W starożytności w technice filigranu tworzono naczynia i biżuterię, w średniowieczu ozdabiano nią meble. Dziś filigran, znany bardziej jako quilling, kojarzymy z kartkami okolicznościowymi.
Przy użyciu odpowiednich surowców w tej technice można zdobić również torty oraz ciastka na specjalne okazje. Delikatne, ażurowe i niebanalne zdobienia zachwycą niejedną osobę.
Potrzebne surowce/akcesoria
Potrzebne surowce/akcesoria
- ciastko (o 10 cm)
- lukier królewski
- gąbka do malowania
- barwnik w żelu
- biały lukier plastyczny do kwiatów
- wałek
- narzędzie do cięcia pasków
- klej jadalny
- pędzelek
- nożyk do lukru
Ciastko pokryj jasnym, różowym lukrem. Po wyschnięciu za pomocą gąbki nanieś ciemniejszą warstwę, cieniując brzegi (tutaj „fiolet biskupi” z Food Colours). Dodaj napis.
Na kartce narysuj kontur ciasteczka, dodaj linie pomocnicze.
7 lukrowych pasków (ok. 15 cm) zwiń luźno w „ślimaki” do połowy ich długości i zgnieć delikatnie w „łezkę”. 4 paski (ok. 10 cm) zwiń w ciasne ślimaki. Układaj elementy na szablonie, nadając im kształt i sklejając je za pomocą jadalnego kleju (uważaj, żeby nie przykleić pasków do kartki).
3 paski zwiń razem do połowy długości, ślimaka zgnieć w łezkę, a z luźnych pasków uformuj „tęczę”. Przyklej, zaczynając od łezki.
Wykończ pojedynczymi paskami i wyrównaj końcówki. Zostaw do wyschnięcia na kilka godzin.
Delikatnie zdejmij element z kartki. Na lewej stronie nanieś niedużą ilość lukru królewskiego w miejscach, gdzie wzór jest najciaśniejszy. Przyklej element.
Agata Gutowska-Kowalczyk – dekoratorka z pasji i z pasją, eksperymentatorka zalukrowana na punkcie nowych możliwości i technik. Laureatka wielu konkursów, m.in. Cake International 2016 w Londynie (dwie złote nagrody), OFTA 2015 (1. miejsce). Prowadzi szkolenia w Akademii tortownia.pl. Jej prace znajdziesz na FB/Szalony Cukiernik i na YouTube „Szaleństwo Cukiernika”.