...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Ponad 1,3 mln elektronicznych profili w ZUS

Platforma Usług Elektronicznych, w skrócie PUE, została udostępniona dla płatników składek i ubezpieczonych w czerwcu 2012 roku. Od tamtej pory swój profil w elektronicznym ZUS założyło ponad 1,3 mln użytkowników.

Jak przekonuje nas ZUS na swojej stronie internetowej, Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to zestaw nowoczesnych usług dla wszystkich klientów ZUS. Zarówno dla ubezpieczonych (pracowników, zleceniobiorców, etc.), jak i przedsiębiorców. Z platformy mogą korzystać również świadczeniobiorcy, czyli osoby pobierające zasiłki z ZUS, emerytury lub renty.

Do czego służy profil w ZUS
Dzięki platformie mamy możliwość zrealizowania wielu spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu. Na osobistym profilu znajdziemy informacje o składkach, tytułach do ubezpieczeń, przeliczymy naszą przyszłą emeryturę oraz sprawdzimy, czy płatnik składek zgłosił nas i członków naszej rodziny do ubezpieczeń. Możemy również sprawdzić, czy nasze dane osobowe i teleadresowe są aktualne. Istnieje także możliwość zmiany przestarzałych danych dzięki kilku kliknięciom.

Przedsiębiorca może bez problemu sprawdzić dane swoich pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń. PUE to również możliwość złożenia lub odbioru niektórych dokumentów, takich jak zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami. Przy pomocy dodatkowej aplikacji ePłatnik osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczą składki za siebie i pracowników oraz wyślą niezbędne deklaracje rozliczeniowe, dokonają zgłoszeń i wyrejestrowań ubezpieczonych.
Jeżeli otrzymujemy świadczenie z ZUS (zasiłek chorobowy, macierzyński, emeryturę, rentę etc.) w PUE znajdziemy szczegółowe informacje o tych świadczeniach. Będziemy mogli sprawdzić swoje zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA, czy też na koniec roku pobrać PIT do rozliczeń z urzędem skarbowym.

Trzy sposoby na wejście do elektronicznego ZUS
Platforma Usług Elektronicznych ZUS dostępna jest pod adresem http://pue.zus.pl. Aby móc z niej korzystać, musimy się na niej zarejestrować.

Rejestracji możemy dokonać na 3 sposoby:
1. Przy pomocy bezpiecznego podpisu elektronicznego – sposób zarezerwowany dla osób dysponujących płatnym certyfikatem. Taka rejestracja nie wymaga stawiania się w urzędzie.
2. Przy pomocy Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) – sposób ten przeznaczony jest dla osób, które posiadają aktywny profil zaufany na portalu ePUAP (http://epuap.gov.pl.).
3. Rejestracja bezpośrednio w PUE, co jednak wymaga potwierdzenia danych w ciągu 7 dni w wybranej jednostce ZUS.
Rejestracja profilu niezaufanego jest dwuetapowa. Pierwszym krokiem jest założenie konta na pue.zus.pl. Po założeniu go otrzymamy na adres mailowy potwierdzenie założenia konta oraz unikalny numer identyfikacyjny tzw. login.Drugim krokiem jest potwierdzenie swojej tożsamości. Niestety tego potwierdzenia należy dokonać w jednostce ZUS. Także zanim zaczniemy korzystać z dobrodziejstw platformy, jedna wizyta w urzędzie będzie niezbędna. Na wizytę obowiązkowo zabieramy ze sobą dokument tożsamości i pamiętamy, że powinniśmy ją odbyć w ciągu 7 dni od daty rejestracji wniosku przez Internet.

Profil zaufany i podpis elektroniczny dają większe możliwości
Niestety samo potwierdzenie naszego profilu w ZUS nie da nam możliwości korzystania ze wszystkich funkcji elektronicznej platformy. Aby móc wysyłać i odbierać pisma, wnioski i inne dokumenty należy mieć możliwość podpisywania ich podpisem elektronicznym. Na szczęście nie ma konieczności zakupu kwalifikowanego certyfikatu. Możemy w tym celu skorzystać z bezpłatnego profilu zaufanego ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Aby go założyć, należy udać się na stronę epuap.gov.pl i również tak jak w przypadku PUE ZUS, założyć tam konto. Najlepiej złożyć wniosek w tym samym czasie gdy składamy wniosek o konto w ZUS bowiem jeden i drugi profil będziemy mogli uwierzytelnić podczas tej samej wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Po takiej podwójnej rejestracji będziemy mieć pełny dostęp do wszystkich funkcjonalności PUE.
Zweryfikowanie profilu zaufanego ePUAP jest szczególnie ważne dla przedsiębiorców. Aby móc korzystać z aplikacji ePłatnik i wysyłać za jej pośrednictwem dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe niezbędny jest certyfikat kwalifikowany (płatny) lub właśnie potwierdzony profil zaufany ePUAP (bezpłatny).

Warto też pamiętać, że nasz Profil Zaufany będziemy zobowiązani przedłużać raz na 3 lata. Także co jakiś czas wizyta w urzędzie niestety nas nie ominie.

Komu naprawdę profil w elektronicznym ZUS się przydaje?
Zarejestrowanie Profilu PUE ZUS na pewno ułatwia życie mikroprzedsiębiorcom. Dzięki niemu płatnicy składek oszczędzają czas wcześniej przeznaczany na wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Nie muszą również co miesiąc składać papierowych deklaracji.

Jeżeli zaś chodzi o ubezpieczonych, to zapewne będą oni dużo rzadziej logowali się do serwisu. Niemniej jednak sprawdzenie od czasu do czasu czy na pewno jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczeń i czy odprowadzane są za nas składki każdemu się przyda.

Marta Felczak, Tax Care, Idea Bank


Bieżące wydanie czasopisma

Za co Polacy pokochali jagodzianki? Czym ustabilizować krem na zimno? Jak projektować słodkie stoły? Skąd się biorą alergie pokarmowe? Do czego dodawać szafranu?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji