...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Pełna kontrola żywności dla IJHRS

10 stycznia 2020 r. Sejm skierował do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Według zapisów tego aktu normatywnego będzie kontrolowana jakość handlową żywności na wszystkich etapach obrotu.

Według zapisów tego aktu normatywnego Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych ma od 1 lipca br. kontrolować jakość handlową żywności na wszystkich etapach obrotu – od produkcji, przez przetwarzanie, aż po dystrybucję.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych został przyjęty przez rząd i przekazany do dalszego procedowania przez Sejm już we wrześniu 2019 roku. Wtedy to upływała kadencja bieżącego rządu i odbyły się wybory parlamentarne, w wyniku których wyłoniono nowych parlamentarzystów. W efekcie posłowie poprzedniej kadencji nie zdążyli zaakceptować projektu ustawy i musiał on zostać rozpatrzony ponownie przez nowo wybranych deputowanych. Doszło do tego 11 grudnia 2019 roku, a 10 stycznia 2020 roku odbyło się pierwsze czytanie, po którym akt prawny został skierowany do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nowa-stara instytucja
Jakie realne zmiany zajdą od 1 lipca br., gdy ma zacząć obowiązywać nowa ustawa? Najważniejsza dotyczy powierzenia jednemu organowi, a nie dwóm – jak dotychczas – pełnej kontroli nad jakością handlową żywności na każdym etapie obrotu. Dotąd pieczę nad żywnością produkowaną i sprzedawaną w Polsce sprawowały takie instytucje, jak Inspekcja Handlowa (IH) i Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Pierwsza z nich podlega prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zajmuje się kontrolą jakości towarów żywnościowych w dystrybucji detalicznej i lokalach gastronomicznych (np. w sklepach, na targowiskach, w restauracjach). Druga natomiast jest pod pieczą ministra rolnictwa i sprawdza poziom jakości na etapie produkcji i sprzedaży hurtowej (np. bezpośrednio u wytwórców czy na giełdach produktów rolno-spożywczych). Projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczej zakłada scedowanie wszystkich tych obowiązków na IJHARS. Ma to być możliwe dzięki włączeniu w struktury IJHARS części pracowników IH zajmujących się kontrolą żywności.

Łatwiej i szybciej
Jak można przeczytać w materiałach udostępnionych przez Centrum Informacji Rządu (CIR), powierzenie obowiązków kontroli jakości produktów żywnościowych na wszystkich etapach obrotu jednej rozbudowanej instytucji przyniesie korzyści nie tylko kontrolerom, ale też konsumentom. Wśród wymiernych efektów wymienianych przez m.in. autorów projektu ustawy pojawiają się najczęściej: ujednolicenie procedur, skrócenie czasu kontroli, wyeliminowanie sprzecznych interpretacji przepisów dotyczących kontroli jakości produktów rolno-spożywczych oraz lepszy nadzór nad jakością żywności. Po zmianach ma się także zwiększyć efektywność eliminowania z dystrybucji produktów niespełniających wskazanych na etykiecie standardów jakościowych oraz wykrywalność nieuczciwych praktyk, np. dotyczących fałszowania żywności. Według CIR po wprowadzeniu w życie przepisów ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej produktów rolno-spożywczych nadzór nad jakością handlową żywności będzie przejrzysty i skonsolidowany.

Bieżące wydanie czasopisma

Dlaczego i jak warto fotografować jedzenie? Czy istnieje idealny roślinny zamiennik jaja kurzego? Jaka kawa sprzedaje się najlepiej w cukierni?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji