Od nowego roku, jak co roku, podatników czeka szereg zmian w zakresie rozliczania podatku VAT. Najważniejsze zmiany możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: zmiana w zakresie obowiązku podatkowego, zasad odliczania podatku naliczonego oraz nowych przepisów dotyczących wystawiania faktur.
Podobne artykuły
Zapłata z konta małżonka – czy wpływa na ujęcie wydatku w kosztach firmowych?Młode osoby zostają zwolnione z opłacania podatku dochodowegoNowe stawki VAT. 5% na pieczywoZMIANY W ZAKRESIE OBOWIĄZKU PODATKOWEGO
Od stycznia 2014 r., poza kilkoma wyjątkami, moment powstania obowiązku podatkowego będzie niezależny od daty wystawienia faktury. Ustawodawca dał przedsiębiorcom więcej czasu na wystawianie faktur: do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dostawy (a nie jak dotychczas 7 dni od dnia wykonania usługi lub wydania towaru).
LIKWIDACJA ZASADY ‒ "7 DNI" ‒ na wystawienie faktury
UWAGA!!! Od początku 2014 r. nie data wystawienia faktury będzie istotna, tylko dokładna data wydania towaru lub wykonania usługi w celu ustalenia prawidłowo momentu powstania obowiązku podatkowego. To właśnie termin wydania towaru/wykonania usługi jest MOMENTEM POWSTANIA OBOWIĄZKU PODATKOWEGO.
Z dniem 1 stycznia 2014 r. uchylony zostanie art. 19 ustawy o VAT. Nowe regulacje dotyczące obowiązku podatkowego będą zawarte w art. 19a ustawy o VAT. W artykule tym warto przestudiować takie tematy, jak: obowiązek podatkowy od usług wykonywanych częściowo, sprzedaż ciągła, powstania obowiązku podatkowego w przypadku otrzymania całości zapłaty lub części zapłaty, dostawa mediów i usług komunalnych, usług transportu.
Rada! Proponuję zawsze wystawiać faktury w dniu wydania towaru lub wykonania usługi ‒ to pozwoli uniknąć wiele niepotrzebnych nieprawidłowości oraz zaoszczędzić czas poświęcony naszym księgowym, którzy mogą mieć wiele wątpliwości czy pytań w celu wyjaśnienia informacji zawartych na fakturze.
ZMIANY ZASAD ODLICZANIA PODATKU NALICZONEGO
Do 31 grudnia 2013 r. prawo do odliczania podatku powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Jest to oczywiście zasada ogólna, od której istnieje wiele wyjątków. Od 1 stycznia 2014 r. wprowadza się nową zasadę ogólną. Zgodnie z nią prawo do odliczenia podatku będzie powstawać w tym samym okresie, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10, od 1.01.2014 r.).
Podatnicy muszą przygotować się, że od 1 stycznia 2014 r. powinni posiadać wiedzę zarówno o tym, kiedy powstaje u nich obowiązek podatkowy oraz kiedy powstaje taki obowiązek u sprzedawcy w przypadku nabytych przez nich towarów i usług.
Rada! Analizując zasady odliczania podatku naliczonego, proponuję zwrócić uwagę szczególnie na:
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,
- podatek naliczony od zaliczek,
- odliczenie podatku przy odwrotnym obciążeniu,
- odliczenie podatku u małego podatnika.
NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE WYSTAWIANIA FAKTUR
Ustawa o VAT z początkiem stycznia wprowadza wiele przepisów dotyczących wystawiania faktur. Znajdą się one w dodanym do ustawy art. 106a-106g. Uchylony zostanie natomiast art. 106 ustawy o VAT wraz z przepisami wykonawczymi.
Najważniejsze zmiany dotyczące faktur:
a) Zlikwidowany zostanie obowiązek wystawiania faktur dla sprzedaży zwolnionej z VAT.
b) Likwidacja obowiązku wystawiania faktur dla WDT nowych środków transportu w trzech egzemplarzach.
c) Wydłużenie terminu na wystawienie faktury do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę lub wydano towar.
d) prawo do wystawiania faktur zbiorczych obejmujących transakcje z całego miesiąca kalendarzowego.
e) uregulowano w ustawie zasady wystawiania faktur na żądnie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności .
Jak łatwo zauważyć, zmian będzie sporo. Warto więc już dziś się do nich przygotowywać i przyzwyczajać się do ich wdrożenia w życie.
W razie pytań prosimy o przesyłanie pytań na adres mailowy: redakcja@mistrzbranzy.pl
autor: Justyna Janosz