Autor: Mariusz Górecki, uczeń cukiernictwa
Jeszcze na początku lat 90. łabędzie z karmelu były dekoracją ślubną nr 1. Dzisiaj nie są tak pożądane, ale nadal stanowią świetny poligon ćwiczebny dla zaczynających przygodę z karmelem. Jak zatem bezbłędnie wykonać klasykę karmelu? Poniżej parę cennych wskazówek, które pozwolą uniknąć podstawowych błędów w sztuce.
Sprzęt:
- lampa do karmelu
- silipaty
- palnik gazowy lub spirytusowy
- wiatrak lub suszarka
- nożyczki
- ewentualnie mikrofala do podgrzania karmelu na małym silipacie
- 3 ranty, jeden o średnicy 15 cm na podstawę dekoracji, dwa mniejsze do obrączek o średnicy 9 cm i 6 cm
Potrzebne surowce:
- izomalt do ugotowania
- barwnik żółty i czarny do zabarwienia karmelu
Izomalt umieszczamy w żaroodpornym naczyniu i rozpuszczamy w mikrofalówce (lub w garnku na kuchence indukcyjnej).
Innym sposobem jest przygotowanie izomaltu na kuchence gazowej. Na 1 kg izomaltu dodajemy 200 g wody i 20 kropli kwasu winnego. Gotujemy do momentu uzyskania 180°C, a następnie zanurzamy na chwilę w zimnej wodzie.
Tak przygotowany karmel można barwić. Masę wylewamy na silipat i zawijamy do środka. Wielokrotnie przeciągając (ok. 35-42 razy), napowietrzamy karmel. Dobrze przygotowana masa jest nieprzeźroczysta.
1. Odkrawamy kawałek białego karmelu. Za pomocą pompki formujemy z karmelu kulę o dowolnej średnicy, w zależności od potrzeb.
Ważne! Pompka musi być dobrze przyklejona do karmelu w miejscu łączenia, żeby z białej bańki karmelu nie uciekało powietrze. Pompując powoli, sprawdzamy, czy nie ma żadnych nieszczelności.
2. Następnie formujemy głowę łabędzia. „Wyciągamy” z niej szyję, wykonując jednostajny i ciągły ruch.
Ważne! Nie dotykamy miejsca, z którego „wyciągamy” szyję – dzięki temu łabędź nie będzie miał widocznych wgnieceń.
3. Pod koniec pompujemy tyle powietrza, żeby łabędź nabrał większej objętości. W miejscu połączenia z pompką ucinamy karmel tak, aby powstał ogon łabędzia.
4. Szyi i głowie nadajemy kształt odwróconej litery „S”. Całość schładzamy zimnym powietrzem, używając wiatraczka lub suszarki.
5. Skrzydła formujemy z wałka karmelu. Delikatnie zgniatamy końcówki wałka, rozciągamy go, a końce składamy do środka. Jeden koniec wyciągamy i składamy jeszcze dwa razy (w sumie 4 razy).
6. Uformowane elementy podgrzewamy palnikiem i przyklejamy po oby stronach łabędzia.
7. Obrączki przygotowujemy z żółtego karmelu. Uformowany równy, cieńszy wałek obkładamy dookoła małego rantu. Nadmiar wałka ucinamy nożyczkami, a oba końce sklejamy, póki są gorące.
Gotowe elementy sklejamy, tworząc dwa łabędzie. Na przedzie łabędzi możemy dokleić mniejsze obrączki, a same figurki przyozdobić wstążką oraz kapeluszem z czarnego karmelu. Na podstawie warto dokleić wstążkę z karmelu lub róże.
O autorze |
Zobacz inne tutoriale:
- Pierniczki w cukrowych koronkach
- Potworny torcik na Halloween
- Tutorial Roberta Antczaka: Lwia głowa
- Tort 4 piwonii - tutorial
- Wierna kopia Złomka - tutorial
- Słodkie dni tuż-tuż. Dzień Dziecka, Matki i Ojca
- Prosta rzeźba w torcie - tutorial
- Military cake - tutorial
- Jadalny Kurzweil - tutorial
- Nieśmiertelne Nemo & ferajna - tutorial
- Kokardka loopy bow - tutorial
- Koronki krok po kroku