Jednym z ważniejszych obecnie trendów, który szczególnie przypadł nam do gustu, są tapety. Ten niezwykle prosty zabieg aranżacyjny zastosowany na całej ścianie lub jej fragmencie potrafi stworzyć wyjątkową dekorację, która odmieni pomieszczenie i sprawi, że pojawi się w nim to nieuchwytne „coś”.
Podobne artykuły
Pochwała rzemiosła w nowoczesnym wydaniuKreatywne pomysły na udekorowanie wielkanocnego stołu – inspiracjePsychologia kolorów w przestrzeni gastronomicznejTym bardziej nas to cieszy, ponieważ moda ta coraz odważniej wkracza do wnętrz, odczarowując negatywne skojarzenia z poprzednich dekad. Naszym zdaniem dobrze dobrana tapeta będzie zachwycać teraz i za kilka lat. Na co zatem warto „postawić”?
Najczęściej wybór pada na tapety z motywami kwiatowymi. Od kilku sezonów zdobią nasze kawiarnie, restauracje, a nawet przestrzenie prywatne: salony i sypialnie. Do tej pory najmodniejsze były duże, a nawet ogromne wzory. Obecnie do łask wracają również drobne, powtarzające się motywy. Niezależnie od rozmiaru ważne, aby były zachowane w kolorystyce neutralnej, subtelnie rozbielonej czy nawiązującej do kolorów ziemi.
Ta sama zasada tyczy się wzorów roślinnych. Bardzo duże liście palmy, monstery lub bananowca w stonowanych brązach i zieleniach będą piękne i „w punkt”. Takie wzory świetnie wpisują się w najgorętsze trendy wnętrzarskie: odświeżony vintage, boho, styl nawiązujący do natury. A jeśli na roślinnej tapecie zaobserwujemy egzotyczne ptaki, gepardy lub małpy, będzie to tylko na plus. Najczęściej takie tapety są odważniejsze nie tylko pod względem wzoru, ale również kolorystyki, która jest żywsza i bardziej zdecydowana (chociaż niekiedy możemy znaleźć też takie w spokojnej lub rozbielonej kolorystyce). Motywy roślinne i kwiatowe pojawiają się również w odsłonie silnie nawiązującej do japońskiej stylistyki: drzewa wiśniowe, żuraw mandżurski, bambus czy charakterystyczne krajobrazy.
Na topie są także wnętrza minimalistyczne lub zaprojektowane w subtelnej kolorystyce nude (dominują beże, delikatne, złamane szarości, brązy, biele). Idealnie wpasują się tu jednokolorowe tapety o strukturze lnu, rattanu, bambusa, plecionki czy welwetu, dające bardzo subtelny, ale niezwykle elegancki efekt. Na przeciwległym biegunie są te imitujące bardzo popularne obecnie materiały, jakimi są marmur i lastryko. W tym przypadku zalecamy ostrożność zarówno podczas doboru wzoru, jak i jakości tapety, trzeba zadbać o to, aby efekt końcowy nie był tandetny.
Na rynku pojawiło się dużo tapet w charakterystyczne geometryczne wzory o wyrazistych kolorach, garściami czerpiących z wzornictwa art déco: butelkowa zieleń, granat, bordo, czerń, przełamanych elementami metalizującymi. Niektóre najpopularniejsze wzory znajdziemy również w delikatniejszych wariantach (pudrowy róż, szałwiowy, beże), które świetnie sprawdzą się we wnętrzach stanowiących wyjątkową mieszkankę stylów, np. przełamanego skandynawskiego czy minimalistycznego.
Rok 2022 podsunął nam również inne inspirujące rozwiązanie wnętrzarskie, które zostanie z nami na dłużej, tj. ścienne murale. W tym przypadku wzorów jest bardzo dużo: roślinne, nawiązujące do natury, abstrakcyjne grafiki, imitujące obrazy. Na pewno wpiszą się w wiele interesujących aranżacji i stylów. Dzięki technologii, w jakiej są produkowane, bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko „na salonach”, ale także w wilgotnych pomieszczeniach. Piękna tapeta w łazience przy umywalce to marzenie w zasięgu ręki. Ciekawym kierunkiem będzie tapeta z wypukłościami (tapety 3D) w jednym z modnych kolorów: zielonym, niebieskim, fiolecie Very Peri (jeśli jesteście ciekawi, co to za kolor i dlaczego akurat ten jest na topie, to zachęcamy do lektury naszego artykułu w styczniowym wydaniu „Mistrza Branży” - tutaj).
W tym roku ważne są nie tylko wzór i kolorystyka, ale również umiejscowienie tapety. W mniejszych lokalach możemy postawić na przeskalowany, duży motyw w całym pomieszczeniu, zestawiając go ze spokojnymi kolorami i szlachetnymi materiałami. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się, jeśli w lokalu do dyspozycji klientów mamy bardziej odosobnioną przestrzeń do konsumpcji, która dawałaby właśnie wrażenie pojedynczego pomieszczenia. Spokojniejsze, delikatniejsze wzory można rozważyć na kilku wybranych ścianach, tworząc ciąg podkreślający część wnętrza.
Wysmakowanym rozwiązaniem jest połączenie lamperii, drewnianej okładziny ściennej lub tapicerowanych, ściennych paneli z tapetą. Będzie się to pięknie prezentować w małym lokalu na ścianie w głębi, przyciągając wzrok klientów, lub w większych: w części konsumpcyjnej przy stolikach lub kanapach.
Warto myśleć o naszych wnętrzach bardzo przestrzennie, tzw. widokami. Dzięki temu tapeta może pojawić się we wnękach, ścianach położonych w głębi pomieszczenia, na „drugim planie”, a i tak stworzyć wyjątkową, nieoczywistą całość. Właśnie dlatego świetnie sprawdzi się jedna wytapetowana ściana w głębi lokalu, z dala od wejścia, ale w widocznym miejscu lub tapeta na ścianie za ladami przy blacie roboczym. Jeśli postawimy na dobrej jakości tapetę i „fartuszek” (zabezpieczenie niewielkiego kawałka ściany ponad blatem roboczym płytkami, kamieniem, płytą itp.), nie musimy obawiać się jej szybkiego zniszczenia.
Intrygującym trendem jest również podejście do tapety jak do nietypowego obrazu: naniesienie jej na materiał o okrągłym, kwadratowym lub prostokątnym kształcie i zawieszanie na ścianie czy jej ramowanie za pomocą sztukaterii. W ten sposób możemy łatwo stworzyć nawet wielkoformatowe dzieło, które zawiesimy lub umieścimy na ścianie. Do mniej oczywistych rozwiązań należy tapetowanie frontów i wnęk meblowych. To świetny sposób na odświeżenie posiadanych w lokali mebli lub stworzenie mniej oczywistych aranżacji z dostępnych w sklepach gotowych elementów wyposażenia. Tapeta na ścianie z drzwiami? Prosta sprawa. Dzięki wykorzystaniu rozwiązania, jakim jest ukryta ościeżnica, drzwi stanowią całość ze ścianą, więc ich wytapetowanie wraz z resztą nie stanowi problemu, a zyskujemy zaskakującą aranżację (przy niektórych tapetach drzwi stapiają się ze ścianą.
Możliwości jest nieskoczenie dużo! Czujemy, że to dobry czas dla ciekawych aranżacji ścian.
Katarzyna Paś, główny projektant
Piotr Wiśniewski, menedżer
Hert Studio Projektowe