autorka: Paulina Reczkowska, czekolada-utkane.pl
RECEPTURA
Ciasto
(na 2 tortownice ok. 18 cm)
300 g mąki
4 i 1/2 łyżki kakao
1 i 1/2 szklanki mleka sojowego (temp. pokojowa)
1 szklana cukru lub ksylitolu
1/2 szklanki oleju kokosowego (w płynnej postaci)
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
3/4 łyżeczki sody oczyszczonej
szczypta soli
1 łyżeczka octu jabłkowego
Do mleka sojowego dodajemy sodę oczyszczoną, ocet jabłkowy i roztopiony olej kokosowy. Odstawiamy na chwilę. Mąkę pszenną i kakao przesiewamy, dodajemy proszek do pieczenia, cukier lub ksylitol i szczyptę soli. Łączymy starannie. Do mokrych składników dodajemy suche. Mieszamy sprawnie rózgą kuchenną. W razie potrzeby dodajemy więcej mleka. Tak przygotowaną masę przekładamy do dwóch tortownic wyłożonych papierem do pieczenia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180oC na ok. 40 minut (do suchego patyczka). Studzimy.
Krem
2 puszki mleka kokosowego (trzymamy w lodówce przez co najmniej 24 h)
2 łyżki cukru pudru (lub więcej, do smaku)
1 łyżka nasion chia (płaska)
Mleko kokosowe wyciągamy z lodówki. Oddzielamy stałą część i przekładamy ją do miski (z pozostałej wody kokosowej można przygotować np. koktajl). Ubijamy do momentu, aż otrzymamy gęsty krem. Na koniec wsypujemy nasiona chia i dosładzamy cukrem pudrem.
Tak przygotowanym kokosowym kremem przekładamy wystudzone czekoladowe blaty (nie ma potrzeby ich nasączania). Układamy owoce. Całość posypujemy cukrem pudrem i drobno posiekaną czekoladą. Wkładamy do lodówki, najlepiej na kilka godzin.
Paulina Reczkowska – od 2012 r. prowadzi bloga kulinarnego Czekoladą Utkane (czekolada-utkane.pl), na którym publikuje zdjęcia i przepisy na apetyczne wypieki – począwszy od kalorycznych ciast z kremami, a skończywszy na dietetycznych ciasteczkach bez glutenu. Po skończeniu studiów założyła własną firmę i zajęła się m.in. fotografią kulinarną.