometr - wyznacznik indeksu perfekcyjnej krystalizacji
Wszystko o drożdżach
Skarby daktyli, cz.I
MUST HAVE – przybornik sugarcraftera
Receptury/Tutorial
Ciacho globtroterów – cz. II
Na polska nutę
Ciasto migdałowe z wiśniami
Smerfny tort
Karmelowa biedronka
Ciasto WiedeńskieSprzedaż i ekspozycja
Sprzedaż i ekspozycja
Fakty i mity o marketingu
Śniadanie na targu
Bakepol z Mistrzem Branży 65-73
Bakepol w obiektywie Mistrza Branży
Bakepol w opinii wystawców
Strefa Mistrza w obiektywie
Pieczywo w różnych odsłonach
Flash News (m.in.)
Akademia Mistrza – wczoraj, dziś i jutro
Dni Otwarte w firmie Dekor Pol
Promocja Lesaffre Strefa Premium
Harmonogram szkoleń i konferencji październik-listopad 2013
Prosto z rynku
Numery wydane:
Mistrz Branży styczeń-luty 2012 tutaj
Mistrz Branży marzec 2012 tutaj
Mistrz Branży kwiecień 2012 tutaj
Mistrz Branży maj 2012 tutaj
Mistrz Branży lipiec 2012 tutaj
Mistrz Branży wrzesień 2012 tutaj
Mistrz Branży listopad 2012 tutaj
Mistrz Branży grudzień tutaj
Mistrz Branży styczeń 2013 tutaj
Mistrz Branży luty 2013 tutaj
Mistrz Branży marzec 2013 tutaj
Mistrz Branży maj 2013 tutaj
Mistrz Branży lipiec-sierpień 2013 tutaj
Mistrz Branży wrzesień 2013 tutaj
Zapraszamy do lektury. Naprawdę warto!
Zamów prenumeratę magazynu "Mistrz Branży"
nr tel. 32 729 96 80
email: prenumerata@MistrzBranzy.pl
Cena prenumeraty:
-roczna 99 zł brutto
-półroczna 60 zł brutto
więcej informacji o prenumeracie