...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja BS

Ulga na robotyzację – szansa na rozwój również dla małych i średnich przedsiębiorstw

Ulga ma obowiązywać w latach 2022-2026. Oznacza to, że przez ten czas przedsiębiorcy, którzy zainwestują w zakup lub leasing robotów przemysłowych, będą mieli prawo do odliczenia poniesionych kosztów.

Z ulgi będą mogli skorzystać podatnicy PIT i CIT, a możliwość odliczenia przysługuje wszystkim przedsiębiorstwom, niezależnie od ich wielkości. Dzięki temu dostęp do robotów będzie łatwiejszy, a zakup możliwy przy mniejszym nakładzie środków.

 

 

– To dobry moment, by zainteresować takimi rozwiązaniami zwłaszcza właścicieli małych piekarni, którzy być może nigdy dotąd nie brali automatyzacji, robotyzacji pod uwagę. Wejście tej ulgi w życie może otworzyć dla nich nowe możliwości, zwłaszcza że wielu boryka się z problemem braku rąk do pracy – podkreśla Tomasz Guderski, właściciel firmy Geth, oferującej zrobotyzowane urządzenia dla branży piekarniczej.

Jakie wydatki uprawniają do ulgi?


1. Koszty nabycia fabrycznie nowych:
- robotów przemysłowych;
- maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych, funkcjonalnie z nimi związanych;
- maszyn, urządzeń i innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi: czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony), optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe);
- maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych (czujników i kamer);
urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych.

2. Koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych, niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz wymienionych środków trwałych.
3. Koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz wymienionych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
4. Opłaty leasingowe od robotów przemysłowych oraz wskazanych środków trwałych, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi własność tych środków trwałych na korzystającego.Jak podaje resort finansów, ulga obejmuje również m.in. koszty związane z instalacją robotów, zakup i instalację oprogramowania oraz koniecznego dodatkowego sprzętu czy urządzeń peryferyjnych, przeszkolenie pracowników. Pierwsze wydatki będzie można ująć w rozliczeniu za 2022 rok. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 50% kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację – w pierwszej kolejności zaliczą poniesione wydatki do kosztów podatkowych, następnie będą mieli prawo do dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania 50% tych wydatków.

Nie ma ograniczeń ilościowych w korzystaniu z ulgi, obowiązuje ona przy zakupie zarówno pierwszego, jak i każdego kolejnego robota w okresie od 2022 do 2026 r. Jest jednak jeden warunek: kwota odliczenia nie może przekroczyć dochodu uzyskanego przez przedsiębiorcę w danym roku. Ponadto ulgę będzie można rozliczyć w kolejnych 6 latach podatkowych, w których przedsiębiorca skorzystał lub miał prawo skorzystać z ulgi, jeżeli w danym roku podatkowym poniósł stratę lub jego dochód był niższy od kwoty przysługującego mu odliczenia.

 Definicje
Definicje są dość szerokie, co pozostawia pewne pole do interpretacji. Warto jednak podkreślić, że następujące warunki muszą być spełnione łącznie, aby maszynę można było uznać za robota przemysłowego.

Robot przemysłowy – automatycznie sterowana, programowalna, wielozadaniowa i stacjonarna lub mobilna maszyna o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadająca właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

- wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

- jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

- jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń; jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane – w szczególności jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu, pozycjonery jedno- i wieloosiowe, tory jezdne, słupowysięgniki, obrotniki, nastawniki, stacje czyszczące, stacje automatycznego ładowania, stacje załadowcze lub odbiorcze złącza kolizyjne. Ponadto, definicja obejmuje efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do: nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów;obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.

 Nie tylko dla koncernów i fabryk

W Polsce w kwestii robotyzacji przemysłu jest jeszcze wiele do zrobienia. W 2019 r. wskaźnik gęstości robotyzacji w naszym kraju wynosił zaledwie 46 robotów na 10 tys. pracowników (rok wcześniej: 42). Zostajemy daleko w tyle nie tylko za światowymi liderami, odstajemy też od niektórych krajów Europy Środkowo-Wschodniej (Słowacja: 169 robotów; Czechy: 147). Jeśli chodzi o branże, najmocniej zrobotyzowany jest przemysł motoryzacyjny. Do tej pory – ze względu na koszty i dostępność – w robotyzację inwestowały głównie duże firmy.

– Kilkanaście lat temu zaczęliśmy prezentować naszym klientom dostępne rozwiązania automatyzujące produkcję w piekarniach Europy Zachodniej. Rozważanie możliwości inwestycyjnych na wysokim poziomie automatyzacji było wiele lat w sferze nieosiągalnej dla polskiego klienta. Ostatnimi czasy, kiedy proces inwestowania przez duże i średnie piekarnie w rozwiązania automatyzujące produkcję znacznie przyspieszył, dało się zauważyć duży sceptycyzm właścicieli małych piekarni przekonanych, że automatyzacja nie jest dla nich, biorąc pod uwagę wielkość zakładów produkcyjnych. Tymczasem praca wielu konstruktorów i projektantów została nakierowana na szukanie rozwiązań automatyzacyjnych, które można bez problemów zaimplementować w małych zakładach. Właściciele takich piekarni zauważyli ,że również oni mogą być adresatem wdrożenia bardzo ciekawych rozwiązań technicznych, które nawet w stosunkowo małych pomieszczeniach mogą znacznie usprawnić i polepszyć efekty produkcji – podkreśla Tomasz Guderski, który jest przekonany o tym, że warto wykorzystać szansę, gdy pojawia się ulga na robotyzację i nie jest ona zależna od wielkości przedsiębiorstwa.


Bogdan Smolorz, piekarz z ponad 40-letnim doświadczeniem i ekspert piekarstwa, zwraca jednak uwagę, że warto przeprowadzić rozróżnienie między dużymi, średnimi i małymi piekarniami. Dodatkowo dochodzi kwestia profilu produkcji. – Automatyzacja procesów sprawdzi się przy monoprodukcji, znacznie trudniej będzie w przypadku rozdrobnionego asortymentu wytwarzanego w małych ilościach, piekarni rzemieślniczych, gdzie najważniejsze są pracowite ręce właściciela. Niestety właściciele tych zakładów często borykają się z wieloma innymi trudnościami, takimi jak: podwyżki cen gazu, również z tego powodu nie myślą o automatyzacji produkcji – wskazuje. Zaznacza także, że ma okazję odwiedzać wiele zakładów piekarniczych, gdzie ta automatyzacja dobrze i sprawnie działa, ale tam z kolei problemy są inne. Trzeba te wszystkie czynniki brać pod uwagę.

Co automatyzować i robotyzować?

– Obszarem produkcyjnym, który traktowany jest jako jeden z najcięższych dla pracowników, jest obsługa pieców. Ze względu na tempo pracy i panujące tam temperatury coraz trudniej znaleźć pracowników na to stanowisko. Oferowane przez naszą firmą systemy automatycznego załadunku i wyładunku pieców wychodzą naprzeciw tym potrzebom – zauważa Tomasz Guderski. Podkreśla również rosnące zainteresowanie zrobotyzowanymi urządzeniami wśród piekarni tradycyjnych, obserwuje zmianę sposobu myślenia i rosnącą świadomość tego, że automatyzacja pewnych procesów nie musi wiązać się ze spadkiem jakości. Większe zakłady piekarskie i cukiernicze mogą wziąć pod uwagę zdecydowanie większy asortyment zrobotyzowanych urządzeń, które pomogą usprawniać procesy produkcyjne. Co automatyzować w mniejszych zakładach, które coraz śmielej myślą o automatyzacji? – Pewnie najłatwiej byłoby automatyzować dozowanie w połączeniu z receptorem, bo to ma wpływ na jakość i powtarzalność produkcji. Jakie jeszcze procesy? Wyjmowanie z pieca, z form i przesyłanie bochenków do studzenia czy mrożenia – wymienia Bogdan Smolorz.


Reasumując, na pewno warto robotyzować i automatyzować, wprowadzać innowacje, również w branży piekarniczej i cukierniczej. Każdy właściciel zakładu powinien rozważyć kwestie inwestycji i realne korzyści, jakie mogą mu przynieść.

Ulga na robotyzację otwiera drzwi do automatyzacji procesów także tym mniejszym zakładom, dla których do tej pory dziedzina robotów przemysłowych była zupełnie nieosiągalna. Czy nowa ulga podatkowa zwiększy poziom robotyzacji przedsiębiorstw także w branży przetwórczej, spożywczej, czy piekarnie wykorzystają ją do usprawnienia swoich procesów? Odpowiedzi na te pytania przyniosą kolejne lata.

Bieżące wydanie czasopisma

Dlaczego i jak warto fotografować jedzenie? Czy istnieje idealny roślinny zamiennik jaja kurzego? Jaka kawa sprzedaje się najlepiej w cukierni?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji