Od kilku lat na naszym rynku pojawia się coraz więcej tzw. żywności ekologicznej. Sama nazwa nie świadczy o tym, że taki produkt spełnia unijne wymogi. Jak więc upewnić się, co do pochodzenia kupowanej przez nas żywności?
Zwracajmy szczególną uwagę na etykietę – może to być sklep ze zdrową żywnością, może tylko stoisko albo stragan. W Polsce coraz więcej konsumentów czyta informacje zawarte na produktach. Głównie sprawdzają termin przydatności do spożycia oraz skład. Poszukiwacze żywności ekologicznej wiedzą, że powinni kupować produkty opatrzone szczególnym znakiem.
Logo ekologicznej żywności jest wspólne dla całej Unii Europejskiej i stanowi kluczową informację w przypadku ekożywności. Aktualnie jest to zielono-niebieskie koło z kłosem w środku i napisem: „Rolnictwo ekologiczne”. Od 1 lipca 2012 r. w całej Unii Europejskiej obowiązywać będzie nowe logo: liść z gwiazd na zielonym tle. Musi ono znajdować się na wszystkich paczkowanych produktach ekologicznych, wytworzonych w krajach unijnych.
Obu znaków można używać tylko do 30 czerwca 2012 r., gdyż wtedy kończy się dwuletni okres przejściowy i nastąpi konieczność stosowania nowego logo. Na półkach sklepowych od 1 lipca br. mogą pozostać tylko te ekologiczne produkty, które zostały oznaczone liściem. Producenci tego typu żywności muszą spełniać dodatkowe wymagania oraz przejść przez cały proces uzyskania certyfikatu potwierdzającego fakt produkowania ekożywności.
Etykieta ekologicznej żywności musi zawierać:
– numer jednostki certyfikującej, np. PL-EKO-01
– nazwa i adres producenta lub sprzedawcy. Również firma sprzedająca takie wyroby na wagę, powinna posiadać dowód na posługiwanie się nazwą – żywność ekologiczna, czy też bio, eko lub org (od angielskiego organic)
Wykaz jednostek certyfikujących można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa www.minrol.gov.pl. Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na koniec 2010 r. zarejestrowanych było ponad 20 tys. gospodarstw ekologicznych, z czego najwięcej gospodarstw rolnych znajduje się w województwie zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim, natomiast najwięcej przetwórni ekologicznych notują województwa: mazowieckie, lubelskie, wielkopolskie i małopolskie.