Magorex od 30 lat zajmuje się produkcją profesjonalnego sprzętu dla branży piekarniczo-cukierniczej. Naszymi klientami są zarówno zakłady rzemieślnicze, jak i przemysłowe, usytuowane na terenie całej Polski i w Europie.
Podobne artykuły
Co wiesz o formach wypiekowych? Aluminium kontra KwasówkiAluminiowe blachy – stosuj z głową!Jakie zastosowanie, takie formyBędąc największym w Polsce oraz wiodącym w Europie producentem, dbamy o to, aby nasze produkty były najwyższej jakości, dlatego tak ważne są materiały, jakie wykorzystujemy.
Jeśli chcemy uzyskać równomiernie wypieczone produkty o powtarzalnej wysokiej jakości, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Zaawansowane możliwości technologiczne i szeroki wybór materiałów pozwoliły nam wprowadzić na rynek wiele rodzajów form oraz zestawów form wypiekowych, które szybko stały się jednym z najpopularniejszych produktów w naszej ofercie. Z racji wieloletniego doświadczenia potrafimy celnie doradzić klientom, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w ich zakładach. Pomimo tego z ciekawości oraz żeby upewnić klientów w ich wyborach, zgłosiliśmy się do Instytutu Piekarnictwa w Holandii z prośbą o przeprowadzenie testów wypieku, które miały jednoznacznie wykazać wpływ użytego materiału i rodzaju wykończenia formy na kolor oraz jakość pieczywa.
Do testów przekazaliśmy pojedyncze formy wypiekowe wykonane z materiałów, takich jak:
- aluminium o grubości 1,2 mm w gatunku 5754 (AlMg3),
- stal nierdzewna/kwasoodporna o grubości 0,8 mm w gatunku 1.4301 ( AlSl 304 lub OH18N9,
- stal aluminiowana (alusteel) o grubości 0,75 mm – wersja gięta,
- stal aluminiowana (alusteel ) o grubości 0,9 mm – wersja tłoczona.
Oprócz wersji „surowej” form, do testów przekazaliśmy również dokładnie takie same formy, ale zewnętrznie pomalowane specjalną czarną farbą, która ma za zadanie zwiększyć przewodnictwo cieplne.
Jak przebiegał proces?
We wszystkich formach wypieczone zostało pieczywo tostowe pszenne o identycznej recepturze. Każdy bochenek trafiał do pieca wsadowego HEIN na 35 minut w temperaturze 210-280°C (z sekundową dawką pary).
Aluminium [grubość 1,2 mm w gatunku 5754 (AlMg3)]
Formy wypiekowe wykonane z aluminium cechują się, podobnie jak w przypadku alusteel, bardzo dobrym przewodnictwem cieplnym. Dużym plusem tego materiału jest także jego lekkość. Dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy chcą dbać o środowisko, jest ekologiczny charakter aluminium – nawet mimo wielokrotnego recyklingu nie straci ono swoich właściwości i struktury. Na jego niekorzyść przemawiają jednak krótszy czas użytkowania i podatność na uszkodzenia mechaniczne.
Jak aluminium wypadło w testach? Bardzo dobrze . Bochenki były ładnie i równo wypieczone (fot. 1). Użycie czarnej farby na zewnątrz tylko uwydatniło ten efekt. Chleby wypieczone były równomiernie, choć zalecalibyśmy skrócenie czasu odpieku lub obniżenie temperatury, żeby nie było tak mocno przypieczone (fot. 1).
Stal nierdzewna kwasoodporna [grubość 0,8 mm, gatunek 1.4301 (AlSl 304 lub OH18N9)]
Formy ze stali nierdzewnej kwasoodpornej, choć mniej popularne wśród naszych klientów, to wciąż mają swoich zwolenników. Nie ma się co dziwić. Są trwałe, odporne na korozję i urazy mechaniczne. Jak wypadły w testach?
Chleby wypieczone w tych formach nie miały jednolitej barwy. Boki pieczywa były bardzo jasne, przy dobrze wypieczonym spodzie (fot. 2). W przypadku form pomalowanych na czarno sytuacja powtórzyła się – boki pieczywa nabrały odpowiedniej barwy, natomiast spód był zbyt przypieczony (fot. 2). W tym przypadku nawet zmiana parametrów pieczenia nie pozwoli uzyskać jednolitego stopnia wypieczenia.
Stal aluminiowana – alusteel (grubość 0,9 mm)
Największą popularnością wśród naszych klientów cieszą się formy wykonane ze stali węglowej, obustronnie pokrytej aluminium zapewniającym ochronę przed korozją, czyli alusteel. Materiał ten charakteryzuje się wysoką odpornością na urazy mechaniczne oraz ciągłe nagrzewanie i schładzanie. Jest to materiał, który my, jako producent, rekomendujemy większości klientów.
Nasze przekonania potwierdziły się podczas testów. Zarówno pieczywo wypieczone w formie giętej i zgrzewanej (fot. 3), jak i w formie tłoczonej (fot. 4) prezentowało równy stopień wypieczenia na bochenku.
Test form pomalowanych zewnętrznie na czarno wypadł równie pozytywnie. Pieczywo wypieczone było równomiernie, natomiast skórka okazała się zbyt mocno przypieczona (fot. 3 i 4), dlatego w tym przypadku należałoby obniżyć temperaturę wypieku lub skrócić jego czas.
Krótszy proces pieczenia, oszczędności, najwyższa jakość produktów
Wyniki nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Odpowiednio dobrane materiały i specjalne opcje wykonania mają ogromny wpływ na wydajność oraz efektywność procesu pieczenia, a jednocześnie pozwalają skrócić jego czas i zmniejszyć koszty zużycia energii.
Reasumując, najlepszą jakość i kolor pieczywa uzyskano w formach aluminiowych i ze stali aluminiowanej (alusteel). Najsłabiej wypadła w testach stal nierdzewna/kwasoodporna.
W przypadku każdego materiału zastosowanie zewnętrznego malowania form na czarno pozwala na uzyskanie lepszej jakości i koloru pieczywa. Jednocześnie powoduje ono potrzebę zmian parametrów pieczenia, czyli obniżenie temperatury lub skrócenie czasu wypieku. Z informacji naszych klientów, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie, wiemy, że koszty energii elektrycznej udaje się obniżyć nawet o 10%. Potwierdzenie tej informacji otrzymaliśmy m.in. od podpoznańskiej firmy Benus, która swego czasu zamówiła u nas 800 zestawów z alusteel zewnętrznie malowanego na czarno, które pracują na linii produkcyjnej. Argumentem przemawiającym za malowaniem na czarno jest dla nas również to, że nasz holenderski dealer, z którym współpracujemy od wielu lat i który zaopatruje w nasze wyroby rynki Beneluksu, na podstawie doświadczeń swoich i klientów zamawia zestawy form, formy oraz blachy wypiekowe wyłącznie z alusteel oraz aluminium zewnętrznie malowanego na czarno.
Jeśli mają Państwo pytania, nasz dział handlowy i doradcy handlowi chętnie udzielą dodatkowych informacji.