...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AK

Szkolenie Mistrza Branży: Znakowanie żywności według nowych zasad

W środę, 23 kwietnia br., odbyło się szkolenie dla branży piekarniczo-cukierniczej: Opracowanie etykiety zgodnej z wymaganiami nowego rozporządzenia nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Było to pierwsze z 3 zaplanowanych szkoleń „Mistrza Branży” z cyklu „Znakowanie żywności”.

W szkoleniu uczestniczyło 20 osób z piekarni i cukierni z różnych stron Polski. Byli to głównie właściciele firm, referenci oraz technolodzy, którzy już teraz przygotowują się do zmian w zakresie przekazywania konsumentom informacji na temat produkowanej żywności. Jak wiadomo, większość przepisów będzie obowiązywała od 13 grudnia 2014 r. Szkolenie poprowadziła doświadczona specjalistka w zakresie znakowania żywności oraz bezpieczeństwa żywności, której artykuły na łamach „Mistrza Branży” cieszą się dużą popularnością.

Wioletta Bogusz-Kaliś - specjalista ds. bezpieczeństwa żywności, znakowania żywności; autorka licznych publikacji poruszających zagadnienia prawa żywnościowego w czasopismach branżowych, m.in. w "Mistrzu Branży"

Tematyka szkolenia

Podczas 5 godzin szkolenia nasza ekspertka przedstawiła szerszy kontekst zmian prawnych. Przede wszystkim omówiła najważniejsze zmiany w znakowaniu, które wprowadza nowe rozporządzenie nr 1169/2011 (począwszy od strony formalnej, jak wielkość czcionki, po treści merytoryczne, jak obowiązkowe informacje zamieszczone na etykiecie). Przypomniała zmiany krajowego rozporządzenia w sprawie znakowania środków spożywczych (m.in. o konieczności przekazywania informacji o produktach wytwarzanych z ciasta głęboko mrożonego oraz mrożonego). Zainteresowanie budziło znakowanie produktów nieopakowanych (ten temat będzie szerzej omawiany podczas drugiego szkolenia), a także nowe zasady znakowania wartością odżywczą (które zaczną obowiązywać od 2016 r.). Wioletta Bogusz-Kaliś przygotowała również warsztaty z tworzenia etykiety w oparciu o przykładowy skład produktów, dzięki czemu uczestnicy mogli zweryfikować swoją wiedzę.

Warsztaty z opracowania etykiety według nowych zasad unijnych

– Widać, że zainteresowanie znakowaniem pieczywa czy wyrobów cukierniczych jest duże i dla wielu firm to zupełnie nowy temat. Jest to spowodowane zmieniającymi się przepisami unijnymi, które weszły w życie w 2011 r., a w większości zaczną być egzekwowane pod koniec 2014 r. Czasu na przystosowanie się do nowych wytycznych nie zostało zbyt wiele. W grudniu tego roku inspektorzy Sanepidu czy IJHARS-u mogą weryfikować zarówno etykiety na produktach opakowanych, jak i sposób przekazywania informacji na temat składu pieczywia, bułek czy lodów w miejscu ich sprzedaży. Niektóre zmiany nadal zaskakują piekarzy, głównie z zakładów rzemieślniczych, ale warto mieć świadomość, co tak naprawdę obowiązuje poszczególnych producentów, żeby nie dać się zaskoczyć – podkreśliła Wioletta Bogusz-Kaliś.

Pytania i kontrowersje

W czasie spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i wyjaśniania wszelkich wątpliwości, które niejednokrotnie pojawiały się przy omawianiu nowych przepisów. Wśród tych zagadnień była kwestia deklarowania składników alergennych, wyznaczanie terminu przydatności, jak również określenie nazwy produktu w zależności od użytych składników/surowców. Wiele pytań dotyczyło składników złożonych i sposobu ich zapisywania. Przy okazji nasza autorka wyjaśniła, czy skład mieszanki wypiekowej powinien się znaleźć na etykiecie gotowego produktu oferowanego konsumentom.

Temat znakowania budzi kontrowersje również z innych względów. Uczestnicy słusznie zwracali uwagę, że brakuje rzetelnych informacji, a przepisów jest tak dużo i zmieniają się tak często, że czasem nawet urzędnicy mają sprzeczne wiadomości. Nie brakowało też głosów, że mniejsi producenci są skrupulatnie kontrolowani i karani, podczas gdy sieci handlowe pozostają bezkarne, choć nie respektują one obowiązku znakowania pieczywa z ciasta głęboko mrożonego lub mrożonego bądź nie eksponują tej informacji w wystarczająco widoczny sposób.

Nieznajomość przepisów nie zwalnia producentów z obowiązku ich przestrzegania, a konsekwencje niewiedzy mogą być kosztowne. Wiedza o tym, co obowiązuje piekarnie, cukiernie i lodziarnie w zakresie znakowania wyrobów pakowanych i nieopakowanych, pozwoli przygotować się nie tylko do zmian, ale da też solidne podstawy do rozmów z urzędnikami w kwestiach spornych.

Szkolenie z nagrodą

Po przerwie obiadowej odbyło się oczekiwane losowanie nagrody ufundowanej przez naszego partnera, firmę MAGOREX. Komplet 10 energooszczędnych blach wypiekowych ALUsteel trafił do Pani Urszuli Grzesiak z Cukierni Melba (Krzeszowice). Gratulujemy!

Wszystkim zainteresowanym  przypominamy o naszych szkoleniach w Katowicach i Warszawie.

Nagroda ufundowana przez firmę MAGOREX trafiła do Pani Urszuli Grzesiak z Cukierni Melba!

Partnerem szkoleń w Katowicach były SweetTARGi


Wartość dodana od firmy MAGOREX

Dzięki naszemu Partnerowi Strategicznemu, firmie MAGOREX, uczestnicy szkoleń mogą zdobyć wartościowy prezent, który jest losowany w trakcie szkolenia wśród uczestników. 6 maja br. zestaw 10 energooszczędnych blach pokrytych powłoką non-stick trafił do Pani Beaty Czereneckiej z z Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Jedność" z Pszczyny. Gratulujemy!

Więcej informacji o produktach firmy MAGOREX na www.magorex.pl

 

Partnerem szkoleń w Katowicach są Targi Piekarnicze, Cukiernicze i Lodziarskie SweetTARGi


 

 


Bieżące wydanie czasopisma

Czym wyróżnia się marcepan królewiecki? Czy rzemieślnicza piekarnia to najpewniejszy biznes? Dla kogo mleko A2? Jak powstają zefirki?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji