Cukier - pod tym hasłem kryje się cała gama środków słodzących. W piekarstwie i ciastkarstwie naturalne środki słodzące (w jęz. ang: sweeteners) dzielą się na trzy kategorie: suche krystaliczne środki słodzące, syropy oraz środki słodzące specjalne. Najczęściej używanym w naszej branży jest cukier nazywany sacharozą lub sukrozą.
Sacharoza, inaczej cukier trzcinowy lub cukier buraczany, występuje w większych ilościach w korzeniach buraka cukrowego (około 17%), w łodygach trzciny cukrowej (13-20%) i w dojrzałych łodygach sorgo cukrowego (12-18%). Wyżej wymienione rośliny służą do otrzymywania cukru na skalę przemysłową. W naturze szczególnie dużo sacharozy występuje w pniach drzewa klonowego, orzechach palmowych, daktylach, dojrzałych bananach i w wielu innych dojrzałych owocach. Produkty handlowe sacharozy noszą różne nazwy – w zależności od granulacji kryształów (tab. 1) lub od przeznaczenia – np. cukier cukierniczy, specjalny cukier piekarski itp. Rodzaj cukru surowego – buraczany czy z trzciny cukrowej – można poznać za pomocą testu na pienienie; podczas gotowania pieni się jedynie roztwór cukru buraczanego.
Dr Henryk Piesiewicz – w 1965 r. ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, doktoryzował się w 1973 r. w zakresie technologii przetwórstwa zbóż. Pracował w zagranicznych placówkach akademickich (Nord Dakota State University, Institut National de Nutrition et des Technologies Agro-Alimentaire w Konstantynie – Algieria). W latach 1977-1992 prowadził wykłady w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. |
Ile jest rodzajów cukru?
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w Ameryce Północnej. I tak w Stanach Zjednoczonych, w zależności od granulacji produktu, wyróżnia się aż 8 podstawowych rodzajów cukrów krystalicznych:
• cukier gruboziarnisty AA,
• demerara,
• cukier o normalnej granulacji (regular granulated sugar),
• cukier specjalny piekarski,
• cukier brązowy,
• proszek 6 X,
• proszek 10 X
• cukier do nadzień (fondant sugar).
Regular granulated sugar to drobnoziarnisty lub ekstradrobnoziarnisty kryształ; jest to najczęściej cukier rafinowany (określam go jako cukier zwyczajny). Otrzymuje się go po dwu- lub trzykrotnym płukaniu i odwirowaniu melasy. Często jest także filtrowany w celu dokładnego usunięcia barwników. W Europie cukier rafinowany otrzymuje się z oczyszczonego soku buraczanego, w Kanadzie – wyłącznie z trzciny cukrowej, a w USA zarówno z buraków, jak i trzciny cukrowej.
Cukier rafinowany ma wyjątkową czystość chemiczną, dochodzącą do 99,6%, w pozostałych 0,04% połowa przypada na zaadsorbowaną wodę. Jednakże nawet niewielkie ilości zanieczyszczeń w cukrze powodują niepożądane brązowienie słodkich produktów cukierniczych.
-
Produkt
Granulacja – w mikrometrach
Gruboziarnisty AA
Coarse AA
800-1500
Demerara
760-1150
Normalny granulowany
Regular Granulated
260-600
Piekarski specjalny
Baker’s Special
150-270
Cukier brązowy
Brown Sugar
200-250
Proszek 6 X
20-220
Proszek 10 X
0-200
Cukier do nadzień
Fondant Sugar
0-30
Tabela 1. Granulacja suchych krystalicznych środków
słodzących w USA
Zastosowanie sacharozy
Sacharoza służy przede wszystkim do utrwalania różnych artykułów spożywczych (marmolady, dżemy, konfitury itp.). Intensyfikuje naturalne aromaty zawarte w żywności i pozwala na otrzymywanie odpowiedniej tekstury wyrobów. Opóźnia kleikowanie ciasta podczas wypieku i podnosi temperaturę koagulacji białek jajecznych, co gwarantuje duży rozrost wyrobów piekarskich i ciastkarskich w garowni. Sacharoza w czekoladzie odgrywa rolę taniego wypełniacza, łagodzącego naturalną gorycz ziarna kakaowego. Krystalizację sacharozy w cukierkach zabezpiecza pewna ilość (od 10% do 15%) glukozy i fruktozy (inwertu). Kryształy sacharozy pozostają tak długo suche, jak długo wilgotność względna powietrza nie przekracza 85%. Sacharoza łagodzi inne smaki, takie jak: kwaśny, gorzki, słony i umami.
Cukier gruboziarnisty
Gruboziarnisty cukier (coarse sugars) ma znacznie grubsze kryształy niż cukier zwyczajny. W USA jest używany głównie do ozdabiania muffinek. Coraz bardziej popularny jest cukier perłowy (pearl sugar), gruboziarnisty cukier o błyszczącej powierzchni, którą pozyskuje się przez pokrycie wypolerowanych kryształów jadalnym woskiem karnauba. Jest to naturalny wosk otrzymywany z rosnącej w Brazylii palmy Copernicia cerifera. Zabieg ten zabezpiecza kryształy cukru przed adsorbowaniem wilgoci i rozpuszczaniem się na powierzchni ciast.
Gruboziarnisty cukier jest używany do sporządzania jasnych syropów. Spośród wszystkich handlowych cukrów jest najbardziej „czysty”; często zawiera ponad 99,98% sacharozy – co jest niezbędne do uzyskania bardzo grubych kryształów.
W USA do „wybielania” powierzchni wyrobów ciastkarskich i cukierniczych stosowany jest także gruboziarnisty cukier cukierniczy (confectionners’ AA) – nie mylić z cukrem pudrem.
Cukier puder
Cukier puder w USA nosi nazwę cukru cukierniczego (confectionners’ sugar); w Kanadzie to cukier lodowy (icing sugar). Składa się on z mocno roztartych kryształów cukru i jest dostępny o różnym stopniu rozdrobnienia. Dwa gatunki: proszek 6 X i 10 X, są najbardziej popularne. Im większa liczba przed X, tym drobniejsza granulacja. Proszek 6 X jest stosowany do ozdabiania deserów, zaś proszek 10 X – do oprószania ciastek, np. napoleonek itp.
Zazwyczaj cukry pudry zawierają ok. 3% mąki kukurydzianej, która adsorbuje wilgoć i zabezpiecza przed zbrylaniem.
Fondant i cukry lodowe
Fondant i cukry lodowe wyróżniają się szczególnie gładką granulacją (poniżej 45 mikrometrów). Są one przeznaczone do szybkiego przygotowywania bardzo gładkiej, plastycznej masy cukrowej (fondant), którą wykorzystuje się do dekoracji tortów i ciast, modelowania figurek i konstruowania przeróżnych dekoracji, a także do sporządzania glazur oraz pralinowych nadzień. Niekiedy poddaje się je „aglomeracji” w celu pozyskania porowatej masy, łatwo rozpuszczającej się np. w mleku. Niektóre fondanty zawierają cukier inwertowany w celu przeciwdziałania zbrylaniu się. Fondant przeznaczony do wytwarzania glazur zawiera maltodekstryny, zwiększające przyczepność glazur do powierzchni wyrobów ciastkarskich.
Superfine granulated
Ten rodzaj cukru o granulacji pośredniej między cukrem pudrem a cukrami o zwyczajnej granulacji rozpuszcza się w płynach szybciej niż te ostatnie z wyżej wymienionych oraz ułatwia tworzenie się drobnych pęcherzyków powietrznych w luźnych ciastach i kremowych szorteningach. Cukier superfine umożliwia pozyskiwanie wyjątkowo delikatnych wyrobów ciastkarskich o miękkiej i wyrównanej skórce. Jest szczególnie polecany do wyrobu bez, mereng oraz innych wyrobów ciastkarskich z ciast o luźnej i ciągliwej konsystencji.
dr Henryk Piesiewicz
Czy wiesz, że… Podział cukrowców Sacharoza = glukoza + fruktoza Sacharoza – podstawowy cukier stosowany w przemyśle spożywczym – to dwucukier. Każda cząsteczka sacharozy zbudowana jest z glukozy i fruktozy. Na rysunkach 1 i 2 przedstawiono ułożenie atomów węgla, tlenu i wodoru w glukozie, fruktozie oraz sacharozie. Te pospolite jednocukry – glukoza i fruktoza – zawierają taką samą liczbę ww. atomów, stąd jednakowy dla nich wzór sumaryczny to C6H12O6, a dla sacharozy – C12H22O11. Fruktoza nazywana jest także cukrem owocowym z racji licznego występowania w różnych owocach. Ten monocukier ma duże znaczenie w technologii produkcji żywności. Podczas pieczenia chleba łatwiej niż inne cukry wchodzi w ciąg reakcji Maillarda, dając pieczywo o ładnie skoloryzowanej skórce, a dzięki silnej higroskopijności znacznie przedłuża okres składowania gotowych wyrobów piekarskich i ciastkarskich oraz przeciwdziała wysychaniu gotowych wyrobów cukierniczych. Fruktoza, wolno krystalizując, nadaje gładszą teksturę lodom. Jest najsłodszym i najmniej kalorycznym cukrem i dlatego stosuje się ją do słodzenia napojów, aby obniżyć ich wartość energetyczną. Glukozę otrzymuje się na skalę techniczną ze skrobi pszennej lub ziemniaczanej za pomocą hydrolizy kwasowej bądź enzymatycznej. Oprócz krystalicznej glukozy w przemyśle spożywczym używane są takie produkty jak: syrop skrobiowy żywnościowy i farmaceutyczny, syrop cukierkowy, syrop marmoladowy, glukoza techniczna i inne. |