W poniedziałek (4 listopada) ponad 90 wielkopolskich piekarni i cukierni odebrało certyfikaty potwierdzające prawo do wytwarzania rogali świętomarcińskich. Z roku na rok certyfikaty przyznawane przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu zyskują coraz większe znaczenie.
Podobne artykuły
Nowy rekord: 103 certyfikowanych producentów rogali świętomarcińskich100 certyfikowanych producentów rogala świętomarcińskiegoProgram „Doceń polskie” rozpoczyna kampanię wizerunkową w TV POLSATOd 19 listopada 2008 r. rogale świętomarcińskie są chronione unijnym znakiem geograficznym "Produkt o Chronionej Nazwie Pochodzenia w UE", co oznacza, że ten przysmak może być wypiekany wyłącznie w Poznaniu i w wyznaczonych powiatach Wielkopolski. Oczywiście według oryginalnej receptury. Co ważne, od lipca 2013 r. Unia Europejska - na wniosek Cechu Cukierników i Piekarzy - zatwierdziła mniejszą gramaturę rogala świętomarcińskiego. Od teraz słodka wizytówka Wielkopolski może mieć od 150 g do 250 g.
W ubiegły poniedziałek w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej po raz 5. odbyło się uroczyste wręczenie certyfikacji dla rogali świętomarcińskich.
Tym razem do weryfikacji zgłosiło się 96 firm i jak przyznała Mirosława Mruk, wojewódzki inspektor z Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Poznaniu, wszystkie spełniły wymogi produkcyjne. Po certyfikaty zgłosiło się jednak 91 przedstawicieli wielkopolskich producentów - 5 pozostałych nie wniosło bowiem wymaganych opłat.
Sprawdź: PEŁNA LISTA FIRM Z CERTYFIKATEM
Warto dodać, że producenci, którzy potwierdzili prawo do produkcji rogali świętomarcińskich, mogą używać na swoich opakowaniach określenia "Rzemieślnicza Jakość", które ma się stać symbolem i gwarancją najwyższej jakości.
Szacuje się, że rocznie w Poznaniu produkuje się około 500 ton rogali, z tego 11 listopada, w Dzień św. Marcina, poznaniacy zjadają około 250 ton rogali.
Zdjęcia: Katarzyna Rusin-Smolińska, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu