To prawda, że proces pozyskiwania dofinansowania – szczególnie przez mikroprzedsiębiorstwo – nie jest łatwy i krótki oraz że większym firmom łatwiej jest sięgnąć po te środki, ponieważ stać je na wsparcie firm doradczych.
Podobne artykuły
Innowacyjność w nowej perspektywie unijnej, cz. IFundusze unijne spożytkowane w branży, lata 2007-2013Food cost liczy się bardzo!Jednak nie jest to niemożliwe czy też niewykonalne, o czym przekonają się nasi Czytelnicy przez najbliższe wydania „Mistrza Branży”. Zacznijmy od uporządkowania podstaw.
Rozglądając się wokół, codziennie widzimy obecność środków unijnych w telewizyjnej reklamie, na tablicach informacyjnych postawionych przy powstającej inwestycji czy na zwykłych etykietach naklejonych na zakupionych środkach trwałych. Ale czy Ty albo Twój znajomy, sąsiad, najbliżsi skorzystaliście z tych „szeroko i łatwo” dostępnych środków? Jeśli tak, gratulujemy przede wszystkim odwagi oraz zaradności, jeśli nie, pozostaje zadać sobie pytanie: dlaczego? Czy przypadkiem nie jesteśmy w pewien sposób zniechęcani do sięgania po dotacje poprzez nadmiernie rozbudowaną biurokrację, nie tylko na etapie realizacji projektu, ale już podczas starania się o dofinansowanie? Czy są to trudności w uzyskaniu informacji nie tylko o tym, jak prawidłowo przygotować wniosek, ale przede wszystkim, gdzie szukać wsparcia?
Wszystko o konkursach
Pierwszą rzeczą, o której należy wiedzieć, jest fakt, że wnioski o dofinansowanie rozstrzygane są na zasadach konkursu. Przy dotacjach unijnych mamy dwa tryby konkursowe – otwarty i zamknięty. Konkurs w trybie otwartym jest to nabór, w którym wnioski przyjmowane są w sposób ciągły, np. od 12 lutego do wyczerpania środków, czyli aż do momentu, gdy łączna wartość dofinansowania, o jaką starają się wnioskodawcy, przekroczy dostępną dla danego naboru pulę pieniędzy. Po przekroczeniu tej kwoty, np. 2 marca, zapada decyzja o zamknięciu naboru. W zależności od konkretnego programu unijnego stosowany jest pewien okres karencji, co oznacza, że nawet po ogłoszeniu decyzji o zamknięciu naboru, tj. w naszym przypadku 2 marca, wnioski przyjmowane są jeszcze przez jakiś czas – może to być nawet 5 dni roboczych po ogłoszeniu zamknięcia konkursu. Informacja o ostatecznej dacie składania wniosków wraz z godziną podawana jest w ogłoszeniu o zamknięciu konkursu umieszczonego na stronie WWW instytucji ogłaszającej nabór.
Konkurs w trybie zamkniętym jest to nabór, w przypadku, którego ogłaszana jest od razu zarówno data otwarcia naboru, np. 2 lipca, jak i jego zamknięcia, np. 2 sierpnia. Daty te w żadnym stopniu nie są uzależnione ani od liczby, ani od wartości złożonych wniosków. Bez wątpienia konkursy zamknięte są bardziej przewidywalne i pozwalają rozplanować wszelką pracę związaną z przygotowaniem całej niezbędnej dokumentacji. Konkursy otwarte byłyby może lepszym rozwiązaniem, gdyby pozwalały na składanie wniosków przez cały rok. Jednak w praktyce pula dostępnych środków zostaje bardzo szybko wyczerpana, czasami nawet po kilku dniach, po czym następuje zamknięcie konkursu. Jedynie w wyjątkowo mało atrakcyjnych konkursach, tam, gdzie kryteria pozyskania lub przyznania dotacji są bardzo trudne do spełnienia, budzą wątpliwości lub niosą za sobą pewne ryzyko, zdarza się inaczej i nabór może potrwać nawet rok.
Dopasuj pomysł do konkursu
Niezależnie jednak od tego, z jakim konkursem mamy do czynienia i kiedy zostanie on ogłoszony, proces odpowiedniego przygotowania do ubiegania się o środki bezzwrotne należy rozpocząć dużo wcześniej. Już przed ogłoszeniem konkursu powinniśmy mieć określony zarys naszego projektu, gdyż najważniejsze w staraniu się o środki unijne jest dopasowanie konkursu, tj. źródła finansowania, do pomysłu, a nie jak zdarza się najczęściej – odwrotnie. Wzory wniosku, biznesplanu, regulaminy itp., cała dokumentacja konkursowa dostępna będzie po ogłoszeniu konkursu na stronie WWW instytucji ogłaszającej nabór. Do ich właściwego wypełnienia istotne będzie skorzystanie z informacji, które przygotujemy właśnie przed rozpoczęciem opracowania wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami. Przygotowanie tego wszystkiego nie jest łatwe i zajmuje nieco czasu, ale przynosi niewyobrażalny efekt w postaci rozwoju przedsiębiorstwa dzięki skutecznemu uzyskaniu dotacji.
10 lat unijnej pomocy |
|
Analiza firmy w dwóch częściach
Najważniejszą czynnością, jaką więc należy podjąć przed wybraniem odpowiedniego dla nas konkursu, jest stworzenie podwalin pod opracowanie wniosku, które powstaną w oparciu o analizę własnego przedsiębiorstwa. Należy się do tego przygotować przede wszystkim poprzez właściwe opisanie pomysłu.
W części 1 merytorycznej należy opisać: potrzeby przedsiębiorstwa, zakładane cele do osiągnięcia oraz efekt projektu (jak realizacja projektu wpłynie na rozwój firmy). Należy scharakteryzować rynek, na jakim działa przedsiębiorstwo oraz jego wewnętrzną strukturę, to znaczy: opisać branżę, w której działa na podstawie kodów PKD, partnerów, z którymi współpracuje i relacje między nimi, konkurencję i wzajemne oddziaływanie; wewnętrzną strukturę przedsiębiorstwa (liczba pracowników, ich wiek, płeć, wykształcenie itp.). W części 2 tabelarycznej należy ustalić kosztorys, czyli wszystkie wydatki, jakie mają być poniesione w projekcie wraz z harmonogramem ich wydatkowania.
Oba powyższe punkty najłatwiej jest oprzeć na tzw. analizie rynku, czyli rozeznaniu cenowym wartości nabywanych przez nas środków lub usług. Należy w tym celu zebrać kilka ofert na każdy ustalony punkt kosztorysu od różnych wykonawców/dostawców, a następnie uśrednić cenę i według niej opracować budżet, tj. wydatki projektu. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie kolejności nabywania środków/usług lub etapów projektu z uwzględnieniem przynajmniej miesiąca i roku zakupu.
Tak przygotowani możemy rozpocząć poszukiwanie odpowiedniej dla nas instytucji pośredniczącej w rozdysponowaniu środków unijnych, a co za tym idzie . właściwego dla naszego przedsiębiorstwa konkursu, o czym więcej w kolejnym artykule.
Monika Zielińska, Joanna Adamczuk, Dawid Lachowski
Tekst pochodzi z numeru drukowanego Mistrza Branży luty 2014 r.
Firma SPEKTRA, Monika Zielińska-Choina zajmuje się szeroko pojętym finansowaniem biznesu. Świadczy kompleksowe usługi finansowania inwestycji i przedsięwzięć, dysponując wiedzą i doświadczeniem w zakresie pozyskiwania dla przedsiębiorców bezzwrotnych źródeł finansowania, tj. inwestycyjnych dotacji unijnych, a także zwrotnych źródeł finansowania (kredyty/pożyczki/leasing, itd.). W zakresie doradztwa i pośrednictwa finansowego dobiera najkorzystniejsze źródła finansowania i dostosowuje do indywidualnych potrzeb i wymagań firm. Kompleksowa obsługa przedsięwzięć i inwestycji to nie tylko skuteczny dobór źródła finansowania własnego wkładu finansowego projektów, współfinansowanych ze środków europejskich, ale możliwość skorzystania ze wsparcia w zakresie wdrażania i rozliczania projektów unijnych.
|
Przeczytaj
Fundusze unijne – nie taki diabeł straszny, jak go malują, cz. II
Pośrednicy w funduszach unijnych – nie taki diabeł straszny, jak go malują, cz. III