...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Ritter Sport vs. Mondelez - wygrany spór o kwadratową czekoladę

Firma Alfred Ritter, producent czekolad Ritter Sport, utrzymał monopol na sprzedaż swoich charakterystycznych kwadratowych tabliczek na niemieckim rynku. Wyrok Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe jest ostateczny.

Czy kształt tabliczki jest ważny? Okazuje się, że tak! To znak rozpoznawczy tabliczek słynnej niemieckiej marki czekolad, Ritter Sport. Alfred Ritter sprzedaje swoje kwadratowe czekolady od prawie 90 lat, zgodnie z mottem "Quadratisch, Praktisch, Gut" (Kwadratowe, praktyczne, dobre). Kształt tabliczek firma zarejestrowała w 1993 roku w niemieckim urzędzie patentowym. Koncern Mondelēz International, producent czekolady Milka wpadł na podobny pomysł, rozpoczynając produkcję kwadratowych tabliczek w 2010 roku. Mondelēz zakwestionował też znak towarowy zarejestrowany przez producenta Ritter Sport i udało mu się go znieść w 2016 roku. Ostatecznie jednak sprawa trafiła do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, cały proces trwał 10 lat.

 

 

Federalny Trybunał Sprawiedliwości w 2017 roku odrzucił skargę producenta Milki i orzekł, że Alfred Ritter może zachować prawo do kwadratowych tabliczek czekolady, w 2018 roku podobną decyzję wydał Federalny Sąd Patentowy, a obecnie ponownie Federalny Trybunał Sprawiedliwości. Uznano, że co prawda znak towarowy nie może chronić wyłącznie kształtu, jednakże w tym przypadku konsument postrzega kwadratowy kształt tabliczki jako wskazówkę, że jest to czekolada określonej firmy i wiąże z nią konkretne oczekiwania. W związku z tym Mondelēz International nie może sprzedawać w Niemczech kwadratowej czekolady.

 (fot. Pixabay)


Bieżące wydanie czasopisma

Dlaczego i jak warto fotografować jedzenie? Czy istnieje idealny roślinny zamiennik jaja kurzego? Jaka kawa sprzedaje się najlepiej w cukierni?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji