...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Nierówne szanse mikrofirm wobec rolników wytwarzających żywność

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt ustawy o produkcji żywności przez rolników, która ma ułatwić sprzedaż produktów wytworzonych przez rolników we własnych gospodarstwach. Projektowane przepisy przewidują m.in. ułatwienia w zakresie wymagań sanitarnych, zwolnienia podatkowe do 40 tys. zł przychodu rocznego.

Są to kolejne znaczne ułatwienia dla rolników wytwarzających żywność. Już w 2015 r. wprowadzono zasadnicze zmiany ułatwiające przetwarzanie i sprzedaż produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli poprzez wyłącznie jej z działalności gospodarczej i umożliwienie opodatkowania 2-proc. podatkiem ryczałtowym (pod pewnymi warunkami, m.in. produkcja bez zatrudnienia pracowników, sprzedaż nie dla firm, limit przychodów 150 tys. euro). Wyłączenie tej działalności z działalności gospodarczej oznacza także zwolnienie rolników z wysokiego podatku od nieruchomości.

Te bardzo korzystne przepisy weszły w życie 1 stycznia 2016 r., ale podobno tylko nieliczni rolnicy zdecydowali się z nich skorzystać. Dlatego resort rolnictwa przygotował kolejne, jeszcze korzystniejsze rozwiązania, w tym ułatwienia w zakresie nadzoru weterynaryjno-sanitarnego.

Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego wprowadzenie tych przepisów dodatkowo zaostrzy wcześniej już stworzone nierówne warunki dla produkcji i sprzedaży żywności na korzyść rolników wobec mikrofirm produkujących żywność.

Małe zakłady przetwórcze, pracujące na warunkach ustalonych dla działalności gospodarczej, nie poradzą sobie w tej sytuacji. Będą musiały zapłacić wyższy podatek dochodowy, np. w ryczałcie 5,5% od przychodu, znacznie wyższe składki na ubezpieczenia społeczne, podatek od nieruchomości i przede wszystkim sprostać kosztownym i biurokratycznym przepisom sanitarnym.

Z projektowanych ułatwień może skorzystać około 1 miliona rolników, co oznacza możliwość pojawienia się nierynkowej konkurencji wobec mikrofirm produkujących żywność na bardzo dużą skalę.

Źródło ZRP

Bieżące wydanie czasopisma

Jaki krem do przekładania, a jaki do tynkowania tortu? Od czego zacząć wegańską rewolucję w cukierni? Co to jest crookie? I czym się różnią świderki Ice Dream Team?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji